Moczówka prosta – co to za choroba?

dr nauk wet. Olga Aniołek – specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej

Przychodnia weterynaryjna przy Bażantarni

Moczówka to podstępna choroba

U zwierząt cierpiących na moczówkę pojawia się zwiększone oddawanie moczu, czyli tak zwana poliuria (wielomocz).

Moczówka prosta to choroba endokrynologiczna, związana z niedoborem hormonu antydiuretycznego ADH , który wpływa na prawidłowe zagęszczanie moczu w nerkach. Przyczyną może też być niewrażliwość nerek na ten hormon. Zawierzę sika często i dużo. Zdarza się, że zaraz po wyjściu na spacer długo sika w jednym miejscu. Nie należy jednak mylić wielomoczu z niekontrolowanym oddawaniem moczu ani z posikiwaniem. Skutkiem poliurii jest polidypsja – zwiększone pragnienie i picie znacznie dużych ilości wody, która nie jest jednak gromadzona w organizmie. Zwierzęta te są często skrajnie odwodnione.

Moczówka prosta to podstępna choroba.

Moczówka to choroba o podłożu hormonalnym. Objawia się przede wszystkim zwiększonym pragnieniem i poliurią, czyli częstszym i bardziej obfitym oddawaniem moczu.

Zbyt lekki mocz

Jeżeli u psa lub kota pojawią się symptomy mogące świadczyć o moczówce, zaczynamy diagnostykę w kierunku wykluczenia chorób układu wydzielniczego i moczowego. Różnicujemy też z innymi jednostkami chorobowymi, które mogą dawać takie objawy chorobowe. Kluczem do trafnej diagnozy, oprócz badań krwi o szerokim profilu, zarówno biochemicznym, morfologicznym, jak i hormonalnym, jest badanie moczu. W tym badaniu obserwujemy bardzo charakterystyczne zmiany, a mianowicie hipostenurię, czyli to, że ciężar moczu jest obniżony i wynosi poniżej 1,012 g/cm3. Jest to bardzo ważny wskaźnik diagnostyczny. Często też odnotowywane są jakieś wtórne zakażenia bakteryjne dróg moczowych.

Obniżony ciężar właściwy moczu, może wskazywać na zwyrodnienie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek, chorobę Cushinga, przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek oraz właśnie na moczówkę prostą.

Jak leczyć moczówkę?

Leczenie tej choroby polega na podawaniu hormonu antydiuretycznego. Stosujemy preparat donosowy, który podajemy dospojówkowo. Dawkowanie jest indywidualne, zaczynamy od 1-4 kropli tego preparatu w ciągu doby, tak żeby ustalić najniższą skuteczną dawkę. Lek wchłania się do krążenia ogólnego i jest filtrowany przez nerki, gdzie zaczyna działać. Leczenie doustne tej choroby nie jest w Polsce dostępne ze względu na brak preparatów zarejestrowanych w naszym kraju. Ocena skuteczności leczenia polega na ocenie zdolności zagęszczania moczu i poprawy innych parametrów biochemicznych, ale również poprawy klinicznej, czyli zmniejszenia polidypsji i poliurii.

 

 

Podsumowanie
Moczówka prosta - co to za choroba?
Tytuł
Moczówka prosta - co to za choroba?
Opis

Czym jest moczówka prosta? W jaki sposób się objawia? Jak leczyć tę chorobę? Na te pytania odpowiada dr nauk wet. Olga Aniołek - specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej.

3 thoughts on “Moczówka prosta – co to za choroba?

  1. Dlaczego piszę że leczenie nie jest dostępne w Polsce? Mam kota z moczówką i podaje mu leki kupione w polskiej aptece. Wypadałoby najpierw sprawdzić a później pisać..

    • Mamakcia: Moja kotka także cierpi na moczówkę. Dostaje Minirin w areozolu, który w postaci kropli aplikujemy jej do oka. Niestety, od ponad roku (chyba) ten lek jest dostępny jedynie w formie liofilizatu, odpowiedników u nas brak. Trudno przekonać kota do poczekania aż tabletka rozpuści się pod językiem. Zapas kropli skończy się w ciągu tygodnia. Pilnie poszukuję leku w areozolu lub kroplach. Co dostaje twój kot? Jeśli możesz coś polecić proszę o kontakt na priv: ewelina0323@o2.pl
      Mam nadzieję, że jeszcze (wkrótce) tu zajrzysz. A może ktoś inny, kto może w tej sprawie pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *