Aparat ortodontyczny dla psa

Anna Żebrowska – lekarz weterynarii

Lecznica weterynaryjna Teodor

Aparat ortodontyczny – kiedy i dla kogo?

Jeżeli decydujemy się na leczenie ortodontyczne, musimy wziąć pod uwagę charakter psa i decyzję podjąć wspólnie z właścicielem.

Bardzo ważne jest, by pies, który ma zostać poddany leczeniu i mieć założony aparat ortodontyczny, nie był agresywny.  Musi to być zwierzak, któremu łatwo będzie wykonywać  codzienną higienę jamy ustnej. Z takim leczeniem wiążą się także częste wizyty kontrolne. Właściciel musi brać to pod uwagę.

Aparat ortodontyczny może powodować dyskomfort u psa.

Aparat ortodontyczny zakłada się psu w znieczuleniu ogólnym, dlatego zwierzę musi być zdrowe. Leczenie wad zgryzu u psów za pomocą aparatu jest zalecane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Zakładanie aparatu

Zakładanie aparatów u zwierząt odbywa się oczywiście w znieczuleniu ogólnym. Dlatego leczenie ortodontyczne można stosować u psów ogólnie zdrowych. Musi to być bowiem pacjent, którego można bez zwiększonego ryzyka poddać znieczuleniu ogólnemu. Trzeba także pamiętać o tym, że będzie on wymagał kolejnych wizyt kontrolnych, które być może również będą musiały przebiegać w znieczuleniu ogólnym.

U psa, któremu założymy aparat szczególnie należy dbać o higienę jamy ustnej – czyścić zęby specjalną szczoteczką, używać weterynaryjnej pasty do zębów. W trakcie leczenia, kiedy pies nosi aparat, nie powinien bawić się zabawkami, które mogłyby go uszkodzić. Taki więc, aby leczenie ortodontyczne przyniosło skutek, wymaga dużo zaangażowania zarówno ze strony właściciela, jak i psa.

 Wskazania do leczenia ortodontycznego

Wskazaniem do założenia psu aparatu są wady zębowe, czyli te które dotyczą nieprawidłowego ustawienia zębów w łuku zębowym. Należy jednak pamiętać, że jest to stresujące dla psa i nie zakładać mu aparatu, tylko po to, żeby lepiej wyglądał. Wskazaniem ją jedynie sytuacje, kiedy pies cierpi, wada powoduje ból podczas jedzenia, lub prowadzi do uszkodzeń w jamie ustnej. Leczenie ortodontyczne należy przeprowadzać bardzo umiejętnie. Pies nie może cierpieć.

Podobnie jak u ludzi, leczenie ortodontyczne u psów składa się z dwóch etapów. Pierwszy to tzw. faza czynna, kiedy zakłada się aparat i regularnie kontroluje się jego ustawienie, tak by na psi zgryz działały odpowiednie siły, nie powodując zbyt dużego dyskomfortu. Ten etap trwa około 8 miesięcy.

Drugi etap to retencja, czyli ustawienie aparatu w takiej pozycji, aby utrwaliły się efekty leczenia. Jest to konieczne, by uniknąć nawrotu wady. Faza retencyjna trwa zazwyczaj połowę czasu leczenia czynnego.

 

Podsumowanie
Aparat ortodontyczny dla psa
Tytuł
Aparat ortodontyczny dla psa
Opis

Psy, podobnie jak ludzie, mogą być poddawane leczeniu ortodontycznemu. Jednak, aby założyć psu aparat na zęby muszą być spełnione pewne warunki. O wskazaniach i przeciwwskazaniach do leczenia ortodontycznego u zwierząt, mówi Anna Żebrowska – lekarz weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *