Marek Busza – dietetyk zwierzęcy
www.petslover.pl
Petslover FB
Dieta BARF dla kotów – naturalna i zdrowa
Jest to dieta, która została zapoczątkowana w latach 80. XX wieku przez australijskiego lekarza weterynarii dr. Jana Billinghursta. Jej główną ideą jest zapewnienie naszemu zwierzęciu naturalnego posiłku, który odzwierciedla to, czym żywiłoby się ono w naturze.
BARF – Biologically Appropriate Raw Food oznacza po polsku biologicznie odpowiednie surowe jedzenie. Dieta BARF polega na wykorzystywaniu w żywieniu zwierzaka surowych składników takich jak mięso, podroby, kości, czasami też warzywa. Do tego dochodzą niezbędne suplementy. Dieta musi być tak skonstruowana, aby pokrywała zapotrzebowanie zwierzęcia na wszystkie składniki pokarmowe, minerały oraz witaminy. Jej plusem jest właśnie to, że posiłki są nieprzetworzone, surowe, dzięki czemu organizm lepiej je przyswaja. Jedyny składnik, który poddajemy obróbce termicznej to warzywa. Gotowane warzywa są łatwiej trawione przez organizm. Natomiast dieta BARF dla kotów tak naprawdę nie zawiera warzyw. Podaje się je tylko w określonych przypadkach. Nie jest to składnik obowiązkowy.

Dieta BARF dla kotów musi być tak zbilansowana, by pokrywała dzienne zapotrzebowanie zwierzaka na wszystkie składniki odżywcze. Dlatego ważna jest suplementacja.
Dieta BARF dla kotów i dla psów – różnice
W diecie BARF dla psów znacznie częściej stosuje się dodatek warzyw lub owoców. Psy lepiej tolerują taką dietę, lepiej wtedy trawią posiłek. Ale nie jest to obowiązkowe. Najważniejszą różnicą jest jednak suplementacja. Wynika to z naturalnych zachowań psów i kotów. W naturze koty polują w samotności na małe ofiary. Upolowany łup spożywają w całości. Jeżeli upolują małego ptaka, zjadają go razem z upierzeniem, ze wszystkimi wnętrznościami. Psy natomiast polują w grupach i na większe ofiary. Kiedy upolują zdobycz zdarza się tak, że jeden pies zje kawałek z jednej części zdobyczy, drugi pies – inną partię, a trzeci – jeszcze inną. Oznacza to, że w przypadku psów dieta nie jest każdego dnia identyczna. Jest bardziej zróżnicowana niż dieta kotów oraz inaczej zbilansowana. Z tego powodu w przypadku psów dietę BARF śmiało można komponować w taki sposób, żeby wszelkie suplementy i składniki bilansowały się na przykład na przestrzeni tygodnia. U kotów natomiast dieta musi być tak skomponowana, żeby każdego dnia pokrywała pełne zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze i minerały.
Dieta BARF dla kotów – suplementacja
Zasadą diety BARF dla kotów jest to, że powinniśmy wybierać mięso takiej jakości, jakie sami byśmy zjedli. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to wołowina, drób czy np. wieprzowina. Nie poleca się jedynie stosowania podrobów wieprzowych oraz podrobów z dziczyzny, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia tzw. wścieklizną rzekomą, czyli chorobą Aujeszkego. Lepiej też unikać mięsa mięśniowego z dziczyzny. W diecie tej 15-20% posiłku powinny stanowić podroby, a reszta – mięso mięśniowe, w tym 15% kości. Jeśli nie dodajemy kości, należy uzupełnić je suplementami.
Mówimy o suplementacji takich pierwiastków jak wapń, fosfor, jod, żelazo. Na rynku dostępnych jest wiele różnych suplementów. Przeważnie występują w formie sproszkowanej. Na przykład suplementem żelaza jest hemoglobina, jodu – mączka z alg morskich, wapnia i fosforu – mączki kostne, mączki ze skorupek jaj. Takim naturalnym suplementem, który prawie każdy ma w lodówce jest żółtko jajka. To prawdziwa bomba witaminowa. Żółtko zawiera witaminy z grupy B. Jednym z najważniejszych suplementów diety BARF u kotów jest tauryna – aminokwas, który koty muszą pozyskiwać z pokarmu, ponieważ nie są w stanie zsyntetyzować go w organizmie.