Aklimatyzacja zwierzaka

lek. wet. Anna Jakubczak – internista

SpecVet – Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna

Aklimatyzacja u zdrowego zwierzaka trwa kilka miesięcy

Z obserwacji wynika, że zwierzęta potrzebują mniej niż dwóch lat, aby się zaaklimatyzować.

Moja przyjaciółka, z którą byłam na jednym roku podczas studiów, pracuje na Mauritiusie. Przez trzy lata pracowała tam w organizacji POZ, i miałam okazję ją odwiedzić. Z jej obserwacji wynika, że psy przyjeżdżające z Europy potrzebują tak naprawdę kilku miesięcy, aby przystosować się do zmiany środowiska i klimatu. Jeżeli zwierzęta nie mają żadnych problemów zdrowotnych, to aklimatyzacja przebiega sprawnie i nie występują problemy adaptacyjne.

Aklimatyzacja zwierzaka w nowym klimacie trwa kilka miesięcy.

Aklimatyzacja w nowym środowisku geograficznym może być trudniejsza dla niektórych ras. Na przykład dla buldogów, które mają spłaszczony pysk i gorzej znoszą wysokie temperatury.

Buldogi gorzej znoszą wysokie temperatury

Tak naprawdę wszystko zależy od rasy psa i czasu, w którym zmieniamy klimat. Były przypadki, kiedy zwierzę trafiało z mroźnej zimy (od -10 do 0 stopni) w tropiki (+30 stopni) i miało problemy z aklimatyzacją, cierpiało z przegrzania. Dotyczy to głownie ras brachycefalicznych (z krótkim, spłaszczonym pyskiem i kwadratową głową, takich jak np. buldogi, boksery, mopsy), które mają problemy z oddychaniem i drogami oddechowymi. Rzeczywiście zdarzały się przypadki śmiertelne, na przykład wśród buldogów francuskich. Ich termoregulacja była na tyle upośledzona, że nie potrafiły sobie poradzić z różnicą temperatur, co czasami kończyło się śmiercią.

Ciasne i głośne miasta

Jeżeli chodzi o zmianę klimatu z tropikalnego na środkowoeuropejski (umiarkowany), to większy problem niż temperatura, stanowi zmiana otoczenia. Zwierzęta mieszkające w Afryce czy w innych krajach tropikalnych, żyją najczęściej luźno i na dużych przestrzeniach. Dlatego w Europie, w miejskim ruchu i dość ciasnej zabudowie, mogą mieć problem z adaptacją. Taki ruch uliczny jak u nas, nie istnieje tam, skąd te zwierzaki pochodzą. Oczywiście jakiś ruch istnieje i w dodatku raczej bardzo chaotyczny, jest to jednak zupełnie inny system poruszania się niż w Europie. Myślę więc, że w tę stronę mogłoby być zwierzakowi trudniej. Jeżeli natomiast chodzi o sam klimat, to myślę, że jest podobnie. Różnica temperatur również jest duża i mogłaby być zabójcza dla niektórych zwierząt, ale nie ma znaczącego wpływu na adaptację.

Podsumowanie
Aklimatyzacja zwierzaka
Tytuł
Aklimatyzacja zwierzaka
Opis

Zwierzę, podobnie jak człowiek, potrzebuje czasu, by zaaklimatyzować się w nowym miejscu i w odmiennych, niż dotychczasowe, warunkach kliamtycznych. Jak dlugo trwa aklimatyzacja, czy rasa psa ma znaczenie i jaki wpływ na zwierzaka ma zmiana otoczenia, mówi lek. wet. Anna Jakubczak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *