lek. wet. Jacek Bany – specjalizacja chirurgiczna
Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie
Ropomacicze dotyka w jednakowym stopniu samice psów i kotów
Najlepszą profilaktyką jest sterylizacja samic.
Ropomacicze występuje u samic psów i kotów. Choroba ta polega na zaburzeniu hormonalnym, które z kolei prowadzi do przerostu macicy – gruczoły wydzielania wewnętrznego rozszerzają się, wydzielają płyn do środka macicy i w rezultacie je błona grubieje.
Przebieg choroby
W pierwszej fazie ropomacicze ma postać śluzomacicza, i jest to postać niezakażona. Natomiast po uchyleniu się szyjki macicy bakterie, które mogą zawędrować przez pochwę do macicy mogą spowodować rozwój ropomacicza pełnoobjawowego.
Objawy ropomacicza

Układ rozrodczy suki jest przygotowany do częstych porodów. Rozregulowany cykl rozrodczy, częsta antykoncepcja hormonalna, stosowanie środków wczesnoporonnych, ciężkie porody to -czynniki ryzyka zachorowań na ropomacicze
Typowymi objawami ropomacicza są przede wszystkim: zwiększenie pragnienia, powiększenie obrysu brzucha. Pies czasami nie chce pobierać jedzenia, robi się trochę spowolniony i smętny. W większości przypadków ropomacicze ma charakter otwarty, zdarzają się też upławy z dróg rodnych. Niestety, nie zdarzają się one zawsze, co w konsekwencji stanowi duże niebezpieczeństwo dla samic, bo może dojść do pęknięcia macicy w środku i rozlania się wydzieliny ropnej, co skutkuje zapaleniem otrzewnej. Dlatego wszelkie objawy zwiększonego pragnienia powinny być kontrolowane. Najlepiej żeby samice były wysterylizowane, bo wtedy taki problem w ogóle nie występuje.

Gdy we wnętrzu macicy pojawia się wydzielina gruczołowa i kilka tygodni po cieczce ulega zakażeniu – w macicy pojawia się ropa. Toksyny ropne przenikają do układu krwionośnego i zatruwają cały organizm powodując dysfunkcje nerek, wątroby i serca.
Leczenie ropomacicza i możliwe powikłania.
Ropomacicze można leczyć zachowawczo. Ja nie jestem zwolennikiem tej metody, głównie dotyczy to suk przeznaczonych do rozrodu, czyli takich, które budzą wielkie nadzieje hodowlane. Jest o co walczyć, bo leczenie zachowawcze, to proces niezwykle długotrwały i obciążający dla psa. Po pierwsze trzeba stosować specjalne środki, które rozszerzają szyjkę macicy, co powoduje wypłukiwanie albo usuwanie toksycznych wycieków z macicy i dość długotrwałe stosowanie antybiotyków.
Znacznie szybszą metodą jest pozbawienie suczki lub kotki macicy – tym sposobem można zwierzę wyleczyć w ciągu tygodnia, jeśli oczywiście nie ma żadnych powikłań.
Ropomacicze może też doprowadzać do powikłań wtórnych w postaci uszkodzenia nerek, wątroby, ogólnego zapalenia otrzewnej i jeszcze wielu innych rzeczy, które mogą się pojawić, w tym np. powikłań w układzie krwionośnym. Generalnie nie ma problemów z wczesnym diagnozowaniem choroby, bo w tej chwili większość gabinetów posiada dostęp do USG.