Wypadnięcie gałki ocznej psa lub kota – co robić

lek. wet. Jakub Boguszewski – okulista weterynaryjny, USG
Gabinet weterynaryjny Pupil Piastów

Czym jest wypadnięcie gałki ocznej?

Wypadnięcie gałki ocznej to enukleacja i stosunkowo częściej zdarza się kotom niż psom. Ważne, by właściciel zachował zimną krew i zareagował odpowiednio szybko – wówczas oko jest do uratowania.

Co zrobić  kiedy  psu lub kotu wypada oko?

enukleacja oka

Rasy brachycefaliczne charakteryzują się krótką kufą, kwadratowym kształtem głowy, szerokim i płaskim pyskiem. Psy brachycefaliczne to m.in buldogi francuski, Shi Tzu i boksery;  do tego typu zaliczają się koty himalajskie. Charakterystyczny dla tych ras jest przodozgryz, często utrudniający zwierzętom jedzenie.  

Wypadnięcie gałki ocznej najczęściej dotyczy ras brachycefalicznych, czyli tych krótkoczaszkowych. Mają one dużo płytszy oczodół niż inne rasy psów, a dodatkowo szpara powiekowa jest szersza, powieki czasami nawet nie stykają się do końca. Dużo łatwiej dochodzi u nich do wypadnięcia gałki ocznej z oczodołu.Najczęściej jest to sprawa urazowa, czyli uderzenie w głowę.

I tu bardzo ważna informacja do właściciela – niewielu o tym wie: w przeciągu pierwszych 10-15 minut od wypadnięcia gałki ocznej właściciel powinien sam taką gałkę oczną zreponować do środka. Mokry, zimny, nasączony wodą gazik kładziemy na oko i delikatnie to oko wsuwamy. Wiem, że brzmi to drastycznie, ale kiedy dojdzie do obrzęku, wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Jeśli właściciel umieści gałkę oczną w oczodole, zostawia ten wilgotny gazik na oku i szybko jedzie do lekarza. Natomiast jeśli nie było go w momencie, gdy doszło do takiego urazu, to również powinien mimo wszystko położyć zimny, wilgotny gazik na oko i oczywiście, jechać do lekarza.

To bardzo ważna informacja dla właścicieli: macie 10-15 minut, żeby zdeponować gałkę oczną i wtedy jest spora szansa, że powikłania będą stosunkowo nieduże.

Interwencja chirurgiczna w przypadku wypadnięcia gałki ocznej.

Zwykle, gdy pacjent z wypadnięciem gałki ocznej trafia do lecznicy, to pozostaje już tylko interwencja chirurgiczna. W pierwszym momencie podajemy leki przeciwbólowe, żeby uśmierzyć ból, następnie znieczulamy, a potem stosujemy jedną z technik reponowania gałki ocznej. Czasami trzeba rozciąć boczny kąt powiekowy, żeby móc gałkę oczną wprowadzić z powrotem do oczodołu, a następnie zawsze zaszywamy powieki na około 2-3 tygodnie.

Do worka spojówkowego podajemy leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także antybiotyki. Po około 3 tygodniach zdejmujemy szwy z powieki i patrzymy jakie są straty. Oceniamy straty, czy to oko w ogóle widzi, najczęściej niestety nie, czy mięśnie wewnątrzgałkowe są całe, najczęściej niestety nie, co w konsekwencji kończy się zezem. Tutaj może być bardzo różnie.

Pies, czy kot z jednym okiem poradzi sobie świetnie. Właściciele bardzo przeżywają, gdy dochodzi do sytuacji, gdy z różnych przyczyn trzeba usunąć tę gałkę oczną. Jest to dla nich wstrząs. Słyszę wtedy pytanie pod tytułem: czy pies sobie poradzi z jednym okiem? Odpowiedź jest jedna: tak, zarówno pies, jak i kot poradzą sobie świetnie.

Zobacz też:

Jak widzą psy i koty. Skąd wiadomo, że ślepną?

Kastracja psów i kotów

Wady zgryzu i aparat ortodontyczny dla psa 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *