Jak przygotować psa na upalne lato?

Ewa Rybak – groomerka 

Jak przygotować psa na upalne lato? Jest kilka prostych sposobów

Przede wszystkim warto zabezpieczyć psa przed szkodliwym działaniem słońca i ułatwić mu przetrwanie upałów.

Istnieją specjalne preparaty, których używamy podczas kąpieli pielęgnacyjnej – powodują one, że sierść zwierzęcia jest zabezpieczona przed promieniami UV.  Zabezpieczona przed działaniem słońca jest również skóra, co jest bardzo ważne, szczególnie w okresie upałów i dużego słońca. Jak przygotować psa na upalne lato dodatkowo? Przed nadejściem gorących letnich dni można też zwierzaka ostrzyc. Trzeba jednak pamiętać, aby nie strzyc zbyt krótko, zwłaszcza psów, które mają długą sierść. Nie przestrzegając tej zasady możemy nieumyślnie doprowadzić do poparzenia słonecznego u psa. Dlatego właśnie używamy kosmetyków, które chronią sierść przed płowieniem, a skórę przed promieniami UV. Niezwykle ważne jest także zabezpieczenie psa przeciw kleszczom.

Jak przygotować psa na upalne lato - dobre pytanie przed sezonem

Jak przygotować psa na upalne lato? Latem kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja sierści i skóry. Pozwoli to psu nie tylko znaleźć wakacyjną miłość, lecz przede wszystkim łatwiej znieść upały.

Dlaczego psy cierpią w upale? 

Psy nie mają gruczołów potowych, więc regulują sobie temperaturę ciała dysząc. Gdy pies dyszy, rozszerzają mu się naczynia krwionośne języka i możemy odnieść wrażenie, że cały jęzor robi się olbrzymi i przekrwiony. Krew przepływająca przez  ten wielki język odprowadza ciepło. Psy z dużymi uszami mogą się jeszcze schłodzić przez poszerzenie naczyń obwodowych uszu. Jednak gdy upały są duże, to fizjologiczne możliwości psów przestają wystarczać.  Pies może “wydyszeć” spory upał, ale kiedy bardzo dyszy, intensywnie pracuje dużą grupą mięśni, czyli produkuje dodatkowe ciepło.

Najbardziej narażone na upał są te psy, które mają czarne umaszczenie, ponieważ najmocniej przyciągają słońce. Taką rasą jest np. sznaucer olbrzymi, pudel, owczarek węgierski, terier rosyjski, szkocki, tybetański. Terier to pies, który świetnie znosi warunki zimowe, natomiast bardzo źle znosi temperatury letnie, dlatego zawsze powinien mieć dostęp do wody oraz cienia. W lecie właściciel takiego psa musi ograniczyć  spacery, spacerować z psami tylko rano, lub wieczorem, kiedy temperatura będzie na tyle znośna, że mu nie zaszkodzi.

Problem mają także psy o spłaszczonych krótkich pyskach, takie jak buldogi, pekińczyki czy shitzu, ponieważ ich tchawice i przewody nosowe są krótsze niż u pozostałych ras.

Z kolei psy o długiej sierści w czasie upałów gubią włosy. Niezbędne jest ich codzienne szczotkowanie lub ostrzyżenie przed latem. Tylko odpowiednio pielęgnowana sierść izoluje psa od gorącego powietrza. Sierść skłębiona przylega ściśle do skóry i  zatrzymuje w niej ciepłe powietrze.

 

 

Podsumowanie
Jak przygotować psa na upalne lato?
Tytuł
Jak przygotować psa na upalne lato?
Opis

Zbliża się lato, będzie coraz cieplej. W czasie upałów cierpią nie tylko ludzie, lecz także zwierzęta. O tym jak przygotować psa na upalne lato, mówi Ewa Rybak - groomerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *