Trzeci przełom behawioralny

Patrycja Jagiełło-Wiater – behawiorysta, kynoterapeuta, treser

www.psiuniwersytet.pl

Trzeci przełom behawioralny może przejść niezauważony.

O ile, oczywiście, przy pierwszych dwóch zachowaliśmy się zgodnie z regułami gry.

trzeci-przelom-behawioralny

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Jeśli przez dwa poprzednie kryzysy behawioralne przeszedłeś z podniesionym czołem, to trzeci pewnie Cię ominie. Jednak, jeśli poprzednio cokolwiek zaniedbałeś – biada Ci! Teraz już do końca waszego związku będziesz musiał żyć z tym, czego psa nauczyłeś, lub raczej z tym, co zaniedbałeś.

Jeśli przejdziemy przez drugi przełom to można powiedzieć, że najgorsze mamy za sobą, chociaż jeszcze czeka nas przełom trzeci.

Zazwyczaj przypada on gdy pies ma 1,5 roku, 14 miesięcy, w przypadku większych ras może mieć nawet dwa lata, a u ras olbrzymich nawet trzy. Wtedy już można odpowiedzialnie powiedzieć, że ten pies naprawdę jest dorosły – jest stabilny emocjonalnie, radzi sobie z emocjami. Jeśli do tego czasu, czyli od 1,5 roku, czy 2 lat budowaliśmy z psem więź, szkoliliśmy go, ustalaliśmy zasady, byliśmy konsekwentni, możemy nawet nie zauważyć tego przełomu. Może zaobserwujemy powolniejsze reakcje na komendy, ale to wszystko.

Test dla właściciela

Natomiast jeżeli jest tak, że nie robiliśmy nic i pies sobie żył, jak chciał i robił, co chciał, to zaczynają się problemy, szczególnie u psów, które mają do tego predyspozycje.

Niektóre psy mogą jeść z nami z talerzyków, spać z nami w łóżku i nigdy nie wystąpią przeciwko nam, a będą wpatrzone jak w obrazek. A są psy, które nawet wtedy, gdy będziemy przestrzegać wszystkich zasad włącznie z tą, żeby pies nie przechodził pierwszy przez drzwi – wcale nie oznacza, że będzie on wpatrzony w nas jak w obrazek. Są przecież psy, które znają wiele komend, reagują na nie, a mają – mówiąc kolokwialnie, swojego właściciela w nosie. Są też psy, które znają jedynie siad i waruj, albo nawet i nie, a są wpatrzone we właściciela jak w obraz. Tak, że psy mają różne predyspozycje, ale tylko od nas zależy co z nimi zrobimy. W zależności od tego, co my z tym zrobimy, takiego psa sobie stworzymy.

Zobacz też: 

Pierwszy przełom behawioralny

Drugi przełom behawioralny 

Agresywny pies

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *