Marcujące koty – ile trwa ruja u kotki i jak ją rozpoznać?

Marta Ambroziak Dogru – lekarz weterynarii 

Gabinet weterynaryjny Pupil Piastów

Marcujące koty to inaczej koty w zalotach

Marcujące koty słychać z daleka. Niewysterylizowane koty reagują na wydłużający się dzień – wtedy odzywa się w nich instynkt.

Marcujące koty to koty w rui.

Marzec w naszym klimacie to miesiąc, kiedy dzień staje się wyraźnie dłuższy, dla kotów to moment przebudzenia uśpionej na zimę seksualności – koci cykl biologiczny zależy od długości dnia i ilości światła Marcowanie wzięło więc swą nazwę od marca – początku kociej muzyki i trwa aż do jesieni. Marcujące koty słychać z daleka.

Czy wszystkie koty marcują?

Tak, wszystkie niewykastrowane koty marcują; tylko koty niewykastrowane. Marcowanie – jak sama nazwa wskazuje – zaczyna się właśnie w marcu. W tym miesiącu dzień robi się dłuższy, a koty są “zwierzętami dnia długiego”, w związku z tym marzec to taki miesiąc, kiedy zaczyna je być słychać na ulicach.

Jak wygląda kocia ruja

Jak zachowuje się kotka, która weszła w okres rui?  Kotka zaczyna się łasić do człowieka, ocierać się, pomiałkiwać. Gdy mamy kotkę w domu to początki rui łatwo zauważyć: kotka “ugniata” przednimi łapkami, a pupę wystawia do góry, tarza się po dywanie przyjmując charakterystyczną pozycję. Zdarzają się kotki, które znaczą swoje terytorium –  w przeciwieństwie do kocura, który podnosi ogon do góry i sika na pionowe przedmioty: łóżko, firanki, kanapę, zdarza się, że nawet na właściciela, kotka znaczy teren w poziomie, czyli wszelkiego rodzaju dywaniki łazienkowe, dywany, pościel, zwłaszcza u dzieci w łóżkach czy kołyskach.

Ile trwa ruja kotki?

Marcowanie, czyli tak naprawdę ruja u kotki trwa różnie, zazwyczaj około tygodnia, około 5-7 dnia ustępuje. Bywa natomiast tak, że kotka wchodzi w kolejną ruję po dwóch, trzech tygodniach, lub po miesiącu. Dzieje się tak jeśli  w stadzie jest inna, niewysterylizowana kotka, która akurat ma ruję. Kotki zazwyczaj się synchronizują, czyli jedna ma ruję;  za chwilę ruję ma druga, i tak w kółko.

Bywa tak, że kotka ma ruję permanentną, tzn. trwa ona miesiąc. Trzeba ją przerwać lekami, bo nie może być takich sytuacji, że kot tak długi okres jest w rui.

W obecnych czasach kotki żyjące w domu mają ruję cały rok. W miesiące zimowe, gdy na dworze robi się ciemno włączamy w domu światło, które u kota, będącego zwierzęciem długiego dnia, stymuluje odbywanie się cyklu. U kotek śmietnikowych czy podwórkowych odbywa się to naturalnie, gdyż nie odczuwają one światła sztucznego i zaczynają w cykl w okolicach marca.

Owulacja u kotek

Kotka ma owulację prowokowaną – dochodzi do niej wskutek drażnienia pochwy przez prącie kocura, czyli w momencie kopulacji. Kotka może być kryta kilkoma kocurami podczas jednej rui. Dzieje się tak często u kotek wolno żyjących, praktycznie przy każdej rui. Owulacja wywoływana jest kopulacją, więc w jednym miocie kotka może mieć kocięta po różnych ojcach.

Mechanizm rui – jak to się odbywa

W organizmie kotki powstaje komórka jajowa, która tak stymuluje kotkę, że ta dąży  wszelkimi sposobami do zapłodnienia.  Okres przedrujowy trwa około 2 dni. Zdolność do zapłodnienia może trwać od 3 do 10 dni, ale obecność kocura może skrócić ten okres. Kotka w rui produkuje feromony –  lotne substancje chemiczne wydzielające charakterystyczny zapach, który zwabia kocura nawet z dużych odległości i wywołuje u niego instynktowną potrzebę kopulacji.

 

Podsumowanie
Marcujące koty - ile trwa ruja u kotki i jak ją rozpoznać?
Tytuł
Marcujące koty - ile trwa ruja u kotki i jak ją rozpoznać?
Opis

Marcujące koty to koty w rui. Ile trwa ruja, kiedy się zaczyna, jak przebiega - o tym opowiada lekarz weterynarii Marta Ambroziak Dogru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *