BARF to dieta naturalna. Dlaczego warto ją stosować?

Izabela Sekuła – dietetyk, specjalista diety Raw, autorka książki “W zgodzie z naturą”

www.ksiazkaobarfie.pl

BARF to dieta naturalna, która opiera się na produktach nieprzetworzonych

BARF to dieta naturalna, jaką stosuję dla moich psów od wielu lat. A moje obecne psy nie są moimi pierwszymi pupilami. Pierwszego psa dostałam na gwiazdkę, kiedy miałam 9 lat. Nie zajmowałam się wtedy dietą tego psa. Najbardziej cieszyłam się, kiedy mogłam wyjść z nim na spacer, pogłaskać go lub bawić się z nim. Stawiałam mu jednak miskę którą przygotowywali rodzice. W tamtych czasach mięso nie było tak ogólnodostępne jak dzisiaj. Trudno było je kupić, więc nie karmiło się psów mięsem. Jednak to były odległe czasy. Nikt wtedy nie kwestionował mięsożerności psów. Na pytanie: „Co jedzą psy?” Zawsze padała jednoznaczna odpowiedź: „Mięso, kości tłuszcz, opcjonalnie z kaszą czy marchewką”. Pomimo że w tamtym okresie nie było w sklepach mięsa i ludzie starali się gotować psom różne rzeczy, to w misce zawsze znalazło się jakieś mięso, kości i jajka.

BARF to dieta naturalna, zdrowa dla psa

BARF to dieta naturalna, która składa się wyłącznie z nieprzetworzonych produktów. Jej podstawą jest surowe mięso.

BARF to dieta naturalna, co nie znaczy, że skomplikowana

Po doświadczeniach z psem, którego miałam w dzieciństwie (był z nami 19 lat), kiedy przyprowadziłam Brutusa do domu od razu wiedziałam, że będę stosować naturalną dietę BARF. Karmienie psa suchym jedzeniem jest bardzo wygodne – wystarczy zamówić worek karmy w sklepie internetowym, zapłacić, a kurier dostarczy ją do domu. Potem odmierzamy tylko określoną ilość jedzenia miarką i przesypujemy do miski. Nie wymaga od nas dużego zaangażowania. Jednak, wbrew pozorom, z dietą BARF jest równie prosto. Raz na jakiś czas robię zakupy, porcjuję mięso i chowam do zamrażarki. W miarę potrzeb rozmrażam porcje na blacie czy w lodówce przez dwa dni, wrzucam do miski i stawiam psu. Należy pamiętać, że jest to dieta, której trzeba się nauczyć. Nauka czasami trwa krócej a niekiedy dłużej w zależności od indywidualnych predyspozycji. Nie każdy człowiek rodzi się biologiem.

BARF to dieta naturalna, bardzo korzystna dla zdrowia psa

Z mojego punktu widzenia dieta ta nie ma żadnych minusów, a przynosi same korzyści. Nie miałam problemów ze znalezieniem miejsca w domu na zamrażarkę, by mieć gdzie przechowywać mięso. Szybko znalazłam także źródło zaopatrzenia i teraz mięso przywożą mi do domu. Robię zakupy wspólnie z kilkoma innymi osobami i wszyscy mamy dobre, świeże mięso, z którego sami też korzystamy. Mięso to jest naprawdę rewelacyjne, przebadane, legalne. Nie ma w nim żadnych podejrzanych produktów. Dzięki temu wzrosła również jakość moich posiłków. Nie widzę też przeciwwskazań do diety BARF. Uważam, że jedynym przeciwwskazaniem może być sytuacja, kiedy to człowiek ma problem z podaniem psu surowego pokarmu. Psy nie mają problemu z dietą BARF. To ludzie nie potrafią zaakceptować faktu, że pies który wyleguje się na poduszkach, którego całujemy, dostaje miskę pełną surowego mięsa, kości, krwistych podrobów i zaczyna to jeść w sposób mało cywilizowany. Wywleka jedzenie z miski, na podłodze robią się nieładne smugi, które potem wylizuje.

BARF to dieta naturalna, która rządzi się innymi prawami niż dieta ludzka

Niektórzy ludzie chcieliby wprowadzić dietę BARF, ale za bardzo się boją. Uważam, że do zmiany psiej diety powinniśmy dojrzeć. Nie powinniśmy tego robić na siłę, ponieważ możemy psu zaszkodzić. Dieta BARF wymaga przede wszystkim zrozumienia i stosowania sztywnych zasad, a jeżeli ich nie spełnimy, to możemy wyrządzić psu poważną krzywdę. Ludzie boją się podać psu kości, więc tego nie robią. Albo, kierując się ludzkimi zaleceniami żywieniowymi dają mu chudą pierś z kurczaka i dziwią się, kiedy choruje. Odpowiednie odżywianie psa rządzi się swoimi zasadami. Dopóki tego nie zrozumiemy i nie przestaniemy robić po swojemu to będziemy mu szkodzić. Dlatego jedynym przeciwwskazaniem jest strach człowieka przed naturalną dietą BARF. Jeżeli nie czujesz się gotowy nie zmieniaj diety i poczekaj, aż do tego dojrzejesz.

 

 

Podsumowanie
Tytuł
BARF to dieta naturalna. Dlaczego warto ją stosować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *