Sierść psa się przetłusza – co robić?

Dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog

Przychodnia Weterynaryjna Białobrzeska

Sierść psa może się przetłuszczać

Sierść psa należy właściwie pielęgnować. Jeśli się przetłuszcza lub zwierzak linieje bardziej niż zazwyczaj, warto skonsultować się z weterynarzem.

Kiedy sierść psa się przetłuszcza mówimy o tak zwanym łojotoku. Łojotok dzielimy na suchy, czyli to, co nazywamy łupieżem, i tłusty. Łojotok tłusty może być związany z zaburzeniami hormonalnymi. U niektórych ras występuje on jako choroba wrodzona, jest to tzw. łojotok idiopatyczny, pierwotny. Mają do niego skłonność na przykład cocker spaniele i springer spaniele, jest więc bardzo prawdopodobne, że ich sierść będzie się przetłuszczać. Jeśli to nastąpi, trzeba szybko ustalić przyczynę.

Sierść psa może się przetłuszczać z powodów idiopatycznych.

Kiedy sierść psa przetłuszcza się z nieznanej przyczyny, należy kupić dobry szampon i wykąpać zwierzaka. A jeśli to nie pomoże i pojawią się jakieś dodatkowe niepokojące objawy, najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

Choroba niedoborowa

Początkowo możemy nie wiedzieć, że mamy do czynienia z łojotokiem idiopatycznym. Nawet jeśli pojawią się zaburzenia hormonalne, to nie zawsze będą temu towarzyszyły objawy dodatkowe. A jeśli nie ma objawów dodatkowych, to bardzo trudno jest coś konkretnego ustalić. Ale bierzemy pod uwagę fakt, że coś dzieje się z metabolizmem. A jeżeli zaburzony jest metabolizm, w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę wszystkie hormony. Czasami zdarza się, że te zaburzenia wiążą się z chorobą niedoborową. Na przykład niedobór cynku czy niedobór witaminy A może dawać takie objawy. Zawsze kiedy pojawia się  łojotok tłusty albo przetłuszczająca się sierść, należy próbować ustalić przyczynę. Jeśli się nie uda, trzeba użyć odpowiedniego szamponu i w ten sposób starać się zlikwidować łojotok, obserwując jednocześnie czy nie pojawiają się jakieś dodatkowe objawy. Chyba że, na podstawie wywiadu albo badania klinicznego, jesteśmy w stanie pewne badania zlecić od razu. Zazwyczaj wszyscy mówią, że zmiany pojawiające się na skórze, wiążą się ze zmianami hormonalnymi lub zaburzeniem funkcjonowania tarczycy. Oczywiście, jeśli są ku temu przesłanki, należy zrobić takie dodatkowe badania, by mieć pewność, że właśnie to jest przyczyną łojotoku i zmian na skórze. Jednak trzeba do tego podchodzić ostrożnie.

Podsumowanie
Sierść psa się przetłuszcza - co robić?
Tytuł
Sierść psa się przetłuszcza - co robić?
Opis

Czy łojotok może objawiać się łupieżem? Co zrobić, gdy psu przetłuszcza się sierść? Jakie mogą być przyczyny tego problemu? Kiedy warto zgłosić się do weterynarza? O problemach z psią sierścią mówi dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *