Honorowy dawca krwi – czy zwierzę po transuzji może być dawcą?

Bożena Marczak-Bryzek, Specjalistyczny Weterynaryjny Bank Krwi

Specjalistyczny Weterynaryjny Bank Krwi

Honorowy dawca krwi – zwierzaki pomagają zwierzakom

Krew jest używana w weterynarii powszechnie, jednak należy pamiętać, że nie jest lekarstwem na wszystkie rodzaje niedokrwistości. Jest jedynie środkiem, dającym lekarzom czas potrzebny do zdiagnozowania zwierzęcia i rozpoczęcia leczenia.

Istnieje możliwość, aby biorca został dawcą krwi. Jednak dotyczy to jedynie sytuacji, kiedy pies otrzymał krew na skutek doznanego urazu, na przykład wypadku, skaleczenia szkłem, i w konsekwencji tego utracił dużo krwi. Po takich doświadczeniach, pies – przyszły honorowy dawca krwi – musi zostać poddany dokładnym badaniom krwi, a przed podaniem jego krwi innemu psu należy wykonać próbę krzyżową. Istnieje procedura polegająca na tym, że jeżeli podajemy zwierzęciu krew, to przy kolejnej transfuzji weterynarz powinien wykonać próbę krzyżową. W przypadku psa polega ona na sprawdzeniu, czy nie uczulił się na antygeny występujące na jego erytrocytach. Bardziej uczulające antygeny możemy wykryć na podstawie ogólnodostępnych testów, jednak może również wystąpić reakcja alergiczna na inne składniki krwi. Wykonanie próby krzyżowej pozwala sprawdzić, czy dana krew może zostać zastosowana. Jeżeli jednak przeprowadzamy kolejną transfuzję w ciągu czterech dni od poprzedniej, sytuacja wygląda inaczej. W tym czasie organizm psa nie zdąży jeszcze wytworzyć przeciwciał przeciwko otrzymanej krwi i przeprowadzenie transfuzji nie wiąże się z ryzykiem.

Honorowy dawca krwi może być też biorcą

Psi honorowy dawca krwi może uratować innego psa, poszkodowanego w wypadku lub chorego na babeszjozę. Zanim jednak odda swoją krew musi ona zostać dokładnie zbadana.

W jakim wieku zwierzę może zostać dawcą krwi?

Zazwyczaj zaczynamy pobierać krew od psów, kiedy wejdą w wiek dorosły. Staramy się nie pobierać jej od młodzieży, która jeszcze rośnie. Dawcami krwi zostają najczęściej duże psy, gdyż minimalna waga to 26 kg. W przypadku molosów (duże psy), które mogą rosnąć nawet do wieku 3 lat, nie możemy do tego czasu pobierać od nich krwi, gdyż wszystkie substancje zawarte w organizmie są im niezbędne. Najczęściej psy zostają dawcami w wieku 1,5 roku, natomiast kończą oddawać krew w wieku ok. 8 lat. Zdarzają się interwencyjne pobrania krwi u starszych zwierząt, jednak jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Staramy się, aby pies „przeszedł na emeryturę” około 8 roku życia.

W przypadku dawcy, który podczas pobierania krwi jest spokojny, nie rusza się i nie skomli, proces ten trwa 5 minut. Pobieranie 450 ml krwi nie zajmuje dużo czasu i są psy, które się tym cieszą. Przychodzą do gabinetu merdając ogonkiem i nie mogą doczekać się wejścia na stół, skąd łatwiej będzie im kogoś polizać. Jest to dla nich świetna forma spędzania czasu.

 

 

Podsumowanie
Honorowy dawca krwi - czy zwierzę po transuzji może być dawcą?
Tytuł
Honorowy dawca krwi - czy zwierzę po transuzji może być dawcą?
Opis

Zdarza się, że transfuzja krwi jest jedynym ratunkiem dla chorego lub rannego w wypadku psa. Bożena Marczak-Bryzek ze Specjalistyego Banku Krwi, mówi o tym, kiedy pies może zostać dawcą krwi i jak wygląda jej pobranie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *