Zapobieganie zachowaniom agresywnym u psa

dr n. wet. Jagna Kudła – specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów

jagnakudla.pl

Zapobieganie zachowaniom agresywnym u psa to ważny element wychowania

Zapobieganie zachowaniom agresywnym u psa wiąże się z jego wiekiem oraz miejscem pochodzenia. Musimy wiedzieć skąd bierzemy zwierzę i w jakim wieku. Niestety, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej, ogromną plagą są tak zwane pseudo hodowle. Zwierzęta trzymane są tam w garażach, klatkach, stłoczone i pozbawione opieki weterynaryjnej, bez kontaktu z otoczeniem czy z ludźmi. Takie szczeniaki bardzo często trafiają do nowych właścicieli już chore. Pseudo hodowcy tworzą wizualnie zachęcające strony internetowe, oferują przywiezienie psa w wyznaczone miejsce, a w efekcie nowy właściciel dostaje bardzo słabo socjalizowane, często chore i zbyt wcześnie oddzielone od matki, szczenię.

Zapobieganie zachwaniom agresywnym u psa

Zapobieganie zachowaniom agresywnym u psa warto zacząć od pierwszych tygodni życia zwierzaka. Jednym z elementów takich działań jest pozostawienie szczeniaka z matką pełne siedem tygodniu od chwili narodzin.

Szczenię można zabrać od mamy dopiero w ósmym tygodniu życia

Absolutną podstawą jest, aby młody pies przebywał ze swoją mamą pełne 7 tygodni. Adopcja powinna nastąpić w 8 tygodniu życia, jednak nie później, ponieważ im zwierzę jest starsze, tym mniej czasu ma na socjalizację w nowym miejscu. Trzeba pamiętać, że najintensywniejszy rozwój neurologiczny pieska odbywa się do 12 tygodnia życia. Oczywiście socjalizacja psa trwa całe życie, jednak efektywna socjalizacja to jedynie pierwsze 12 tygodni. Dlatego, kiedy zwierze spędziło czas najintensywniejszego rozwoju w klatce, nie mając kontaktu z innymi psami poza swoim rodzeństwem, to doświadcza traumy i nie rozwija się w odpowiedni sposób. Stwarza to duże prawdopodobieństwo, że pies stanie się nadpobudliwy, a co za tym idzie agresywny. Socjalizacja i odpowiedni kontakt z mamą są pewnego rodzaju sposobem programowania psa na całe życie. Najważniejszą zasadą jest więc adopcja psa w wieku 8 tygodni z wiarygodnej i sprawdzonej hodowli. Nawet jeżeli jest to “hodowla” domowa psów bez rodowodu, jest ona znacznie lepszym rozwiązaniem niż adopcja oparta na informacjach zdobytych jedynie przez internet.

Socjalizacja i jeszcze raz socjalizacja

Kolejnym ważnym elementem jest proces socjalizacji w nowym domu. Panuje niestety błędne przekonanie, że zwierzę w okresie kwarantanny, podczas szczepień, nie może wychodzić na dwór. Istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę zakaźną np. nosówkę lub parwowirozę, niż rozwinięcia się problemów behawioralnych ze względu na brak spacerów. Oczywiście w okresie szczepień należy bardzo uważać. Szczenię nie powinno kontaktować się z nieznajomymi zwierzętami, wychodzić na osiedlowe trawniczki, gdzie różne psy załatwiają swoje potrzeby. Ale socjalizacja z otoczeniem, nawet w koszyku czy w torbie, jest kluczowa dla przyszłego zachowania psa. Zarówno behawioryści jak i specjaliści od chorób zakaźnych są zgodni, że nie wolno ograniczać szczeniętom kontaktu ze światem zewnętrznym podczas socjalizacji.

Podsumowanie
Zapobieganie zachowaniom agresywnym u psa
Tytuł
Zapobieganie zachowaniom agresywnym u psa
Opis

Jeżeli chcemy oduczyć psa zachowań agresywnych oraz zapobiegać im w przyszłości, musimy dobrze poznać jego historię. Dr n. wet. Jagna Kudła – specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów, mówi jak skutecznie zapobiegać zachowaniom agresywnym u psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *