Błędy w żywieniu kotów

Marek Busza – dietetyk zwierzęcy

www.petslover.pl

Petslover FB

Błędy w żywieniu kotów – miseczka mleczka

Jeśli chodzi o błędy w żywieniu kotów, to ich część pokrywa się z błędami, które robimy w przypadku psów. Niektóre praktyki jedzeniowe stosowane w domach kocich i psich są bardzo podobne. Natomiast głównym takim błędem żywieniowym w przypadku kotów, którego raczej nie popełniamy u psów, jest podawanie kotom do picia mleka. Utrwalił się stereotyp, przekazywany np. w bajkach dla dzieci, że kotu daje się mleko, ale niestety nie jest to dla kota zdrowe. Koty potrzebują mleka jedynie kiedy są małe, jeszcze pod opieką matki, później całkowicie wystarczy im już woda. Mleko ze względu na to, że zawiera laktozę i białko kazeinę jest dla kota niebezpieczne. Może prowadzić do nietolerancji czy problemów żołądkowych. Zawsze mówię, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego powtarzam, że nawet jeśli kot lubi mleko, to nie znaczy, że jest ono dla niego dobre.

Błędy w żywieniu kotów popełniają niemal wszyscy opiekunowie.

Błędy w żywieniu kotów, jakie popełniamy najczęściej to dawanie im mleka i karmienie resztkami ze stołu lub różnymi “ludzkimi” przekąskami, np. parówkami czy kabanosami.

Oczywiście jedne zwierzęta są bardziej odporne na szkodliwe składniki, inne – mniej. Żywienie jest akurat na tyle rozbudowaną dziedziną, że nigdy nie ma złotego środka. Może się zdarzyć kot, który będzie pił mleko i nic mu się nie stanie, oraz taki, który wypije tylko trochę mleka i od razu pojawią się u niego dolegliwości. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności. Natomiast mleko jako takie nie jest kotu potrzebne. Już sam cukier w nim zawarty może być szkodliwy i prowadzić do cukrzycy, a to że mu mleko smakuje nie znaczy, że jest to dla niego właściwy pokarm.

Błędy w żywieniu kotów a dieta BARF

Drugim błędem żywieniowym w przypadku kotów jest podawanie im tylko i wyłącznie surowego mięsa. Wiąże się to trochę z tym, że rośnie zainteresowanie dietą BARF . Zauważyłem, że często osoby, które usłyszą gdzieś o tej diecie i chcą ją wypróbować, podają kotu surowe mięso. Wtedy najczęściej kot rzuca się na to mięso i bardzo mu ono smakuje, ponieważ jest to dla niego naturalny posiłek. I niestety bywa tak, że niektórzy zapominają, co na tę dietę powinno się składać i podają kotu wyłącznie surowe mięso. Na dłuższą metę natomiast, podawanie samego surowego mięsa mięśniowego – np. piersi lub udek kurczaka, będzie dietą niezbilansowaną i niepełnowartościową. Jeżeli chcemy stosować dietę BARF muszą być w niej zawarte suplementy, podroby, ewentualnie kości. Żywienie kota samym surowym mięsem jest niezdrowe i może prowadzić do niedoborów.

Błędy w żywieniu kotów – częstotliwość posiłków

Kolejnym błędem jest karmienie kota raz, dwa razy dziennie. Koty mają bardzo mały żołądek, więc są naturalnie przystosowane do tego, żeby jeść często, ale mało. W naturze kot spożywa średnio nawet 20 posiłków w ciągu doby. W warunkach domowych optymalne minimum to jedzenie cztery, pięć razy dziennie. Karmienie kota raz czy dwa razy dziennie przeważnie prowadzi do tego, że zwierzę dostaje zbyt duże porcje, co powoduje często dolegliwości żołądkowe. Albo przeciwnie – podajemy zbyt małe porcje i kot jest niedożywiony. I wtedy najczęściej uzupełniamy tę dietę jakimiś przysmakami, niepotrzebnymi zapychaczami i dieta nie jest zbilansowana.

Kotom nie należy także dawać resztek ze stołu ani jedzenia ludzkiego, typu parówki, kabanosy, wędliny. Nawet w małych ilościach. A często myślimy: “To tylko kawałek, nic się nie stanie”. Tyle że dla człowieka ważącego kilkadziesiąt kilogramów to rzeczywiście jest bardzo mała porcja, natomiast dla kota, który średnio waży 4 kilogramy ten mały kawałek szynki może zaburzyć dzienną porcję pokarmu. To też jest robienie śmietnika z żołądka kota. Kotu dodatkowe smakołyki, typu wędliny, są całkowicie niepotrzebne, a przyprawy w nich zawarte mogą mu zaszkodzić. A poza tym zaburzają poziom mikro- i makroelementów, które kot przyjmuje w pożywieniu.

 

 

 

Podsumowanie
Błędy w żywieniu kotów
Tytuł
Błędy w żywieniu kotów
Opis

"Miałem ja miseczkę mleczka, teraz pusta jest miseczka. A jeszcze bym chciał". Tak pisał Julian Tuwim w wierszyku o kotku. Tymczasem bajkowy obrazek kota pijącego mleko nijak się ma do rzeczywistości. O tym dlaczego nie należy dawać kotom mleka i o innych błędach w żywieniu kotów, mówi Marek Busza - dietetyk zwierzęcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *