Ewa Rybak – groomerka
Jak przygotować psa na upalne lato? Jest kilka prostych sposobów
Przede wszystkim warto zabezpieczyć psa przed szkodliwym działaniem słońca i ułatwić mu przetrwanie upałów.
Istnieją specjalne preparaty, których używamy podczas kąpieli pielęgnacyjnej – powodują one, że sierść zwierzęcia jest zabezpieczona przed promieniami UV. Zabezpieczona przed działaniem słońca jest również skóra, co jest bardzo ważne, szczególnie w okresie upałów i dużego słońca. Jak przygotować psa na upalne lato dodatkowo? Przed nadejściem gorących letnich dni można też zwierzaka ostrzyc. Trzeba jednak pamiętać, aby nie strzyc zbyt krótko, zwłaszcza psów, które mają długą sierść. Nie przestrzegając tej zasady możemy nieumyślnie doprowadzić do poparzenia słonecznego u psa. Dlatego właśnie używamy kosmetyków, które chronią sierść przed płowieniem, a skórę przed promieniami UV. Niezwykle ważne jest także zabezpieczenie psa przeciw kleszczom.
Dlaczego psy cierpią w upale?
Psy nie mają gruczołów potowych, więc regulują sobie temperaturę ciała dysząc. Gdy pies dyszy, rozszerzają mu się naczynia krwionośne języka i możemy odnieść wrażenie, że cały jęzor robi się olbrzymi i przekrwiony. Krew przepływająca przez ten wielki język odprowadza ciepło. Psy z dużymi uszami mogą się jeszcze schłodzić przez poszerzenie naczyń obwodowych uszu. Jednak gdy upały są duże, to fizjologiczne możliwości psów przestają wystarczać. Pies może “wydyszeć” spory upał, ale kiedy bardzo dyszy, intensywnie pracuje dużą grupą mięśni, czyli produkuje dodatkowe ciepło.
Najbardziej narażone na upał są te psy, które mają czarne umaszczenie, ponieważ najmocniej przyciągają słońce. Taką rasą jest np. sznaucer olbrzymi, pudel, owczarek węgierski, terier rosyjski, szkocki, tybetański. Terier to pies, który świetnie znosi warunki zimowe, natomiast bardzo źle znosi temperatury letnie, dlatego zawsze powinien mieć dostęp do wody oraz cienia. W lecie właściciel takiego psa musi ograniczyć spacery, spacerować z psami tylko rano, lub wieczorem, kiedy temperatura będzie na tyle znośna, że mu nie zaszkodzi.
Problem mają także psy o spłaszczonych krótkich pyskach, takie jak buldogi, pekińczyki czy shitzu, ponieważ ich tchawice i przewody nosowe są krótsze niż u pozostałych ras.
Z kolei psy o długiej sierści w czasie upałów gubią włosy. Niezbędne jest ich codzienne szczotkowanie lub ostrzyżenie przed latem. Tylko odpowiednio pielęgnowana sierść izoluje psa od gorącego powietrza. Sierść skłębiona przylega ściśle do skóry i zatrzymuje w niej ciepłe powietrze.