Jak oduczyć psa złych nawyków?

Paulina Wilk – treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów

 www.grzecznypies.com

Jak oduczyć psa złych nawyków, żeby to było skuteczne?

Psa można wszystkiego oduczyć, tylko trzeba pamiętać, że oduczanie trwa dłużej niż uczenie. Lepiej więc od początku uczyć psa co może, a czego mu nie wolno.

Kiedy mamy szczeniaka, załóżmy nowofundlanda, to dopóki jest małym, słodkim szczeniaczkiem, nie przeszkadza nam, że leży z nami na łóżku. Ale gdy podrośnie i stanie się ogromnym psem, raczej nie będziemy akceptować tego, że zajmuje nam pół łóżka. Dlatego lepiej zadbajmy o to zawczasu. Oduczanie w każdym przypadku jest możliwe, ale wymaga dużo więcej czasu i podwójnej pracy. Zatem jak oduczyć psa złych nawyków?

Jak oduczyć psa złych nawyków? Najlepiej od razu uczyć dobrych.

Oduczanie trwa znacznie dłużej niż uczenie i wymaga podwójnej pracy. Dlatego lepiej psa od małego uczyć zachowań, które są dla nas do zaakceptowania. A jeśli jednak trzeba będzie zwierzaka czegoś oduczyć, najlepiej zastosować metodę pozytywnych bodźców. A także być konsekwentnym i cierpliwym.

Jak oduczyć psa złych nawyków – pozytywne bodźce

Najlepszą metodą oduczania jest ta wykorzystująca pozytywne bodźce. Należy do nich np. ignorowanie. Pies jest zwierzęciem społecznym, lgnie do człowieka i bardzo lubi kontakt z człowiekiem. Załóżmy, że nas podgryza. Mówienie mu „nie wolno”, „nie rób tego”, „niedobry pies” to dla niego nie jest kara. Człowiek się do niego odzywa, dotyka go, może go trochę przyciśnie czy odepchnie, ale w sumie dotyka, więc jest to fajna zabawa. Kiedy pies nas podgryza odwrócenie głowy może nie przynieść pożądanego rezultatu, dlatego należy wyjść z pomieszczenia. Zostawić psa na 10 sekund samego. I to jest dla niego kara. Ona nie jest fizyczna, nie boli go, ale jest karą, ponieważ nagle stracił kontakt z człowiekiem, z którym chce być w kontakcie.

Wracamy po 10-15 sekundach, w zależności od tego, ile czasu pies potrzebuje. Po takich 3-4 wyjściach pies się zorientuje, że jak podgryza, to człowiek wychodzi, więc jemu się to nie opłaca. A zatem trzeba nie podgryzać. Tak samo jest z nadmiernym szczekaniem. Jeżeli pies szczeka – ignorujemy go, choć bywa to trudne i irytujące. Z chwilą, gdy przestaje szczekać możemy powiedzieć jakąś komendę typu „cisza” i nagradzamy go smakołykiem i pogłaskaniem. Wtedy też dojdzie do wniosku, że kiedy szczeka to człowieka nie ma, a kiedy przestaje to jest fajnie – dostaje coś do jedzenia, jest głaskany.

Jak oduczyć psa złych nawyków – nagradzanie

Oduczenie psa leżenia na kanapie czy na fotelu wymaga nieco innego podejścia. Ignorując jego leżenie nie za wiele zyskamy. W takiej sytuacji należy go nagradzać go i robić wszystko, co sprawia mu przyjemność, tylko wtedy kiedy jest poza kanapą albo kiedy z niej schodzi. Dobrze jest też dawać psu jakieś zajęcia, kiedy jest poza kanapą. Robić wszystko, żeby kanapa straciła dla niego atrakcyjność. Żadnego głaskania czy zabawy na kanapie. Wszystko to powinno się dziać poza nią, poza fotelem. Wtedy nauka będzie skuteczna.

Istnieją różne teorie na temat zawodzenia, jęczenia czy wycia psa. Albo jest to forma komunikacji, co często słychać poza miastem, gdzieś na wsiach. Albo chęć zwrócenia na siebie uwagi. Rzadko kiedy pies sygnalizuje w ten sposób, że coś go boli. Psy nie płaczą tak jak ludzie. Kiedy cierpią zwykle się gdzieś chowają, unikają kontaktu. Wycia czy zawodzenia również można psa oduczyć – poprzez ignorowanie go i nagradzanie wtedy, kiedy przestaje wyć.

 

 

Podsumowanie
Jak oduczyć psa złych nawyków?
Tytuł
Jak oduczyć psa złych nawyków?
Opis

Nie tak łatwo jest wyeliminować u psa złe nawyki czy zachowania, które nam się nie podobają. Jest to możliwe, ale pracochłonne i trudniejsze niż nauczenie psa czegoś. O tym, jak oduczyć psa złych nawyków, żeby nauka nie poszła w las, mówi Paulina Wilk – treser psów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *