Wady zgryzu u psów

Anna Żebrowska – lekarz weterynarii

Lecznica weterynaryjna Teodor

Wady zgryzu dzielą się na zębowe i szkieletowe

Budowa zgryzu wpływa nie tylko na psią urodę, potrafi też utrudnić życie, przysporzyć bólu. Należy pamiętać, że nie każda wada zębowa musi być leczona. Decyzja o leczeniu ortodontycznym wymaga od właściciela ścisłej współpracy z lekarzem.

Zgryz to układ zębów, czyli sposób, w jaki są ułożone i jak się ze sobą stykają. Prawidłowy zgryz u psów to zgryz nożycowy. To taki zgryz, w którym zęby sieczne szczęki górnej wyprzedzają zęby sieczne żuchwy. Wady zgryzu mogą być różne. Lekarz weterynarii, oceniając zgryz bierze pod uwagę relację zębów siecznych, a także kłów i zębów przedtrzonowych. Należy pamiętać o tym, że prawidłowy zgryz nożycowy nie występuje u każdej rasy. Są rasy, u których ich zgryz wzorcowy jest pożądany dla tej rasy, ale już u innej byłby uznany za wadliwy. Dobrym przykładem są boksery, które mają przodożuchwie.

Zęby  mleczne i stałe

Oceny zgryzu dokonujemy zazwyczaj około 9-10 miesiąca życia w przypadku małych ras, u ras dużych troszkę później – około 12 miesiąca. Jest to zazwyczaj ocena wstępna, ponieważ u niektórych ras głowa rośnie znacznie dłużej, do 2 a nawet 3 roku życia. Ostateczna ocena może więc w niektórych przypadkach nastąpić później.

Bardzo ważne jest to, aby już u szczenięcia, przy pierwszej wizycie u weterynarza ocenić zgryz, nawet na zębach mlecznych, ponieważ często już tutaj widoczne są wady. Eliminując wady w uzębieniu mlecznym możemy zapobiegać późniejszym wadom w uzębieniu stałym. Bardzo często jest tak u psów ras miniaturowych, u których częstą przypadłością są przetrwałe zęby mleczne. To sytuacja, kiedy jednocześnie występuje u zwierzęcia ząb mleczny i jego odpowiednik – ząb stały. Jest to wskazanie do natychmiastowego usunięcia zęba mlecznego. Dzięki temu możemy zapobiec późniejszym wadom zgryzu.

Wady zgryzu mogą być zebowe i szkieletowe.

Wady zgryzu mają różne przyczyny. Ułożenie zgryzu wynika z budowy czaszki, napięcia mięśni, funkcji pierwotnej i przyzwyczajeń psa. Groźny dla psa jest zgryz asymetryczny – żuchwa jest  przesunięta w bok i  jeden staw stale ulega przeciążeniu, powodując ból.

Wady zgryzu

Często spotykaną wadą, którą można dostrzec już u szczenięcia jest tyłożuchwie. Ta wada może powodować ból u zwierzęcia, ponieważ żuchwa jest krótsza od szczęki i kły żuchwy mogą wbijać się w podniebienie. Jeśli zęby nie zostaną usunięte, wada może się utrwalić. Ogólnie wady możemy podzielić na zębowe i szkieletowe. Wady zębowe są to takie wady, które dotyczą nieprawidłowego ustawienia zębów w łuku zębowym. Wady szkieletowe natomiast dotyczą nieprawidłowej budowy żuchwy i szczęki. Jest to istotne dla leczenia. Ortodontycznie leczymy wady zębowe, wady szkieletowe nie podlegają leczeniu aparatami ortodontycznymi.

Zgryzem pierwotnym był zgryz cęgowy (siekacze szczęki i żuchwy ustawione są w jednej linii), do dziś zachowały go psy pasterskie. Zgryz nożycowy, uznawany za prawidłowy, powstał w procesie udomowienia psa. Przodozgryz, to zgryz, w którym żuchwa jest wysunięta przed szczękę. Dla wszystkich ras wadą jest tyłozgryz – żuchwa jest cofnięta w stosunku do szczęki, a także zgryz naprzemienny – siekacze żuchwy “mijają się” z siekaczami szczęki.

 

 

Podsumowanie
Wady zgryzu u psów
Tytuł
Wady zgryzu u psów
Opis

Wady zgryzu mogą powodować ból u psa. Warto więc pójść do psiego dentysty już ze szczeniakiem, żeby ocenił stan uzębienia zwierzaka. O rodzajach wady zgryzu mówi Anna Żebrowska – lekarz weterynarii.

2 thoughts on “Wady zgryzu u psów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *