Kinezyterapia – leczenie ruchem

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Kinezyterapia to bardzo skuteczna forma fizjoterapii

Kinezyterapia, podczas której zwierzę, pod nadzorem terapeuty, wykonuje różne ćwiczenia fizyczne, dzieli się na ćwiczenia bierne, aktywne oraz aktywne wspomagane. Bierne ćwiczenia polegają na poruszaniu stawami zwierzęcia w pewnym zakresie, we wszystkich płaszczyznach jakie są możliwe. Do biernych ćwiczeń zaliczyć można np. rozciąganie, polegające na wykonywaniu nieco większego zakresu ruchu niż ten, który jest osiągalny w danej chwili.

Kinezyterapia polega na wykonywaniu przez zwierzę różnych ćwiczeń.

Kinezyterapia to jedna z bardziej skutecznych form fizjoterapii. Zwierzę pod czujnym okiem terapeuty i z jego pomocą wykonuje różne ćwiczenia fizyczne.

Ćwiczenia wspomagane

Ćwiczenia aktywne wspomagane to ćwiczenia przeznaczone dla pacjentów, którzy mogą poruszać własnymi kończynami, ale nie są na tyle silni, żeby wykonywać te ćwiczenia całkowicie samodzielnie. Z pomocą przychodzi terapeuta, który ma do dyspozycji odpowiedni sprzęt. Są to najczęściej różnego typu piłki rehabilitacyjne, walce, równoważnie, pasy nośne. Chodzi o to, żeby pomagać pacjentowi czynnie wykonywać rozmaite ćwiczenia tak, aby mięśnie mogły się wzmacniać.

Ćwiczenia aktywne

Ćwiczenia aktywne z kolei, przeznaczone są dla pacjentów na tyle sprawnych, że mogą je wykonywać bez asysty terapeuty. W tym przypadku praca fizjoterapeuty polega głównie na zainicjowaniu ćwiczeń i na pilnowaniu, by były prawidłowo wykonywane. Terapeuta ma do wyboru wiele różnych ćwiczeń, dzięki czemu może dobrać odpowiednią terapię. Należą do nich na przykład: tzw. taniec, czyli spacerowanie z psem w taki sposób, że trzyma się go za przednie kończyny, a pies chodzi tylko na tylnych łapach. “Taczkowanie” – odwrotność tańca, czyli trzymamy zwierzaka za tylne kończyny, a on chodzi na przednich. Czy też ćwiczenia siad-wstań!, waruj-siad!, albo chodzenie po wzniesieniach.

Hydroterapia

Do kinezyterapii zalicza się też hydroterapię, czyli ćwiczenia wykonywane w wodzie. Ten rodzaj fizjoterapii jest w wielu przypadkach niezastąpiony i bardzo skuteczny. Zwierzak ćwiczy w środowisku odciążonym, o zmniejszonej  grawitacji, więc nie obciąża stawów i nie nadwyręża aparatu ruchu. Pacjent jest stabilizowany przez wodę, dzięki czemu łatwiej mu utrzymać równowagę, a opór wody powoduje zwiększony wysiłek mięśni, więc pracują one mocniej i w większym zakresie. Hydroterapia poprawia siłę mięśni, ale też zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową, poprawia ogólną kondycję zwierzęcia.

Zobacz też:

Masaż terapeutyczny psa i kota

Rehabilitacja psów i kotów – czym się różni?

Enostoza – choroba kości u młodych psów

Podsumowanie
Kinezyterapia - leczenie ruchem
Tytuł
Kinezyterapia - leczenie ruchem
Opis

Kinezyterapia jest bardzo skuteczną formą rehabilitacji zwierząt. Polega na wykonywaniu przez nie różnych ćwiczeń fizycznych pod nadzorem terapeuty i z jego pomocą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *