Pielęgnacja sierści u psa

Ewa Rybak – groomerka 

Pielęgnacja sierści u psa zależy od jego rasy i długości włosa

Podstawą pielęgnacji nie jest kąpiel, a szczotkowanie. Każdy rodzaj sierści wymaga innego rodzaju pielęgnacji. 

Pielęgnacja sierści u psa to bardzo ważna czynność, dzięki której zwierzę ma zdrową skórę i cieszy się dobrym samopoczuciem. Podstawą tej pielęgnacji jest szczotkowanie. Pies musi być regularnie czesany. Kąpiel to tylko dodatek. W zależności od rasy psa musimy go czesać codziennie lub tylko raz na tydzień. Jeżeli włos jest rozczesany i  lekki, psu jest dużo wygodniej. Jest to najodpowiedniejsza pielęgnacja, ponieważ czesanie masuje skórę, napowietrza sierść i przywraca jej naturalne funkcje. Jeśli pies jest “podszerstkowy”, czyli ma dużą ilość podszerstka,  to odpowiednio wyczesana sierść zimą zabezpiecza przez mrozem, a latem – przed upałem.

Pielęgnacja sierści u psa to przede wszystkim szczotkowanie

Pielęgnacja sierści u psa nie jest tylko kwestią estetyczną, chociaż – oczywiście – miło patrzeć na pupila, który ma ładną “fryzurę”. Już przy wyborze psa należy warto dowiedzieć się jakiej pielęgnacji wymaga, może się bowiem okazać, że nie mamy możliwości albo ochoty poświęcać tej sprawie wymaganej ilości czasu.

Kąpać psa czy nie?

Kąpiel jest także potrzebna nie tylko ze względów estetycznych, lecz także dlatego, że zmywamy brud, nawilżamy odpowiednimi kosmetykami sierść, co też pozwala psu zachować komfort. Są psy takich ras, które można kąpać co tydzień i nic im się nie stanie, oraz takie rasy, które kąpie się raz do roku, a czasami nawet rzadziej, ponieważ tylko odpowiednio wyczesana sierść zabezpiecza psa przed zabrudzeniem się i innymi problemami skórnymi.

Czy pies może mieć łupież?

Niestety tak, pies może dostać łupieżu. Trzeba pamiętać, że każdy pies ma swoje własne PH skóry, dlatego jest bardzo istotne, by dobrać dla niego odpowiedni kosmetyk. Nie należy od razu bardzo się przejmować, jeżeli łupież już się pojawi. Może to być spowodowane jedynie złym doborem kosmetyków. Wystarczy wtedy przyjść do groomera i powiedzieć, na czym polega problem. Z reguły groomer jest odpowiednio wykształcony w tej dziedzinie i wie, co z tym zrobić oraz jakich kosmetyków należy użyć, żeby pies był w dobrej kondycji.

Czym czesać psa?

Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju artykuły pielęgnacyjne, a wśród nich – odpowiednie szczotki przeznaczone dla konkretnych ras. Mamy tzw. pudlówki, które służą do pielęgnacji sierści skręconej; trymery, niezbędne przy pielęgnacji psów szorstkowłosych, czy tzw. zgrzebła, które wyczesują sierść u psów krótkowłosych. Pamiętajmy, że szczotkowanie jest niezbędne zarówno u psów gładkowłosych, jak i u tych najbardziej kudłatych.

 

 

Podsumowanie
Pielęgnacja sierści u psa
Tytuł
Pielęgnacja sierści u psa
Opis

Piękna, lśniąca sierść oznacza zdrowego psa. Jak pielęgnować psią sierść, czym czesać, czego używać do kąpieli - mówi Ewa Rybak - groomerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *