Rozwój psa – kalendarium

lek. wet. Franek Paśko 

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie 

Kalendarz rozwoju szczenięcia

Szczenię rodzi się głuche i ślepe, jako dojrzały osobnik  jest oczywiście w pełni rozwiniętym i dobrze widzącym oraz słyszącym psem. Rozwój szczenięcia przebiega etapami, jak u każdego organizmu.

Kiedy szczenię zaczyna widzieć i słyszeć?

Powieki u psów rozklejają się około dziesiątego – dwunastego dnia życia. Jest to wartość średnia – może się to zdarzyć trochę wcześniej lub trochę później i zazwyczaj nie jest to żadną patologią. Kanały słuchowe otwierają się nieco wcześniej niż oczy. Zwierzę dwutygodniowe jest już widzące i słyszące.

Mobilność szczeniaka

Porusza się bardzo słabo ale z każdym dniem ta ruchliwość jest dużo większa, natomiast w pierwszych dniach od narodzenia szczenięta są bardzo mocno związane z matką. Ich mobilność jest minimalna ale mniej więcej po dwóch tygodniach  są już mniej lub bardziej zgrabnie funkcjonującymi i poruszającymi się szczeniakami. Im są starsze, tym sprawniej się poruszają.

Rozwój uzębienia

Trzeba pamiętać, że szczenięta rodzą się bezzębne. Ich zęby wyrastają dopiero w okresie życia szczenięcego. Na początku, tak jak u ludzi pojawiają się zęby mleczne. Nie wyrastają one wszystkie na raz, powinny wyrastać w odpowiedniej kolejności: zęby sieczne (siekacze) pojawiają się około trzeciego-czwartego tygodnia życia, kły nieco później , trzeci-piąty tydzień życia;  mleczne zęby przedtrzonowe pojawiają się między czwartym a dwunastym tygodniem. Zęby trzonowe nie mają swoich odpowiedników w zębach mlecznych, więc ich po prostu nie ma.

Po osiągnięciu pewnego wieku zaczynają pojawiać się zęby stałe i one też  oczywiście wyrastają po kolei. Siekacze, które pojawiają się najszybciej, wyrastają w trzecim-piątym miesiącu życia. Kły około czwartego-szóstego miesiąca i wyrastają razem ze stałymi zębami przedtrzonowymi. Zęby trzonowe zaś jako stałe, wyrastają powyżej piątego miesiąca życia. Zdarzają się sytuacje kiedy wzrost zębów jest opóźniony; jest to związane z rasą i nie jest to patologią. Są takie rasy jak shih tzu, terier pszeniczny czy terier tybetański, u których uzębienie może pojawiać się później o nawet kilka miesięcy względem  przedstawionego schematu.

Kalendarz rozwoju psa

W drugim tygodniu życia rozklejają się powieki. Do końca drugiego tygodnia zwierze widzi i słyszy. W tym czasie powinno się już sprawnie poruszać. Pod koniec pierwszego miesiąca życia w pyszczku powinny pojawić się siekacze, potem kły. Po mniej więcej pół roku pies powinien mieć już wszystkie zęby stałe. Rasy miniaturowe stają się dojrzałe płciowo około 4 miesiąca, u ras dużych dzieje się to pod koniec trzeciego kwartału. 

Dojrzałość płciowa psa

Równie ważnym momentem  jest osiągnięcie dojrzałości płciowej. Jest to moment w którym narządy rozrodcze są w pełni wykształcone, zwierzę zdolne jest do reprodukcji. Warto pamiętać, że dojrzałość płciowa nie jest tym samym co dojrzałość hodowlana, która następuje trochę później i jest momentem, w którym zwierzę zakończyło już wzrost całego organizmu. Dopiero takie zwierzę jest gotowe do zajścia w ciążę, do rozwinięcia ciąży, do jej utrzymania i potem do bezproblemowego porodu. Tak więc sytuacja, w której zwierzę osiągnie dojrzałość płciową nie jest dobrym momentem by od razu dopuszczać do współżycia.

Dojrzałość płciowa ras miniaturowych

Zasada jest taka, że im mniejsza rasa tym ta dojrzałość płciowa jest osiągana szybciej. Moment graniczny następuje około czwartego miesiąca życia, kiedy te rasy miniaturowe już mają prawo osiągnąć dojrzałość płciową i u suczek może pojawiać się pierwsza cieczka. Natomiast u ras dużych czy wręcz olbrzymich to dzieje się powyżej ósmego-dziewiątego miesiąca życia. Jednak nie jest to taka żelazna zasada, gdyż york czyli rasa miniaturowa może osiągać dojrzałość płciową między szóstym a nawet trzynastym miesiącem życia. Nawet roczny york ma prawo jeszcze nie być dojrzały płciowo i wcale nie jest to żadną wadą. I odwrotnie, taki dog niemiecki, pies niesamowicie rozbudowany osiąga dojrzałość płciową między szesnastym – siedemnastym miesiącem życia, ale też roczny dog ma prawo być dojrzały płciowo i nie jest to żadną anomalią.

Zobacz też: 

Kalendarz szczepień 

Jak wybrać psa dla siebie 

Higiena psa i kota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *