Choroby zwyrodnieniowe stawów u kotów

Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Choroby zwyrodnieniowe stawów to duży problem u kotów

Koty, szczególnie te starsze, bardzo często cierpią z powodu chorób stawów. Choroba przeważnie atakuje stawy łokciowy i biodrowy.

Paradoksalne jest to, że pomimo wagi problemu, choroby zwyrodnieniowe stawów długo nie dają o sobie znać. Koty odczuwają bóle stawów, właściciele widzą, że zwierzak mniej się rusza czy rzadziej wskakuje na meble. Ponieważ jednak zmiany te dotyczą najczęściej starszych kotów, takie objawy zrzucane są zazwyczaj na karb wieku. Przeprowadzono badania, z których wynika, że około 70-80% kotów w tak zwanym wieku seniorskim ma problemy ze stawami.

Choroby zwyrodnieniowe stawów dotykają stare koty.

Choroby zwyrodnieniowe stawów objawiają się najczęściej niechęcią kota do ruchu, ospałością. Zwierzak może też nie mieć apetytu, więcej spać, unikać głaskania.

Osowiały, smutny kot

Objawy, które mogą sygnalizować problemy ze stawami u kota, to przede wszystkim niechęć do ruchu. A także unikanie wskakiwania na meble czy sprzęty położone wyżej, na które wcześniej zwierzak dostawał się bez problemów oraz agresywne zachowania przy próbie głaskania czy podnoszenia, związane z pojawiającym się wtedy bólem. W skrajnych przypadkach może dojść do spadku apetytu, osowiałości i zalegania, czyli stanu, kiedy kot w ogóle nie chce się ruszać. Kolejnym objawem sugerującym problemy ze stawami może być również problem z wejściem do kuwety, trudności z oddawaniem kału oraz moczu. Pomimo, że są to niespecyficzne objawy, warto skonsultować je z weterynarzem.

Diagnozowanie choroby

Diagnostyka takich zmian polega przede wszystkim na badaniu klinicznym pacjenta. Wskazanym badaniem dodatkowym jest zdjęcie rentgenowskie, które umożliwia nam uwidocznienie zmian zwyrodnieniowych w kościach i stawach. Kiedy problem ze stawami zostanie zdiagnozowany, podejmuje się leczenie, polegające przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz stosowaniu suplementów diety, wspomagających stawy i kości. Należy pamiętać, że choroba ta jest bardzo często bagatelizowana u kotów, mimo że jest bardzo bolesna i powoduje cierpienie. Dlatego warto być czujnym, w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem weterynarii, wykonać badania i jeśli to będzie konieczne – podjąć leczenie.

Podsumowanie
Choroby zwyrodnienowe stawów u kotów
Tytuł
Choroby zwyrodnienowe stawów u kotów
Opis

Kot jest ospały, nie ma apetytu, niechętnie się rusza - mogą to być objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. O diagnozowaniu tego schorzenia i leczeniu, mówi Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *