Sierść kota – jak ją pielęgnować?

Marta Ambroziak Dogru – lekarz weterynarii

Gabinet weterynaryjny Pupil Piastów

Sierść kota zawsze wymaga pielęgnacji

O sierść kota należy dbać, bez względu na to, czy mamy kota rasowego czy też nie. Nawet kot, który nie ma włosów wymaga pielęgnacji. Zacznę może nietypowo – od kotów bezwłosych. Takie koty po prostu myjemy specjalnymi środkami do kociej skóry, pielęgnujemy też uszy.

Sierść kota trzeba myć

Sierść kota trzeba odpowiednio pielęgnować, bez względu na to, czy jest to kot rasowy, czy zwykły dachowiec. Służą do tego różnego rodzaju szczotki, grzebienie czy furminatory – narzędzia do wyczesywania podszerstka.

Szczotki, szampony, furminatory

Jeśli chodzi o pielęgnację kotów normalnie owłosionych, długo czy krótkowłosych, rasowych czy nierasowych, to mamy do dyspozycji całą gamę szczotek, grzebieni, furminatorów. Narzędzia te przeznaczone są dla kotów o gładkim lub szorstkim, krótkim lub długim futrze. Dostępne są także preparaty do pielęgnacji futra w określonym kolorze, co przydaje się w przypadku kotów wystawowych. Mam na myśli szampony do sierści białej, czarnej, niebieskiej, szampony wysycające rudość kota, czy szampony dla kotek szylkretek. Oczywiście zwykłe domowe koty, nierasowe, też należy czasami wykąpać. Na przykład kiedy zwierzę wyjdzie na dwór i się ubrudzi. Zdarza się, że kot wpadnie do komina czy kominka, pobrudzi się czymś na dworze. Wtedy wystarczy go umyć zwykłym szamponem do kociej sierści. Nie kąpiemy kota szamponem dla człowieka.

Dodatkowa pielęgnacja

Kotu trzeba też obcinać pazury. To nieprawda, że kot skraca sobie sam pazury, drapiąc w drapak. On je w taki sposób stępia. Natomiast pazur rośnie i co miesiąc, co półtora, należy go skracać specjalnie do tego przeznaczonymi nożyczkami, bądź gilotynką. Dbamy także o pyszczek i nos, zwłaszcza u kotów krótkoczaszkowych, czyli persów, kotów egzotycznych, u których wydzielina z oczu zbiera się między oczami a nosem. Należy im to wszystko wycierać, żeby nie dochodziło do maceracji skóry. Pielęgnujemy również kanał słuchowy zewnętrzny, czyli ucho. I tylko to, co widzimy. Nie grzebiemy patyczkami w środku, w kanale słuchowym. Dbamy o całą skórę małżowiny usznej, którą widać, stosując specjalnie do tego przeznaczone środki, albo też zwykły wacik nasączony przegotowaną wodą lub czymś tłustym, np. oliwką dla dzieci.

 

Podsumowanie
Sierść kota - jak ją pielęgnować?
Tytuł
Sierść kota - jak ją pielęgnować?
Opis

Koty, tak jak psy, należy systematycznie pielęgnować. Bez względu na to, czy mają długą czy krótką sierść, czy są rasowe czy też nie, trzeba je czesać i czasami kąpać, używając specjalnych szamponów dla kotów. Dodatkowo powinno się kotom obicnać pazury i dbać pyszczek oraz uszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *