Problemy z tarczycą u psów i kotów

dr nauk weterynaryjnych Olga Aniołek – specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej

Przychodnia weterynaryjna przy Bażantarni

Problemy z tarczycą dotyczą przede wszystkim psów

Tarczyca – gruczoł parzysty umiejscowiony po bokach tchawicy – jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który pełni w organizmie bardzo ważną funkcję.

Problemy z tarczycą, które występują powszechnie u naszych małych zwierząt, należą do najczęstszych endokrynopatii. Jest to problem, który dotyczy głównie psów. Najczęściej mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Jest ona zazwyczaj pierwszorzędowa, co oznacza, że chorobie ulega sam gruczoł tarczowy. Niedoczynność tarczycy drugorzędowa występuje rzadziej i wynika z dysfunkcji części gruczołowej przysadki. Trzeciorzędowe zaburzenia czynności tarczycy, u ludzi całkiem powszechne, u zwierząt czekają na rozpoznania. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy u psów jest zapalenie gruczołu, często na tle autoagresywnym. Rzadziej występuje starczy zanik czy proliferacyjne zmiany nowotworowe.

Problemy z tarczycą dotyczą starszych zwierząt

Problemy z tarczycą mają częściej psy niż koty. U kotów diagnozuje się przeważnie nadczynność gruczołu tarczycowego – tarczyca pracuje zbyt intensywnie, co powoduje, że poziom hormonów we krwi jest za wysoki.

Niektóre rasy narażone są na chorobę bardziej niż inne

Na niedoczynność tarczycy chorują przede wszystkim psy w wieku średnim i starsze. Istnieją też predylekcje rasowe do występowania tej jednostki chorobowej. Diagnozujemy ją często u labradorów, golden retriverów, seterów irlandzkich, dobermanów, pudli, owczarków niemieckich oraz psów rasy beagle. Średni wiek dla tej choroby to jest ok. 6-7 lat, choć zdarzają się również przypadki wrodzonych zaburzeń tarczycy.

Objawy zaburzeń tarczycy

Funkcja, jaką pełni tarczyca w organizmie sprowadza się do metabolizmu tlenowego i przemian białkowych oraz cukrowych. Na dobrą sprawę gruczoł ten wpływa na funkcjonowanie wszystkich układów i narządów. Objawy kliniczne, które występują u naszych pacjentów są wielopłaszczyznowe i mało specyficzne. Najczęściej obserwujemy zaburzenia behawioralne, zmiany w okrywie włosów oraz zmiany powłoki ciała w postaci hiperpigmentacji. Inne dolegliwości, które również często występują u naszych pacjentów, to zaburzenia w rozrodzie oraz zaburzenia pracy serca. Zaburzenia pracy serca spowodowane są tym, że hormony tarczycy działają zarówno neurotropowo, jak i chronotropowo dodatnio, co oznacza, że pobudzają częstotliwość i siłę skurczu serca.

U kotów natomiast, najczęściej występuje nadczynność gruczołu tarczycowego. Choroba ta jest powszechna u kotów powyżej 7 roku życia. Z tego względu kotom podczas rutynowych badań należy też wykonywać profile tarczycowe.

 

 

Podsumowanie
Problemy z tarczycą u psów i kotów
Tytuł
Problemy z tarczycą u psów i kotów
Opis

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. O rodzajach zaburzeń tarczycy u psów i kotów, mówi dr nauk weterynaryjnych Olga Aniołek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *