Jak często wyprowadzać psa?

lek. wet. Jacek Bany – specjalizacja chirurgiczna

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie 

Jak często wyprowadzać psa? – to pytanie zadają sobie świeżo upieczeni właściciele czworonogów

Są wśród nich zwolennicy teorii, że pies powinien wychodzić co 2-3 godziny, a są i tacy, którzy uważają, że spacer rano i wieczorem dla załatwienia potrzeby fizjologicznej jest zupełnie wystarczający. Natomiast odpowiedź na pytanie jak często wyprowadzać psa na spacer, brzmi: minimum trzy razy w ciągu dnia. Dlaczego? A dlatego, że te zwierzęta zamknięte w domu powyżej pięciu-sześciu godzin po prostu cierpią. Ich pęcherz moczowy wypełnia się tak samo jak ludzki i wymaga opróżnienia.

Jak długi powinien być spacer? 

Spacer z psem

Drogi właścicielu! Choć spacery z psem są nieprawdopodobnie przyjemne i zdrowe, to jednak ich głównym beneficjentem ma być pies. Oznacza to, że choć szybko chodzisz i nie lubisz zbaczać z wytyczonej trasy, to jednak musisz to zrobić. Pies musi sobie znaleźć miejsce, często ustronne, musi do sprawy podejść z namysłem i spokojem. O znaczeniu terenu w drodze do fizjologicznego celu nie wspominając.

Pecherz psa

Amerykańscy  uczeni z Georgia Institute of Technology odkryli że ssaki – słoń czy pies –  potrzebują około 21 sekund, by porządnie się wysiusiać. Po dokładnej analizie wszelkich parametrów ustalili, że w osiągnięciu tego wyniku dużym zwierzętom pomaga grawitacja, a małym rozmiar pęcherza (za crazynauka.pl ).

Spacery powinny być odpowiednio długie i spokojne, ponieważ zwierzę musi znaleźć sobie miejsce, przyjąć odpowiednią postawę i dopiero wtedy może się spokojnie wypróżnić.

Szybkie wyjście na spacer z reguły nie doprowadza do pełnego wypróżnienia pęcherza.

Dzieje się tak szczególnie u psów, bo one bardzo lubią znaczyć sobie  okolicę, więc zawsze pozostawiają pewien zapas moczu w pęcherzu. Jeśli spacer nie trwa wystarczająco długo, to jakiś czas po powrocie psy załatwiają się w domu i jesteśmy na nie źli, albo zaczynają się inne problemy, także zdrowotne.

Mocznica – efekt rzadkich spacerów? 

Jeśli chodzi o wystąpienie u psa mocznicy z powodu zbyt rzadkiego wychodzenia na dwór, to raczej nie ma takiego zagrożenia, gdyż zwierzę po prostu wypróżni się w domu jeśli nie będzie mogło już wytrzymać.  Zdarzają się oczywiście takie zwierzęta, które nigdy tego nie zrobią i prędzej im pęcherz pęknie niż zsiusiają się w domu, ale to są przypadki krańcowe. Tak więc podłoże mocznicy na ogół bywa inne. Choroba spowodowana  jest  zwyrodnieniem nerek albo zatrzymaniem moczu w drogach moczowych ze względu na istniejące kamienie moczowe. Może być również wiele innych jej przyczyn zakaźnych bądź zapalnych. Zazwyczaj jednak nie jest to związane z częstotliwością wychodzenia na spacery.

Zobacz też: 

Atrakcyjny spacer z psem

Rozwój psa – kalendarium

Szczeniak w domu – pierwszy spacer, pierwsza wizyta u weterynarza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *