Wielomocz – czy to jest choroba?

lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska – konsultant ds. nefrologii, urologii, endokrynologii

SpecVet – Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna

Wielomocz jest objawem chorobowym

Zwiększone pragnienie (polidypsia) i oddawanie moczu, czyli wielomocz (poliuria) zawsze są sygnałem, że w organizmie zwierzaka coś się zaczyna dziać. Mogą to być problemy z nerkami – zwiększone oddawanie moczu jest klasycznym objawem jakiejś ich choroby – ale tak naprawdę, znacznie więcej chorób przebiega z wielomoczem i ze zwiększonym pragnieniem. Na przykład cukrzyca czy nadczynność kory nadnerczy u zwierząt. Proszę pamiętać również, że kiedy starsze zwierzęta coś boli, będą szukały ulgi chodząc po mieszkaniu, będą częściej piły i dlatego mogą zacząć sikać w domu.

Wielomocz nie jest chorobą, lecz objawem choroby.

Wielomocz może być objawem wielu chorób. Aby znaleźć przyczynę trzeba zrobić dodatkowe badania. Należy też pamiętać, że często psy, które coś boli więcej piją – tak sobie radzą z bólem, i w związku z tym częściej i więcej sikają.

Kiedy w nocy bolą stawy

Moja suka, która miała chorobę onkologiczną, nocami chodziła po mieszkaniu i piła wodę. Bolało ją, było jej źle, więc piła wodę i siusiała. I tak było cały czas. Zwierzak nam nie powie, dlaczego to robi. Czy dlatego, że chce mu się pić, czy dlatego, że nie potrafi sobie ulżyć w żaden inny sposób. W związku z czym, trzeba niestety zrobić badania dodatkowe. Oczywiście psy z problemami ortopedycznymi też mogą więcej pić, ponieważ bolą je w nocy stawy i nie potrafią sobie inaczej pomóc. W tym przypadku jednak, nie jesteśmy w stanie rozwiązać tej zagadki bez dodatkowych badań. Trzeba więc pójść do lekarza weterynarii. Wielomocz u psa jest powodem do niepokoju, bo na pewno nie jest to normalne.

Leczenie wielomoczu zależy od jego przyczyny

Wielomocz trudno nazwać chorobą, jest to raczej objaw chorobowy. Rokowania zależą przyczyny. Wielomocz może wystąpić przy ropomaciczu, chorobie nerek, przy cukrzycy, Zespole Cushinga. Dlatego trudno od razu powiedzieć, jakie są rokowania, bo to jest objaw kliniczny, a nie jednostka chorobowa. Może na przykład być oznaką moczówki prostej. Przy tej chorobie wielomocz jest gigantyczny, ale leczy się ją bardzo łatwo.

Zobacz też:

Kamica nerkowa u psów i kotów

Zapalenie pęcherza moczowego u zwierząt

Syndrom urologiczny kotów (SUK)

Podsumowanie
Wielomocz - czy to jest choroba?
Tytuł
Wielomocz - czy to jest choroba?
Opis

Wielomocz nie jest konkretną chorobą, lecz sygnałem, że coś złego dzieje się w organizmie zwierzaka. Lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska – konsultant ds. nefrologii, urologii, endokrynologii, mówi jakie schorzenia mogą objawiać się wielomoczem i zwiększonym pragnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *