Ultradźwięki w fizjoterapii zwierząt

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Ultradźwięki to fale sprężyste o częstotliwości wyższej niż 20kHz

Ultradźwięki, czyli drgania mechaniczne powyżej 20kHz, w fizjoterapii weterynaryjnej stosowane są dość często. Do celów terapeutycznych wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości zazwyczaj od 1 do 3 mHz. Jak to działa? Mówiąc ogólnie, energia niesiona przez falę, zostaje wchłonięta przez głęboko położone tkanki i zamienia się w ciepło. Terapię ultradźwiękami można porównać do głębokiego mikro-masażu z efektem termicznym, podczas którego tkanki rozluźniają się i “miękną”.

Utradźwięki mają szerokie zastosowanie w fizjoterapii

Ultradźwięki są często stosowane w fizjoterapii zwierząt. Nie tylko psów i kotów, ale także np. koni. Terapia działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przyspiesza zrastanie się kości i gojenie się ran, dzięki czemu daje dobre efekty w leczeniu różnego typu urazów.

Na ból i przykurcz mięśni

Terapia ta wykazuje bardzo dobre działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wpływa również rozluźniająco na mięśnie oraz uelastycznia tkankę łączną, dzięki czemu daje świetne efekty podczas leczenia przykurczów stawów, mięśni i ścięgien, a także blizn czy różnego rodzaju zwłóknień. Ultradźwięki przyspieszają też gojenie się ran, zrost kostny oraz wpływają na zwiększenie przenikalności błon komórkowych, co z kolei ułatwia transport składników odżywczych do tkanek.

Fala uderzeniowa

W weterynarii stosuje się także terapię falą uderzeniową (Radialna Fala Uderzeniowa, czyli RSWT – Radial Shock Wave Therapy). Polega ona na tym, że energia kinetyczna pocisku znajdującego się w aplikatorze, zamieniana jest na energię akustyczną. Fala przenosi drgania w głąb tkanki. Terapia ta wykazuje silne działanie przeciwbólowe. Wpływa pozytywnie także na ukrwienie tkanek, dzięki czemu poprawia się dotlenienie i odżywienie tkanki poddanej zabiegowi, co z kolei przyspiesza procesy regeneracyjne. Fala uderzeniowa umożliwia również rozbijanie pozapalnych zwapnień ognisk mineralizacji, które powstają czasem w tkankach miękkich – w mięśniach i ścięgnach – np. przy zapaleniu ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia.

Zobacz też:

Kinezyterapia – leczenie ruchem

Masaż terapeutyczny psa i kota

Rehabilitacja psów i kotów – czym się różni?

 

 

Podsumowanie
Ultradźwięki w fizjoterapii zwierząt
Tytuł
Ultradźwięki w fizjoterapii zwierząt
Opis

Terapia wykorzystująca ultradźwięki ma szerokie zastosowanie w leczeniu zwierząt. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wpływa również rozluźniająco na mięśnie, przyspiesza gojenie się ran i zrastanie się kości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *