Zatrucie u psa lub kota. Przyczyny, objawy, leczenie.

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Zatrucie – co może być przyczyną?

O zatruciu mówi się, kiedy u zwierzęcia występują bardzo konkretne objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunka.

Zatrucie może manifestować się w bardzo różny sposób. Niekoniecznie tylko zewnętrznie. Mogą też pojawić się duże zmiany w obrazie krwi. Jednak, jeśli rozmawiamy o zatruciu w najbardziej powszechnym rozumieniu tej przypadłości, dochodzi do niego wtedy, kiedy zwierzak przyjmie jakąś toksyczną substancję, która mu zaszkodzi. Częściej dotyczy to chyba psów niż kotów.

Psy, zwłaszcza konkretnych ras, takich jak labradory czy goldeny, potrafią zjeść każdy śmieć na spacerze. Jeżeli zwierzę nie jest tego oduczone albo my, opiekunowie go nie przypilnujemy, to na spacerze pies jest w stanie wyniuchać i zjeść każde świństwo. Może to być np. jakaś szmatka nasączona rozpuszczalnikiem (już mamy zatrucie i dodatkowo ciało obce w przewodzie pokarmowym). To może być spleśniały kubek po jogurcie, leżący już od tygodnia w upale. Jeżeli mamy garaż, może się też na przykład zdarzyć, że pies tam wejdzie i “poczęstuje się” płynem do chłodnicy, co spowoduje poważne zatrucie. Tak więc przyczyn zatrucia jest mnóstwo i dochodzi do niego wtedy, kiedy zwierzę zje coś trującego.

Zatrucie najczęściej objawia się wymiotami.

U kotów najczęściej dochodzi do zatrucia roślinami. Koty lubią bowiem podgryzać trawę, a także kwiaty i rośliny doniczkowe.

Zatrucie – niebezpieczne rośliny

U kotów, rzadziej dochodzi do zatrucia w wyniku zjedzenia czegoś zalegającego w krzakach, na dworze. Częściej jest to zatrucie roślinami. Koty mają tendencję do podskubywania różnego rodzaju roślinności, np. kocią trawkę, która usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Ale potrafią też zjadać trawę na dworze, a także liście różnych roślin domowych, które mogą być trujące. Zwłaszcza w okresie około świątecznym, np. w czasie świąt Bożego Narodzenia, kiedy w domu pojawia się choinka, jemioła, gwiazda betlejemska. Koty lubią sobie te rośliny podgryzać, a niestety mogą się one okazać się dla nich toksyczne, podobnie jak zwykłe rośliny doniczkowe. Dracena – często występujący w naszych domach kwiat doniczkowy, może być dla kota trująca. Również lilie czy konwalie. Tak naprawdę każda roślina może być przyczyną zatrucia. I nie tylko dotyczy to roślin doniczkowych czy kwiatów, ale także np. warzyw. Cebula, czosnek, zjedzone przez psa lub kota również mogą spowodować zatrucie. Czasami wystarczy tylko kawałek, żeby doszło do sensacji żołądkowych.

Zatrucie – objawy

Najczęstszym objawem zatrucia jest reakcja organizmu na pozbycie się trucizny, czyli wymioty. Później do tego może dojść biegunka, będąca konsekwencją toksycznego działania danej substancji. Co w takiej sytuacji robić? Sposób postępowania zależy od tego czym i kiedy się nasze zwierzę zatruje. Jeśli do zjedzenia toksycznej rzeczy doszło na naszych oczach i mamy pewność, że to się stało przed chwilą, w pierwszej kolejności trzeba, jeśli jest to możliwe, pozbyć się toksyny z przewodu pokarmowego. Sprowokować wymioty albo przeprowadzić płukanie żołądka. Oczywiście należy to skonsultować z lekarzem weterynarii. Samodzielnie tego robić nie wolno. A jeżeli decydujemy się na sprowokowanie u zwierzaka wymiotów, to też oczywiście trzeba to zrobić po telefonicznej konsultacji z lekarzem i pod jego kontrolą.

Pozbycie się toksyny z przewodu pokarmowego to pierwszy krok, zakładając, że mamy na to czas. Jeżeli bowiem do zatrucia doszło kilka godzin temu, prowokowanie wymiotów jest bez sensu. Ta trucizna nie znajduje się już w żołądku, tylko dalej – w jelitach, skąd jest wchłaniana. Wtedy prowokowanie wymiotów nic nie da, a może pogorszyć kondycję zwierzęcia. Przy zatruciu substancjami żrącymi prowokowanie wymiotów również nie jest wskazane, gdyż grozi powtórnym poparzeniem przełyku. Prowokujemy wymioty lub robimy zwierzęciu płukanie żołądka, jeżeli do zatrucia doszło mniej więcej w ciągu ostatnich 2 godzin. Później nie przyniesie to już żadnego efektu.

Zatrucie – co robić?

Jeżeli czas od połknięcia trucizny jest dłuższy niż dwie godziny, nie pozbędziemy się toksyny z organizmu, ale za pomocą leków jesteśmy w stanie zminimalizować wchłanianie się tej toksyny. Jeżeli toksyna znajduje się w przewodzie pokarmowym, oczywiście jest to niebezpieczne, ale dużo większe zagrożenie jest wtedy, kiedy dojdzie do wchłaniania trującej substancji i roznoszenia jej po całym organizmie. Dlatego blokowanie wchłaniania się trucizny z przewodu pokarmowego też jest bardzo istotne. I niezależnie od tego, czy udało nam się sprowokować wymioty i usunąć toksynę czy nie, podanie preparatów absorpcyjnych np, węgla aktywowanego lub innych, które mają właściwości wiązania w przewodzie pokarmowym, będzie pomocne.

Oczywiście wszystkie te preparaty muszą być podawane przez lekarza weterynarii. Nigdy nie robimy tego samodzielnie, ponieważ możemy zwierzęciu zaszkodzić. Jeżeli doszło do wchłonięcia toksyny, częściowego lub całkowitego, oprócz działania uniemożliwiającego dalsze wchłanianie, należy również działać objawowo, a czasami przyczynowo. Kiedy znamy toksynę i jest odtrutka na zatrucie tą konkretną substancją, to należy zastosować działanie przyczynowe, czyli podać tę odtrutkę. Jeśli nie wiemy albo nie mamy pewności, czym nasze zwierzę się zatruło, to lekarz zastosuje działanie objawowe, wspomagające organizm. Poda leki osłonowe chroniące nerki wątrobę oraz wspomagające wydanie tej toksyny.

 

 

 

Podsumowanie
Zatrucie u psa lub kota. Przyczyny, objawy, leczenie.
Tytuł
Zatrucie u psa lub kota. Przyczyny, objawy, leczenie.
Opis

Wymioty, biegunka, osłabienie. Takie objawy mogą świadczyć o tym, że pies lub kot się czymś zatruł. Co w takiej sytuacji robić i o przyczynach zatrucia mówi Franek Paśko – lekarz weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *