Właściwa pielęgnacja sierści psa – kiedy strzyc, a kiedy trymować?

Ewa Rybak – groomerka 

Właściwa pielęgnacja sierści jest ważna nie tylko dla urody, lecz także dla zdrowia psa

Każdy rodzaj sierści wymaga odpowiedniego i indywidualnego podejścia. Na przykład psy szorstkowłose, takie jak sznaucery czy foksteriery, potrzebują trymowania.

Trymowanie polega na usuwaniu przerośniętego martwego włosa. Jeśli tego nie zrobimy, włos pozostanie w skórze, co może spowodować alergię i podrażnienia. Strzyżenie takich psów to błąd, tego typu psy powinny być trymowane. Na tym właśnie polega właściwa pielęgnacja sierści psów tych ras.

Usuwanie podszerstka

Psy podszerstkowe jak alaskan malamut, husky czy większość kundelków, wymagają regularnego usuwania nadmiaru podszerstka. Nie eliminujemy go całkowicie, ponieważ ma on swoją rolę do spełnienia, ale trzeba go usuwać. Nieusunięty również pozostaje w skórze, robią się kołtuny, pies wygląda nieładnie, nieefektownie, ale przede wszystkim, miejsca skołtunione ulegają przegrzaniu i bardzo często dochodzi do odleżyn, co przysparza psu cierpienia.

Właściwa pielęgnacja sierści psa jest ważna dla jego zdrowia

Właściwa pielęgnacja sierści psa wymaga regularnego czesania, trymowania lub strzyżenia. W klimacie umiarkowanym lub chłodnym psy i koty linieją wiosną i jesienią. Linienie polega na zmianie okrywy włosowej, by dostosować ciepłotę ciała do panujących temperatur.

Co to jest podszerstek?

Podszerstek jest to warstwa miękkiego, delikatnego futerka, które przykryte jest bardziej szorstkim i twardym włosem okrywowym. Gdy podniesiemy nieco dłuższą sierść psa, to pod spodem zobaczymy delikatny puch – to właśnie podszerstek. Jest to najczęściej wymieniana przez psa część jego “ubrania”, a służy przede wszystkim do ochrony przed zimnem i wysoką temperaturą. Podczas sezonowej wymiany sierści najwięcej problemów sprawia podszerstek. Niewyczesany, zbija się w ogromne kołtuny, całe połacie kołtunów, które są bardzo niezdrowe dla psiej skóry.

Czesanie psów długowłosych

Psy długowłose, takie jak yorki czy np. jamniki długowłose, jeżeli nie są strzyżone, to powinny być czesane. Czesanie, nawilżanie i odpowiednia pielęgnacja zapewniają dobrą kondycję włosa. Kręcone włosy takie jak u np. pudli, wymagają systematycznego szczotkowania. Jeżeli są też strzyżone pielęgnacja jest nieco łatwiejsza. Na rynku są dostępne odpowiednie preparaty, które powodują, że ten skręt jest wyraźniejszy, włos bardziej elastyczny, dzięki czemu dużo łatwiej go ułożyć. Najczęściej tego typu preparatów używa się przy przygotowywaniu psów do wystaw, dotyczy to najczęściej pudli, u których włos musi być ozdobą.

Pielęgnacja ras gładkowłosych

Psy gładkowłose, mimo, że wydaje nam się, że włosów nie ma, pielęgnujemy używając trymerów, zgrzebeł lub furminatorów, które pomagają wymienić włos. Z kolei u nagich piesków peruwiańskich skóra wymaga specjalistycznej opieki, latem ubiera się je w specjalne ubranka nie powodujące poparzeń, a także smaruje preparatami z filtrami UV.

Gdy u naszego psa pojawia się problem wypadania sierści, najpierw warto zajrzeć do jego miski – może się bowiem okazać, że brakuje mu makro- i mikroelementów, które możemy łatwo uzupełniać, dodając mu np. do jedzenia oliwę, jajko, tran – to powinno pomóc. Jeśli natomiast wypadanie sierści związane jest z sezonową wymianą włosa, z tzw. linieniem, to wtedy zapraszamy do salonu – groomer pomoże uporać się z takim problemem. Dotyczy to zwłaszcza sterylizowanych psów i suczek, kiedy hormony zmieniają się i zwierzę może nawet łysieć.

Wypadanie sierści związane jest często z chorobami tarczycy, ale to już problem czysto weterynaryjny. Gdy jednak wyeliminowaliśmy wszystkie podejrzenia, związane z chorobami i wiemy, że nasz pies jest zdrowy, ale sierść ma matową, wtedy zapraszamy do salonu groomera. Dysponujemy odpowiednimi kosmetykami, które poprawią kondycję włosa. Kosmetyki są odpowiednio dobrane do PH skóry psa, nabłyszczają, odżywiają i zregenerują włos.

 

 

Podsumowanie
Właściwa pielęgnacja sierści psa - kiedy strzyc, a kiedy trymować?
Tytuł
Właściwa pielęgnacja sierści psa - kiedy strzyc, a kiedy trymować?
Opis

Strzyżenie, trymowanie, kąpanie, czesanie - to zabiegi niezbędne, by sierś psa była lśniąca i zdrowa. O tym kiedy i jak je stosować, mówi Ewa Rybak - groomekra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *