Gdy znajdziemy porzuconego psa

adwokat Klaudia Cioch, tel: 604 904 664, claudiacioch@gmail.com

adwokat Barbara Kurowska, tel: 501 613 502, bkurowska.poczta@gmail.com

Gdy znajdziemy porzuconego psa, najpierw trzeba zawiadomić odpowiednie służby

Większość z nas co najmniej kilkukrotnie w swoim życiu mijała na ulicy zagubionego, błąkającego się psa. Okres wakacyjny niestety sprzyja porzucaniu psów przez ich właścicieli, którzy pozbywają się zwierząt kolidujących im np. z wyjazdem na urlop. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy znajdziemy porzuconego psa? Zdarza się, że ulegamy urokowi czworonoga i, często za namową dzieci, chcemy zabrać obce zwierzę do domu. Takie zachowanie może niestety pociągnąć za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Po pierwsze, jeżeli zwierzę jest chore lub ranne, powinniśmy zawiadomić właściwe służby – straż miejską, policję, gdyż kontakt ze zwierzęciem może być groźny dla naszego zdrowia. Po drugie, być może zgłoszono już zaginięcie lub kradzież psa, na którego czeka z utęsknieniem właściciel.

Prawa porzuconych zwierząt

Poza nakazami związanymi z naszym bezpieczeństwem, istnieją także przepisy prawa, regulujące kwestie porzuconych zwierząt. Art. 9a ustawy o ochronie zwierząt stanowi, iż osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub policję. Niewłaściwym zachowaniem jest zatem zabranie psa do domu, bez powiadomienia odpowiednich służb. Ponadto, nie zapominajmy, że przepisy ustawy o ochronie zwierząt nakładają na jednostki samorządu terytorialnego – gminy, obowiązek zapobiegania bezdomności zwierząt i zapewniania opieki bezdomnym zwierzętom, a także ich wyłapywanie. Dodatkowo, znaleziony pies może należeć do grupy tzw. agresywnych ras. Art. 10 cytowanej ustawy stanowi, iż prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną, wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa, na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa.

Gdy znajdziemy porzuconego psa nie zabierajmy go od razu do domu.

Gdy znajdziemy porzuconego psa należy zawiadomić odpowiednie służby. Może się bowiem okazać, że należy on do rasy psów agresywnych, np tosa inu. A nie każdy potrafi rozpoznać wszystkie rasy z listy psów uznanych za agresywne.

Psy ras agresywnych

W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r., w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne, znajdziemy listę następujących ras psów: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian Karabach, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski. Utrzymanie psa, który należy do jednej z wymienionych ras wymaga zezwolenia właściwego organu gminy, a nie każdy jest w stanie rozpoznać wszystkie rasy psów ze wspomnianej listy. Jeśli zatem przyprowadzimy do domu zbłąkane zwierzę, które należy do tzw. ras niebezpiecznych, dowiemy się o tym prawdopodobnie dopiero podczas wizyty u weterynarza. Zakładając, że pies nie zrobi nam krzywdy, będziemy musieli zrobić mu wszelkie wymagane badania i uzyskać stosowne zezwolenie, by móc go zatrzymać.

Porzucone w lesie

Coraz częściej dochodzą do nas informacje z mediów o pozostawionych zwierzętach w lesie, nierzadko przywiązanych do drzew. Takie sytuacje również należy niezwłocznie zgłaszać policji, gdyż organy ścigania są w stanie ustalić kto jest właścicielem skrzywdzonego zwierzęcia. Polskie prawo broni praw zwierząt i roztacza nad nimi opiekę. Art. 5 ustawy o ochronie praw zwierząt stanowi, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. Dalsze przepisy tej ustawy sankcjonują znęcanie się nad zwierzętami, wskazując na karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Od tego zatem jak zachowamy się znajdując skrzywdzone i porzucone zwierzę, może zależeć jego życie i zdrowie a także może pomóc w odnalezieniu i ukaraniu jego właściciela. Nie bójmy się więc reagować, gdy znajdziemy porzuconego psa!

Zobacz też:

Gdzie można zabrać psa?

Jak zabezpieczyć psa przed upałem?

Jak pobrać psu mocz – skuteczne sposoby

Summary
Gdy znajdziemy porzuconego psa
Article Name
Gdy znajdziemy porzuconego psa
Description
Okres wakacyjny to czas, kiedy wiele psów zostaje porzuconych przez właścicieli. Gdy znajdziemy takiego psa nie zawsze najlepszym wyjściem jest przygarnięcie go. Lepiej najpierw zawiadomić odpowiednie służby, gdyż zwierzę może być ranne, agresywne lub już przez kogoś poszukiwane. Zawsze jednak warto zareagować i nie przechodzić obojętne obok porzuconego zwierzaka.
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Psa i Kota
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *