Guz komórek tucznych

lek. wet. Tomasz Dominiak – onkolog

Lecznica weterynaryjna Dom-Vet

Guz komórek tucznych to guz skóry

Komórki tuczne są komórkami, które wszyscy mamy w organizmie. Wywodzą się ze szpiku kostnego, krążą po naszym krwioobiegu, są komórkami odpowiedzialnymi za nadwrażliwości, alergie pokarmowe i kontaktowe. Komórki te gromadzą się w krwiobiegu, powodując stany zapalne. Dlatego na skórze po różnych otarciach pojawia się tzw. pokrzywka. Komórki tuczne mają w sobie mediatory zapalenia, czyli substancje odpowiedzialne za te nadwrażliwości. W wyniku nowotworzenia, gromadzenia się tych komórek i ich mutacji powstaje mastocytoma, czyli guz komórek tucznych, który jest guzem skóry. To bardzo powszechny nowotwór skóry u psów, szacuje się, że stanowi nawet 21% wszystkich nowotworów skóry. Natomiast u ludzi nowotwór ten jest bardzo rzadki, dużo częściej występuje mastocytoza, która z kolei rzadko występuje u psów, ale zdarza się u kotów niektórych ras.

Guz komórek tucznych to złożony nowotwór.

Komórki tuczne pochodzą ze szpiku kostnego i krążą w krwioobiegu. Mają w sobie substancje odpowiedzialne za różnego rodzaju nadwrażliwość. Guz komórek tucznych to nowotwór skóry, bardzo częsty u psów. Należy do nowotworów złośliwych miejscowo.

Nowotwór w narządach wewnętrznych

Guz komórek tucznych to bardzo złożony nowotwór, wyróżniamy 3 stopnie tego nowotworu. Głównie jest to nowotwór miejscowo złośliwy, natomiast w około 30-40% przypadków może być nowotworem uogólnionym. U psów, w większości przypadków udaje nam się zahamować go na etapie miejscowym. Jeżeli chodzi o koty – jest to 70% nowotworów skóry. Mastocytomy u kotów to nowotwory łagodne. Tylko 20-25% mat tzw. postać trzewną, czyli postać mastocytomy w narządach wewnętrznych. Jest ona wtedy bardzo agresywna i ma agresywny przebieg. Dotyczy to głównie śledziony, węzłów chłonnych, jamy brzusznej i wątroby. Jest to jeden z częstszych nowotworów wątroby, trzeci co do występowania, poza chłoniakiem u kotów.

Przeszczep organów

Zwierzętom raczej nie przeszczepia się organów, ale robi się przeszczepy skóry. Właśnie w przypadku mastocytomy często stosujemy przeszczepy. Dlatego przed ewentualnym zabiegiem wycięcia guza skóry, robimy biopsję. Nowotwór bardzo łatwo się rozprzestrzenia, więc marginesy cięcia chirurgicznego muszą być bardzo szerokie i często brakuje nam tkanki, i musimy posilić się skórą z innej części ciała.

 

 

 

Podsumowanie
Guz komórek tucznych
Tytuł
Guz komórek tucznych
Opis

Komórki tuczne są odpowiedzialne za różnego rodzaju stany zapalne. Guz komórek tucznych jest bardzo powszechnym nowotworem skóry u psów. O możliwych postaciach tej choroby i metodach postępowania opowiada lek. wet. Tomasz Dominiak – onkolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *