Dieta naturalna BARF – jest najlepsza dla psa?

Izabela Sekuła – dietetyk, specjalista diety Raw, autorka książki “W zgodzie z naturą”

www.ksiazkaobarfie.pl

Dieta naturalna BARF opiera się na produktach nieprzetworzonych

Trwa powrót do natury, do tego co ekologiczne, zdrowe, nieprzetworzone. Coraz bardziej świadomie wybieramy produkty, z których przygotowujemy posiłki. Jednak nasze zwierzaki wciąż karmimy jedzeniem przetworzonym.

Powinniśmy wrócić do korzeni i do karmienia psów jedzeniem nieprzetworzonym. Dieta naturalna BARF jest dla nich dobra, jest naturalna biologicznie. W pewnym momencie ludzie zaczęli produkować jedzenie bardzo wysoko przetworzone i sztuczne. Teraz sami odczuwamy efekty takiej diety – nadmiar fast-foodów, żelków, zupek chińskich z torebki czy pulpetów w słoikach nigdy nie wychodzi nam na dobre. Naszym psom również serwujemy tego typu żywność. Ludzie obecnie zaczynają wracać do produktów naturalnych, wybierają żywność ekologiczną, kupują kurczaki “z wolnego wybiegu”, karmione w sposób naturalny, ale swoim psom nadal podają suche, przetworzone odpady.

Dieta naturalna BARF jest dobra dla psów.

Dieta naturalna BARF to powrót do korzeni, karmienie psów tym, czym żywiłyby się żyjąc w naturze, czyli przede wszystkim surowym mięsem.

Biochemia bez zmian

Nasi pupile nie są w stanie powiedzieć nam, że źle się czują po takim jedzeniu, że nie chcą takiej karmy. Psy niewerbalnie dają do zrozumienia, że dana dieta im nie pasuje, jednak często próbujemy je namawiać, brać głodem, mieszać suchą karmę z serkami, oliwą, itp. Udomowienie psa jest tylko delikatną zmianą w ich zachowaniu. Psy są hodowane fenotypowo. Hodowcy potrafią tworzyć zwierzęta o najróżniejszych gabarytach, umaszczeniu, kształcie ciała i długości włosa. Jednak cały proces hodowli nie zmienia nic w zakresie anatomii, fizjonomii oraz biochemii, czyli tego jak działa organizm. Oznacza to, że organizm psa funkcjonuje dokładnie tak samo, jak organizm wspólnego przodka, od którego wywodzą się zarówno psy, jak i wilki. Ludziom wydaje się, że ich udomowione zwierzaki nie są w stanie skrzywdzić nawet muchy i że nie poradziłyby sobie w naturze.

Instynkt silniejszy niż tresura

Rzeczywiście w obecnym świecie trudno byłoby psom poradzić sobie, ponieważ są przeganiane, bite, nie są w stanie znaleźć bezpiecznego schronienia, chorują, mierzą się z takimi zagrożeniami jak samochody czy myśliwi. Jednak gdyby ludzie przestali istnieć, razem z nimi zniknęłyby wszelkie niebezpieczeństwa czyhające na psy. Właścicielom wydaje się, że ich pupile nie są zdolne do zabijania, jednak zapewniam każdego, że gdy pójdzie ze swoim psem do lasu i natknie się na dowolne zwierzę, to pies zacznie je gonić. Może nie każdy pies od razu je zabije, ale jeżeli byłby naprawdę głodny, to nie będzie miał z tym najmniejszego problemu – instynkt podpowie mu co zrobić.

Większość naszych psów to osobniki słabe, nad którymi roztoczona jest specjalna opieka. Ludzie kochają swoje zwierzaki, biegają z nimi do weterynarza, kąpią, podają szczepionki, środki odrobaczające i zapobiegające zapchleniu czy kleszczom. Natomiast natura nie toleruje słabych osobników. Większość psiej populacji prawdopodobnie nie przeżyłaby nawet roku, jest to po prostu selekcja naturalna. W naturze słabe osobniki nie mają prawa bytu.

Podsumowanie
Dieta naturalna BARF - czy jest najlepsza dla psa?
Tytuł
Dieta naturalna BARF - czy jest najlepsza dla psa?
Opis

Karmy mokre, suche, dla psów z nadwagą lub z różnymi problemami zdrowotnymi, dla szczeniąt, dla seniorów - na rynku dostepnych jest wiele rodzajów psiego jedzenia. A gdyby tak wrócić do korzeni? I karmić nasze psy tym, czym żywiłyby się żyjąc w naturze, bez człowieka? Izabela Sekuła - dietetyk, specjalista diety Raw, autorka książki “W zgodzie z naturą”, mówi o diecie naturalnej biologicznie i wpływie udomowienia psów na funkcjonowanie ich organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *