Pasożyty u kotów: rodzaje i objawy

Marta Ambroziak Dogru – lekarz weterynarii

Gabinet weterynaryjny Pupil Piastów

Pasożyty u kotów bytują na skórze albo wewnątrz ciała

Pasożyty u kotów dzielą się na te, które żyją na skórze i te bytujące wewnątrz ciała zwierzęcia. Do pasożytów “zewnętrznych” należą przede wszystkim kleszcze, które atakują głównie  koty wychodzące z domu. Kleszcza dosyć łatwo odróżnić od brodawki, chociaż niektórzy właściciele mają z tym problem. Do tej samej grupy zaliczamy pchły, które również da się znaleźć na ciele kota. Zdarzają się jednak sytuacje, że pcheł na kocie nie ma, ale są ich odchody. Kiedy rozgarniemy sierść widać czarne kropeczki. Zazwyczaj pchły bytują w środowisku, w którym żyją koty domowe. Mieszkają w tapicerowanych meblach, w listwach przypodłogowych, w tapczanach, a na kota wchodzą tylko po to, żeby się najeść i załatwić.

Najczęściej występujące pasożyty u kotów to tasiemiec, glista kocia, tęgoryjec

Pasożyty u kotów mogą żyć na skórze lub bytować w organizmie zwierzęcia. Jednym z objawów ich występowania jest to, że kot traci sierść w różnych miejscach, a czasami nawet całkowicie łysieje.

Wszy i wszoły

Na ciele kotów żyją także dwa rodzaje świerzbowców: świerzbowiec drążący, mieszkający w naskórku, oraz uszny, bytujący w uchu.  Na powierzchni skóry kotów żyje też Cheyletiella, powodująca tzw. łupież wędrujący oraz wszy i wszoły. Są to drobne robaczki, które, w przeciwieństwie do świerzbowca, widać gołym okiem. Mają postać malutkich, białych paseczków. Gdy się dobrze przyjrzymy to zauważymy, że te paseczki się poruszają. Oczywiście najłatwiej jest zeskrobać je na szkiełko i obejrzeć pod mikroskopem. Mikroskop jest również niezbędny do rozpoznania nużeńca, czyli pasożyta mieszka włosowego. Aby go znaleźć, należy wykonać zeskrobinę głęboką skóry, aż do pierwszej krwi, przełożyć na szkiełko i oglądać pod mikroskopem. Wymienione pasożyty powodują różnego rodzaju objawy, np. świąd. Kot się wtedy intensywnie drapie. Wtórnie pojawiają się rany, krostki, łupież czy łuski. Czasami sierść na tułowiu przerzedza się. Zdarza się również, że kot w niektórych miejscach traci sierść, a nawet całkowicie łysieje.

Tęgoryjec i dirofilaria

Do wewnętrznych kocich pasożytów należą przede wszystkim robaki płaskie, czyli tasiemce oraz robaki obłe, np. glisty (np. glista kocia) czy tęgoryjec. Inną grupą pasożytów są pierwotniaki: Cryptosporidium, Toxoplasma, Lamblia oraz Kokcydia. Ostatnio coraz częściej znajdujemy u kotów Dirofilarię – pasożyta zagnieżdżającego się w płucach lub pod skórą. Bytujące w organizmie robaki i pasożyty wywołują różnego rodzaju objawy. Zazwyczaj są to biegunki, chociaż zdarzają się też objawy niespecyficzne – jak w przypadku toksoplazmozy – przybierające np. postać przeziębienia. Albo też objawy płucne lub krążeniowe, takie jak te wywoływane przez Dirofilarię sercową. Często “odkrywamy” pasożyty i robaki przypadkowo, np. podczas zabiegów chirurgicznych lub przy diagnozowaniu chorób.

 

 

Podsumowanie
Pasożyty u kotów: rodzaje i objawy
Tytuł
Pasożyty u kotów: rodzaje i objawy
Opis

Pasożyty i robaki u kotów mogą bytować na skórze, w sierści lub wewnątrz ciała zwierzęcia. Do najczęściej występujących należą: kleszcze, pchły, wszy, tasiemiec czy Toxoplasma. Mogą one wywoływać różne objawy, np. biegunkę. Często trafia się na nie przypadkowo, podczas zabiegów chirurgicznych lub diagnozowania chorób.

One thought on “Pasożyty u kotów: rodzaje i objawy

 1. PAKIET RODZINNY Sprzedam 5 leków pasożyty tasiemce przywry motylice glisty nużeńce świerzb 300zl

  Oferuję wybór 5 leków przeciwpasożytniczych 102 tabletek za 300 zł (włącza koszt wysyłki pobraniowej z Polski lub lotniczej rejestrowanej z Tajlandii).
  Poniższa mieszanka działa na całe spektrum (tasiemce, przywry, motylice, glisty i inne, po nużeńce, świerzb).
  Leki przeciwpasożytnicze należy mieszać, bo robaki się szybko uodparniają. W ten sposób można skutecznie pozbyć się ich wszystkich i najmniejszym kosztem. Leczenie najlepiej przeprowadzić w całej rodzinie, włącznie z czworonogami i cyklicznie, np. co pół roku.

  Vermox Mebendazole 100mg, 50 tabletek, wartość 100zł, 03.2020

  Yomesan Niklozamid 500mg, 40 tabletek, opakowania kartonowe 10 blistrów x 4, wartość 120zł, 01.2022

  Prazykwantel 600mg, 10 tabletek, wartość 50zł, 04.2020

  Zentel Albendazole 200mg, 10 tabletek, 5 opakowań kartonowych po 1 blistr 2 tabletki, wartość 100zł, 12.2020

  Stromectol Ivermektyna 6mg, 2 tabletki, wartość 40zł, 04.2019

  Razem 102 tabletki, które można użyć w dowolnej kolejności, chociaż moje osobiste doświadczenie wskazuje mi zaczynać od najtańszych po prostu z powodów ekonomicznych.

  Pasożyty, na które działają te leki:

  tasiemce (uzbrojony, nieuzbrojony, bąblowcowy, bruzdogłowiec szeroki, karłowaty),
  różne przywry (kocia, chińska, płucna, krwawa), motylica wątrobowa,
  glista ludzka,
  filarie,
  włośnie kręte,
  włosogłówki,
  węgorki jelitowe,
  tęgoryjce,
  owsiki ludzkie,
  krętki,
  gronkowiec złocisty,
  paciorkowce,
  toksoplazmozy,
  rzęsistki,
  chlamydie,
  lamblie,
  nużeńce,
  świerzb.

  Stosować można też profilaktycznie, szczególnie, gdy żyje się ze zwierzętami domowymi, w czasie ich odrobaczania.

  Jan Krongboon

  massagewarsaw gmail com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *