Najczęstsze urazy u psów i kotów

lek.wet. Jacek Bany – chirurg

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Najczęstsze urazy u psów i kotów to złamania i pogryzienia

Najczęstsze urazy, do jakich dochodzi u psów, to przede wszystkim urazy części obwodowych kończyn, czyli łapek. Zazwyczaj są to złamania przedramienia lub podudzia. Im dalej odstawiona kończyna, tym częściej narażona jest na urazy. Zazwyczaj do urazów dochodzi podczas wypadków lokomocyjnych, ale zwierzaki mogą zrobić sobie krzywdę również w domu, np. koty potrafią coś na siebie zrzucić. Do uszkodzeń ciała dochodzi też podczas walk zwierząt.

Pogryzienia to najczęstsze urazy

Najczęstsze urazy u psów i kotów to złamania kończyn oraz pogryzienia. Pogryzione miejsce zawsze należy oczyścić, zdezynfekować i wyciąć sierść wokół rany.

Otwarte złamania – szczególnie niebezpieczne

Najczęściej dochodzi do złamań trzonów kości, ale zdarzają się też skomplikowane złamania z rozciągnięcia, upadku czy stłuczenia, oraz tzw. “rany wleczone”, które powstają kiedy zwierzę jest np. przeszlifowane oponą, albo ciągnięte za samochodem. Mamy wtedy do czynienia ze złamaniami otwartymi, które są szczególnie niebezpieczne i bardzo niewdzięczne do leczenia.

Pogryzień nie należy lekceważyć

Do poważnych i częstych zranień należy zaliczyć także pogryzienia. Jeśli zdarzy się, że nasz pies zostanie pogryziony przez innego psa, zawsze należy pójść do lekarza, żeby ocenił, czy rana jest groźna czy nie. Bowiem nawet w ranie pozornie błahej, takiej, w której widzimy tylko drobny punkcik, bardzo często sierść jest wbita bezpośrednio pod skórę. I problem zaczyna się dopiero po 2-4 dniach od momentu ugryzienia, gdy rana zaczyna się jadzić. Dlatego tego typu urazy zawsze powinny być obejrzane przez lekarza, wypłukane, oczyszczone i zabezpieczone. Trzeba też pamiętać, żeby wystrzyc włosy wokół takiej rany. Zwierzęta mają bardzo dużą odporność i nawet dotkliwe rany goją się, ale raczej nie można liczyć na to, że sam psi język z lizozymem zadziała tutaj skutecznie. W większości przypadków niestety kończy się to zropieniem i potem musimy wtórnie wycinać te rany. Jest to znacznie bardziej skomplikowane i bardziej uciążliwe dla psa. W początkowej fazie proces ten można jeszcze zatrzymać odpowiednią antybiotykoterapią, płukaniem, opatrzeniem ran.

 

 

 

Podsumowanie
Najczęstsze urazy u psów i kotów
Tytuł
Najczęstsze urazy u psów i kotów
Opis

Do urazów najczęściej dochodzi podczas wypadków komunikacyjnych, ale zdarza się też, że pies uszkodzi sobie łapę podczas spaceru, a kot zrobi sobie krzywdę w domu. Najczęstsze urazy to złamania kości oraz pogryzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *