Asia Skrajnowska – Schronisko Na Paluchu, dział promocji
Schronisko Na Paluchu
Adopcja psa lub kota ze schroniska powinna być przemyślaną decyzją
Jeżeli myślimy o adopcji zwierzaka, powinniśmy tę decyzję dobrze przemyśleć. Zastanowić się, czy mamy czas i odpowiednie warunki, również finansowe, żeby zajmować się psem lub kotem. Skonsultować to z pozostałymi domownikami, nie robić innym niespodzianki. Nie decydujmy pod wpływem chwili. Adoptujmy zwierzęta świadomie i odpowiedzialnie.
Adopcja psa lub kota, jej sposób, zależy od tego jakiego zwierzaka sobie wybieramy. Jeżeli chodzi o koty, adopcja odbywa się w ciągu jednego dnia. Wybieramy sobie kota i wypełniamy w biurze adopcji kwestionariusz. Następnie przeprowadzana jest rozmowa z pracownikami biura adopcji. Jeżeli ta rozmowa wypada pozytywnie, tak naprawdę od razu tego kota można zabrać do domu. Jeśli chodzi o szczeniaki wygląda to podobnie. Nie ma obowiązkowych spacerów, wybieramy szczeniaka, wypełniamy kwestionariusz, przeprowadzana jest rozmowa w biurze. Inaczej wygląda adopcja dorosłego psa. W takim przypadku wymagane są minimum dwa spacery przedadopcyjne.
Spacer przed adopcją
Spacery przedadopcyjne są po to, żeby poznać psa, żeby pies poznał swoich nowych ludzi. Chodzi też o to, żeby pracownicy schroniska zobaczyli, czy wybrany pies pasuje charakterem, temperamentem, sposobem funkcjonowania do stylu życia ludzi, którzy chcieliby go adoptować. Po takich spacerach i wypełnieniu kwestionariusza, obojętnie czy to jest szczeniak, kociak czy dorosły pies, odbywa się tzw. odprawa weterynaryjna, czyli wizyta u lekarza weterynarii. Osoba adoptująca dostaje książeczkę szczepień oraz wszystkie informacje odnośnie chorób, jakie pies przeszedł w schronisku. Potem można już zabrać zwierzaka do domu.
Jako schronisko staramy się pomagać po adopcji, zwłaszcza w rozwiązywaniu problemów behawioralnych, które mogą się pojawić w początkowym okresie. Dlatego przez pierwsze 3 miesiące możliwa jest bezpłatna pomoc behawiorysty.
Czy można adoptować psa lub kota podczas wydarzeń organizowanych poza schroniskiem?
Każdy, kto chce adoptować psa lub kota, musi przyjechać do schroniska. Wynika to z m.in. z tego, że trzeba wypełnić kwestionariusz przedadopcyjny, który zostanie zweryfikowany przed pracowników Biura Adopcji. Ponadto zwierzę musi przejść odprawę weterynaryjną, a dane właściciela muszą zostać wprowadzone do systemu, do którego dostęp możliwy jest tylko w schronisku. Przede wszystkim chodzi jednak o to, aby decyzja o adopcji nie była podejmowana pod wpływem chwili. Konieczność przyjazdu do schroniska wyeliminuje osoby, które nie przemyślały dokładnie swojej decyzji.
Nie można również wziąć zwierzaka “na próbę”. Ciągła zmiana otoczenia jest dla psa czy kota dużym stresem. Ponadto, pies najprawdopodobniej przywiąże się do nowych właścicieli, więc oddanie go po kilku dniach czy tygodniach, byłoby dla niego zbyt dużą traumą.
W 2018 roku do schorniska na Paluchu trafiły 2764 psy i 1403 koty. Zaadoptowane zostały 1671 psy i 1144 koty. W tej chwili w schronisku mieszka około 800 psów (i około 100 kotów).