Szkolenie psa przewodnika – poszczególne etapy

Arleta Wiewióra – trenerka psów przewodników, zoopsycholog, aplikant

www.fundacjavismaior.pl

Pomóż szkolić psy przewodniki. Przekaż 1% podatku na Fundację Vis Maior. KRS 0000 136 590

 Na co przeznaczymy 1% podatku?

Zebrane środki przeznaczymy na pomoc osobom niewidomym, które wspieramy w dążeniu do aktywnego życia. Organizujemy specjalistyczne warsztaty, szkolimy psy przewodniki oraz bezpłatnie przekazujemy je osobom niewidomym, dla których nasze psy stają się wsparciem w codziennym życiu i nieocenionymi przyjaciółmi.

Twój 1% to samodzielność tych, którzy nie widzą. KRS 0000 136 590

Szkolenie psa przewodnika – szczenięce lata

Do szkolenia wybiera się psy z dobrej hodowli psów rasowych. U szczeniąt przeprowadza się testy predyspozycji. Kiedy szczeniaki mają 7 tygodni możemy już wychwycić te, które będą się względnie nadawały do roli psa przewodnika. Potem trafiają do domów zastępczych, gdzie zaczynają wstępne szkolenie. Na początku nie jest to nauka komend “siad” czy “waruj”, pies nie uczy się bezwzględnego posłuszeństwa. Chodzi o socjalizację. To czas, kiedy tak naprawdę uczy się życia. Uczy się świata ludzkiego. Całe szkolenie psa przewodnika trwa około 2 lat.

W wieku około 6 miesięcy pies przechodzi test dojrzałości. Oceniamy jego postępy. To jest taki pierwszy sprawdzian dla starszego już psa pod kątem tego, czy wszystko idzie w dobrym kierunku. Czy są może jakieś elementy szkolenia, które należy zmienić lub nad czymś jeszcze pracować.

Szkolenie psa przewodnika trwa około 2 lat.

Szkolenie psa przewodnika podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy rok zwierzę spędza w rodzinie zastępczej, u wolontariusza, który socjalizuje psa i uczy życia z człowiekiem. Potem zaczyna się szkolenie specjalistyczne. (fot. archiwum Fundacji Vis Maior).

Szkolenie psa przewodnika – specjalizacja

Kiedy pies ma około 12 miesięcy musi przejść badania kardiologiczne, okulistyczne, należy mu też zrobić prześwietlenie stawów. Następnie przechodzi kolejny test dojrzałości i dopiero wtedy może rozpocząć dalsze szkolenie, już takie profesjonalne, podczas którego pod opieką trenera będzie się przygotowywał do roli psa przewodnika. Oczywiście pod warunkiem, że jego zdrowie będzie tip top. Jest to kolejny etap – od szczenięctwa, kiedy już hodowca może pewne rzeczy za nas zrobić, przez pobyt u wolontariusza, w rodzinie zastępczej, gdzie pies głównie się uczy kontaktów z innymi ludźmi, noszenia szorek i podstaw posłuszeństwa, aż do 12 miesiąca życia, kiedy zaczyna szkolenie profesjonalne.

Takie szkolenie trwa w naszym przypadku 10 miesięcy. To jednocześnie krótko i długo. Jest bardzo dużo rzeczy, które trzeba zrobić, ale jeśli pies jest od początku dobrze przygotowany, jest spokojny, umie się zachowywać w różnych nowych miejscach, przebywać z obcymi ludźmi, to szkolenie idzie stosunkowo sprawnie.

 

 

 

Podsumowanie
Szkolenie psa przewodnika - poszczególne etapy
Tytuł
Szkolenie psa przewodnika - poszczególne etapy
Opis

Jak pies zostaje przewodnikiem osób niewidomych? Na czym polega szkolenie i jak długo trwa? O drodze, jaką musi przejść pies, żeby móc pomagać ludziom, mówi Arleta Wiewióra – treser psów, zoopsycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *