Karma dla psa – jaka jest najlepsza?

lek.wet. Rafał Kaczor

Przychodnia weterynaryjna przy Bażantarni

Karma dla psa to trudny wybór

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Ale co robić, żeby ciało było zdrowe? Czym karmić psa? Kupować psie jedzenie czy samemu gotować dla zwierzaka?

Jeśli kupujemy gotową karmę, kiedy powinniśmy odstawić tę dla juniorów i przejść na “dorosłe jedzenie”? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ różni producenci mają do tego różne podejście. Niektórzy zalecają zmienić karmę od 8 miesiąca i dotyczy to zarówno psów, jak i kotów. Dlaczego od 8 miesiąca? Podejrzewam, że dlatego, że większość tych zwierzaków około 8 miesiąca życia osiąga dojrzałość płciową. Teoretycznie wtedy też zatrzymuje się wzrastanie kości długich, takich jak kości kończyn. Karma dla psa nie musi więc być już wysokobiałkowa. Są również producenci, którzy zalecają odstąpienie od karmy typu Junior dopiero od 12 miesiąca życia zwierzaka.

Karma dla psa to trudny wybór.

Karma dla psa powinna być dobierana ze względu na wiek, rasę, a w przypadku kundelków trzeba brać pod uwagę również wielkość psa. Innego jedzenia potrzebuje szczeniak, a innego dorosły pies. Karmy różnią się kalorycznością, zawartością białka i różnego rodzaju suplementów.

Jaki pies, taka karma

Wiele zależy również od rasy psa. Rasy olbrzymie dłużej jedzą karmy typu Junior, ponieważ dojrzewają dużo później. Rasy takie jak chihuahua czy york mogą bardzo szybko przejść na karmę dla dorosłych psów – już koło 8 miesiąca. Trzeba trzymać się zaleceń producenta. Jeżeli kontynuujemy karmienie psa jedzeniem tego samego producenta, to trzymamy się jego zaleceń.

Jeśli chodzi o kundle, ja stosuję zazwyczaj taką regułę, że do 12 miesiąca podaję karmę Junior, a od 12 miesiąca – tę dla dorosłych psów. Oczywiście, ważny jest też wielkość zwierzaka. Jeden pies może ważyć 10 kg, a inny – 45 kg. Tego, który waży powyżej 45 kg  karmimy raczej tak, jak psa rasy olbrzymiej, czyli dłużej podajemy karmę dla juniorów. Natomiast psa, który waży 10 kg karmimy jak sznaucera, czyli do 12 miesiąca karma dla psa typu Junior, a potem normalna.

Kiedy karma dla seniora?

To też zależy od producenta. Niektórzy producenci zakładają, że już od 7 roku życia zwierzaka należy przejść na karmę typu Senior, niektórzy – że od 8-9. Podejrzewam, że głównie chodzi o zawartość w składzie substancji, które wpływają na stawy czy zahamowanie demencji. Teraz karmy z tego typu dodatkami stają się coraz bardziej popularne. Podejrzewam, że prawdopodobnie chodzi też o zwiększoną ilość przeciwutleniaczy dla starszych pupili. Tak samo wygląda to u kotów.

Można założyć, że jeżeli dobrze suplementujemy takiego pacjenta, to nie musimy przechodzić na karmę typu Senior. To dla nas jest wygodniejsze, ale nie jest to konieczne. Niektóre karmy nie mają postaci senior i są po prostu dla psów dorosłych. Stosuje się je przez całe życie zwierzaka. Potem, im starszy pies czy kot, w zależności od potrzeb, trzeba podawać suplementy wspomagające pracę stawów, nerek czy wątroby. Jest to bardzo indywidualne dla każdego zwierzęcia.

Czym się różnią od siebie te karmy?

Karma Junior od karmy Adult różni się przede wszystkim tym, że ma inną zawartość białka. Pokarm dla szczeniaków ma więcej białka strawnego, w karmie dla dorosłych jest tego białka mniej, a w karmie dla psów seniorów – jeszcze mniej. Różnią się też zawartością składników mineralnych i różnego rodzaju suplementów. Mogą też różnić się kalorycznością – zazwyczaj karmy dla szczeniaków są dużo bardziej kaloryczne. Najbardziej kaloryczne są karmy typu Starter dla matek karmiących ze szczeniakami, ponieważ jedzą je i szczeniaki, i matka. Czasem ludzie, którzy kupują szczeniaka z hodowli robią taki błąd, że pytają jaką karmę dostawał. Hodowca mówi, że Starter, więc taką karmę kupują właściciele i karmią nią szczeniaka, który w 6 miesiącu życia jest pulpetem. Przyczyną tego jest zbyt kaloryczna karma. Raczej też nie karmimy młodego psa karmą typu Senior, ponieważ jej kaloryczność będzie dla niego z kolei za niska. Głównym wyznacznikiem jest białko. Zawartość białka w szczenięcych karmach jest o kilka procent wyższa, niż w karmie dla psów dorosłych.

 

 

 

Podsumowanie
Karma - jaka jest najlepsza dla psa?
Tytuł
Karma - jaka jest najlepsza dla psa?
Opis

Podstawą zdrowia zwierzaka, oprócz ruchu, opieki weterynaryjnej, jest odpowiednie odżywianie. Innej karmy potrzebuje pies myśliwski, innej mały kundelek. O rodzajach karm dla psów i o tym, czym się kierować przy ich wyborze, mówi lek.wet. Rafał Kaczor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *