Hormony i symptomy zaburzeń hormonalnych

dr nauk weterynaryjnych Olga Aniołek – specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej

Przychodnia weterynaryjna przy Bażantarni

Hormony utrzymują równowagę w organizmie

Zaburzenia endokrynologiczne to dosyć częsty problem. Zazwyczaj pojawiają się u starszych zwierząt, niezależnie od rasy, płci czy warunków, w jakich dane zwierzę żyje.

Hormony oddziałują bezpośrednio na komórki, łączą się z receptorami błonowymi albo jądrowymi w organizmie i dokonują aktywacji różnych genów, czego efektem jest produkcja różnego rodzaju białek. Powszechnie wiadomo, że hormony stymulują funkcjonowanie właściwie każdego układu w organizmie, łącznie z układem nerwowym, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

Hormony regulują pracę wszystkich organów.

Hormony odpowiadają za utrzymanie równowagi w organizmie. Objawem zaburzeń hormonalnych mogą być zmiany w zachowaniu zwierzęcia, takie jak np. otępienie, apatia, letarg.

Objawy zaburzeń hormonalnych

Objawy kliniczne, które występują przy zaburzeniach endokrynologicznych są wielopłaszczyznowe. Bardzo często jest to zwiększone pragnienie, czyli polidypsja, zwiększone oddawanie moczu, czyli poliuria. Mogą także pojawić się zaburzenia behawioralne, zmiany masy ciała, zarówno w kierunku otyłości jak i wychudzenia; zaburzenia rozrodu, pracy serca, okrywy włosowej; zaburzenia hiperpigmentacyjne, ścieńczenia masy ciała. Objawy te kształtują się w różny sposób w zależności od dysfunkcji hormonu endokrynologicznego lub grupy hormonów, które sterują danym układem. Na dobrą sprawę, należałoby tutaj omawiać objawy w kontekście konkretnej jednostki chorobowej.

Niepokojące zmiany behawioralne

Zmiany w zachowaniu zwierzęcia, które powinny zwrócić uwagę opiekuna, to np. otępienie czy letarg, albo wręcz przeciwnie – nadmierna pobudliwość. Mogą to być również zmiany w pobieraniu pokarmu: żarłoczność bądź anoreksja, lub zmiany nietolerancji na ciepło. Zaburzenia behawioralne są zauważane przez właścicieli najszybciej.

Rodzaje zaburzeń

Wyróżniamy zaburzenia pierwszo-, drugo- i trzeciorzędowe. Zaburzenia czynności pierwszorzędowe to dysfunkcja samego gruczołu tarczycowego. Zaburzenia drugorzędowe dotyczą części gruczołowej przysadki, gdzie wytwarzany jest hormon tyreotropowy TSH, który stymuluje tarczycę w odpowiedzi na niskie obwodowe stężenia hormonów tarczycy. Zaburzenia trzeciorzędowe natomiast, dotyczą dysfunkcji podwzgórza, gdzie wytwarzana jest tyreoliberyna, która z kolei stymuluje część gruczołową przysadki – komórki tyreotropowe. Komórki te pobudzają tarczycę poprzez wytwarzanie hormonu tyreotropowego TSH.

Do najczęstszych schorzeń, związanych z zaburzeniami hormonalnymi u psów i kotów, należą: nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga (nadczynność kory nadnerczy), choroba Addisona (niedoczynność kory nadnerczy).

 

Podsumowanie
Hormony i symptomy zaburzeń hormonalnych
Tytuł
Hormony i symptomy zaburzeń hormonalnych
Opis

Hormony to strażnicy równowagi w organizmie. O tym, jaką funkcję pełnią i jakie są konsekwencje zaburzeń hormonalnych, mówi Olga Aniołek - specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *