Adoptowany pies w nowym domu

Jolanta Łapińska – zoopsycholog, Schronisko na Paluchu

Schronisko Na Paluchu

Adoptowany pies potrzebuje czasu

W schronisku dla zwierząt panują tak specyficzne warunki i przebywanie tam wiąże się z takim stresem, że psy hamują wiele ze swoich zachowań.

Kiedy adoptowany pies trafi do nowego domu, możliwe, że będzie zachowywał się trochę inaczej niż w schronisku. Najwięcej problemów z zachowaniem adoptowanego psa pojawia się po około miesiącu od adopcji. Potem jest coraz lepiej. Staramy się pomagać i nie zostawiać nowych opiekunów z tymi problemami. Oferujemy porady poadopcyjne. Nowi opiekunowie mogą przyjechać z psem do schroniska i mówimy im co zrobić, żeby dany problem rozwiązać.

Adoptowany pies może na początku załatwiać się w mieszkaniu.

Adoptowany pies potrzebuje czasu, żeby oswoić się z nowym miejscem i opiekunami. Na początku mogą pojawić się różne problemy behawioralne. Jeśli pomożemy zwierzakowi poradzić sobie z nimi, szybko poczuje się bezpieczny i szczęśliwy.

Adoptowany pies – najczęstsze problemy

Najczęstszym problemem jest agresja w stosunku do innych do psów. Z reguły ta agresja wynika z tego, że psy są prowadzone na krótkiej smyczy, są odciągane, gdy właściciel widzi zbliżającego się psa. To uniemożliwia komunikację z innymi psami.  Porada behawiorysty w naszym schronisku wygląda tak, że pokazujemy ludziom w jaki sposób prowadzić psa na smyczy, jak reagować, jak się zachować w różnych sytuacjach. A także, jak wspomagać psa, jak ocenić, jakiego dystansu potrzebuje do innego psa, żeby zachowywał się spokojnie. Czy to jest 5 metrów czy może 3 metry?

Kolejnym problemem jest lęk separacyjny. Jest to sytuacja, kiedy pies wyje i szczeka, lub załatwia się w domu, albo niszczy różne rzeczy, gdy zostaje sam. Uczulamy wszystkich adoptujących, żeby w momencie adopcji psa wzięli sobie kilka dni wolnych i stopniowo przyzwyczajali psa do zostawania samemu w mieszkaniu. Jeżeli, mimo tego, taki problem nadal występuje, można do nas przyjść po poradę. Istnieje cała terapia lęku separacyjnego i w każdym przypadku da się psa z tego wyprowadzić. Nie trzeba się zniechęcać, tylko ten problem przepracować.

Adoptowany pies – załatwianie się w domu

Następny problem to załatwianie się w domu. Psy często spędzają w schronisku wiele miesięcy albo lat. Niektóre się tu rodzą. Psy schroniskowe raczej nie wychodzą na spacer codziennie, tylko co kilka dni. To zmusza je do załatwiania się w boksie. Potem przenoszą takie zachowanie do domu. Nie jest to częste, ale się zdarza. Wtedy też trzeba przeprowadzić odpowiedni trening, nauczyć psa, żeby nie załatwiał się w domu, lecz na zewnątrz. Oczywiście mówimy, w jaki sposób to zrobić. To również jest sytuacja do wyprowadzenia, jeżeli przyczyną nie są problemy zdrowotne. Jeżeli tak jest, to trzeba podjąć odpowiednie leczenie.

Jeżeli chodzi o taki problem, jak agresja w stosunku do ludzi, to zachęcamy wszystkich, żeby po psa przyjeżdżała do schroniska cała rodzina. Aby pies wiedział, kto jest domownikiem, żeby od pierwszego dnia miał kontakt ze wszystkimi i żeby obowiązki związane z posiadaniem psa były równo podzielone. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, kiedy pies ma swojego faworyta i na przykład wychodzi na spacer tylko z nim. Powinien rozkładać swoje uczucia na wszystkich domowników. Nie będzie wtedy problemów z tym, że kogoś słucha, a kogoś nie, lub się od kogoś izoluje. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji, to też oczywiście pomagamy.

 

 

Podsumowanie
Adoptowany pies w nowym domu
Tytuł
Adoptowany pies w nowym domu
Opis

Zdarza się, że po jakimś czasie od adopcji psa pojawiają się różne problemy behawioralne. Pies zaczyna zachowywać się inaczej, niż wtedy, kiedy go poznaliśmy w schronisku. Jakie to mogą być problemy i jak sobie z nimi rodzić, mówi Jolanta Łapińska – zoopsycholog ze Schroniska na Paluchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *