Szczeniak siusia w domu – jak go oduczyć

Paulina Wilk– treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów

www.grzecznypies.com

Szczeniak siusia w domu, bo nie nauczył się jeszcze zasad życia z człowiekiem. 

Instynkt nie pozwala psu siusiać tam, gdzie je i śpi – ta naturalna cecha działa na korzyść człowieka. 

Nauka naszych zasad czystości jest bardzo ważnym elementem w wychowaniu psa. Przede wszystkim pozwala nam mieszkać z tym psem w jednym pomieszczeniu, w domu lub mieszkaniu i zachować czystość tej przestrzeni.

Instynkt działa na naszą korzyść

Pamiętajmy o tym, że psy mają instynkt, który nie pozwala im na załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w miejscu, w którym śpią, czy jedzą. Ta cecha działa zdecydowanie na korzyść właściciela  – musimy to wykorzystać podczas nauki.

jak nauczyć psa siusiania na dworze

Sklepy zoologiczne oferują maty dla szczeniaków i starszych psów mających problem z nietrzymaniem moczu. Te maty nie tylko pochłaniają płyn i zapach, ale często pachną w sposób zachęcający (podobno) psa do skorzystania z nich – np. trawą, albo korą drzewa.

Szczeniak daje nam mnóstwo sygnałów, że odczuwa potrzebę fizjologiczną  i musi się załatwić. Jest to kręcenie się po mieszkaniu, popiskiwanie, zaglądanie w kąty. Czasem pies nagle wychodzi z pokoju, w którym był z nami i jest cisza, nie słychać łapek szurających  po podłodze – to również może być oznaką poszukiwania miejsca na załatwienie swoich potrzeb. Naszą rolą jest obserwowanie szczeniaka i odpowiednie, szybkie i zdecydowane  reagowanie.

Jak nauczyć psa gdzie powinien siusiać

  • Na zewnątrz

Mamy dwie możliwości: albo od razu uczymy psa załatwiania się na zewnątrz, albo wykorzystujemy maty chłonące płyny, ewentualnie gazet. Pamiętajmy jednak, że gazety są mniej chłonne i nie zawsze zniwelują nam zapachy.

Jeżeli widzimy, że pies się kręci, popiskuje to wtedy spokojnie go bierzemy i wynosimy na dwór – jest to metoda najwygodniejsza dla właścicieli domów z ogrodami. Na dworze stawiamy psa na ziemi i czekamy. On prawdopodobnie troszkę się pokręci, coś obwącha, poszuka sobie szczególnego miejsca, gdzie będzie chciał to zrobić i tam załatwi swoją potrzebę fizjologiczną. W momencie, kiedy to robi dajemy komendę, taką, jaką sobie wcześniej wymyślimy, albo jakiej już wcześniej  w podobnej sytuacji używaliśmy. To może być: sikaj, załatw się, etc. Po zakończonym sikaniu nagradzamy psa smakołykiem tak, żeby kojarzył cały ten proces z czymś przyjemnym.

  • Na maty rozłożone w mieszkaniu

Gdy natomiast mieszkamy na 11 piętrze w bloku to trudno będzie nam wziąć psa na ręce, zamknąć dom, zejść, czy zjechać windą, postawić go w miejscu, gdzie chcemy, aby się załatwił i nie zostać wcześniej obsikanym.

Wykorzystujemy wtedy wspomniane maty chłonące. Układamy je w jednym konkretnym miejscu tam, gdzie ma być tymczasowa toaleta pieska. I podobnie jak w pierwszym przypadku – gdy widzimy, że on się kręci, popiskuje, stawiamy go na matę, czekamy, dajemy komendę w momencie, gdy się załatwia i nagradzamy smakołykiem po całej akcji.

Oczywiście, najlepszą sytuacją jest ta, gdy możemy wynieść psa na dwór. Chwilę jednak potrwa, zanim pies nauczy się załatwiać na matę.

Jak często siusia szczeniak?

Pamiętajmy o tym, że szczeniaki załatwiają się często, średnio co dwie godziny.

Siusiają też w pewnych sytuacjach: po przebudzeniu się, po jedzeniu, po piciu, po intensywnej zabawie.

Gdy pies będzie już umiał załatwiać się na macie przechodzimy do nauki załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.

Musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: gdy zaczynamy naukę siusiania na zewnątrz zabieramy matę z domu tak, żeby pies miał jasny sygnał, że od teraz sika tylko na zewnątrz. Matę możemy rozłożyć na noc w sytuacji, gdy wiemy, że szczeniak jeszcze nie jest w stanie całej nocy bez siusiania wytrzymać, ale rano od razu ją zabieramy.

Po przejściu do nauki załatwiania się na zewnątrz powtarzamy cały proces: wyprowadzamy psa po przebudzeniu, po jedzeniu, po piciu, po zabawie i zawsze gdy widzimy, że się zaczyna załatwiać dajemy komendę, nagradzamy.

Karanie szczeniaka jest bezsensowne

Pamiętajmy o tym, że szczeniak to tylko szczeniak. On nie tylko uczy się dopiero całego życia, ale także tego, czego człowiek od niego oczekuje, w jaki sposób ma to realizować, kiedy i gdzie. Na pewno może się zdarzyć taka sytuacja, że mimo, że pies umie się załatwiać na macie albo już z nim wychodzimy i załatwia się na zewnątrz, to mimo wszystko zrobi  siku lub kupę w mieszkaniu.  Nie należy go za to karać ani w momencie, gdy przyłapiemy go na gorącym uczynku, ani wtedy, gdy znajdziemy taką niemiłą niespodziankę po jakimś czasie.  W takim wypadku na spokojnie sprzątamy to, co znaleźliśmy, zapach możemy zniwelować wodą z octem i z cytryną, albo jakimiś innymi środkami dostępnymi na rynku, tak, żeby pies nie wyczuwał, że się tu wcześniej załatwił i będzie kontynuował korzystanie z tego miejsca.

Karanie psa spowoduje, że przestanie się z nami komunikować, a zacznie się ze swoimi potrzebami ukrywać. 

Kontynuujemy naukę i trwa ona dotąd, aż pies nauczy się załatwiania swoich potrzeb tam, gdzie go tego nauczymy.

Zobacz też:

Szczeniak w domu: pierwszy spacer, pierwsza wizyta u weterynarza

Kalendarz szczepień 

Zasady skutecznej tresury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *