Zapalenie pęcherza moczowego u zwierząt

lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska – konsultant ds nefrologii, urologii, endokrynologii

SpecVet – Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna

Zapalenie pęcherza zwykle jest reakcją na coś

Zapalenie pęcherza moczowego może mieć różne tło. Najczęściej mamy do czynienia, podobnie jak u ludzi, z zapaleniem bakteryjnym, takim klasycznym, kiedy bakterie wywołują stan zapalny. Objawy mogą być różne, choroba może też przebiegać bezobjawowo. Amerykanie zrobili ciekawe badania: w kilku klinikach zbadali mocz pacjentów, którzy przychodzili do gabinetów weterynaryjnych z różnych powodów. Okazało się, że 20% psów (tych, u których była możliwość pobrania próbki moczu) przychodzących na szczepienia, albo z zapaleniem ucha, z biegunką, czy trafiających do przychodni po wypadku, miało infekcję układu moczowego. Niewiele zwierzaków przyprowadzono do weterynarza z objawami ze strony układu moczowego. Okazuje się więc, że może nie być żadnych objawów, a w badaniach moczu wyjdzie stan zapalny.

Zapalenie pęchęrza może być na tle bakteryjnym

Zapalenie pęcherza może mieć różne przyczyny. Choroba może  przebiegać bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest, by raz na jakiś czas robić psu badanie moczu.

Regularne badania moczu

Dlatego tak ważne jest, aby raz na jakiś czas zrobić zwierzakowi badanie moczu. Zwłaszcza zwierzętom, które z jakiś powodów mają predyspozycje do infekcji układu moczowego. Przy niektórych chorobach istnieje zwiększone ryzyko zapaleń dróg moczowych, np. przy cukrzycy, Zespole Cushinga u psów, chorobach ze spadkiem odporności, nawracających biegunkach, ze względu na bliskość układu moczowego i układu wydalniczego (zwłaszcza u samic). Na zapalenie pęcherza podatne są również starsze zwierzęta oraz zwierzęta z chorobami jamy ustnej. Proszę pamiętać, że zwierzaki się myją, a więc myją sobie również okolice intymne. W związku z tym, jeśli zwierzak ma jamę ustną w złym stanie to myjąc się czy wylizując, wprowadza bakterie, które tam sobie szaleją, do układu moczowego, w rany, jeżeli ma na skórze, etc. Organizm to jedna całość, nie zapominajmy o tym. Możemy więc mieć zwierzaka z infekcją układu moczowego, ale bez żadnych objawów klinicznych.

Choroby pasożytnicze

Zdarza się też krwiomocz. Znacznie więcej zwierząt z infekcjami bakteryjnymi przychodzi zimą, kiedy jest śnieg i właściciel zauważa, że pies sika krwią. Jednym z objawów zapalenia pęcherza może być też parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu. Zwierzak wychodzi na spacer i cały czas się napina, wraca do domu i również się napina. To są takie klasyczne objawy zapalenia pęcherza. Bardzo podobne objawy będą przy kamicy, która też może powodować zapalenie pęcherza moczowego. Sporadycznie zdarzają się, głównie u młodych zwierząt, choroby pasożytnicze. Na przykład kapilaria  – pasożyt układu moczowego, może dawać objawy zapalenia pęcherza, powodować krwiomocz, parcie na mocz czy niespecyficzne objawy, związane z dolnymi drogami moczowymi. Dlatego, przynajmniej raz w roku, powinniśmy wykonać zwierzakowi badanie moczu. Dostępne są też różne suplementy diety, które na pewno nie zaszkodzą. Ale czy pomogą? – To zależy od przyczyny. Nie należy jednak ich nadużywać, bo jeżeli polegamy tylko na suplementach, a zdarzy się, że zwierzak ma objawy zapalenia i będzie to kamica szczawianowa, a my mu damy preparaty, które zakwaszają mocz, to tylko pogorszymy sytuację. Zawsze wszystko musi być oparte o wynik badania moczu i analizę przypadku. Działając samodzielnie możemy narobić tylko więcej kłopotów.

Zobacz też:

Jak pobrać psu mocz – skuteczne sposoby

Nietrzymanie moczu u zwierząt

Syndrom urologiczny kotów

 

Podsumowanie
Zapalenie pęcherza moczowego u zwierząt
Tytuł
Zapalenie pęcherza moczowego u zwierząt
Opis

Zapalenie pęcherza moczowego może mieć różne przyczyny. Najczęściej mamy do czynienia ze stanem zapalnym wywołanym przez bakterie, ale zdarzają się choroby pasożytnicze. Bywa też tak, że zapalenie dróg moczowych jest reakcją na jakieś inne schorzenie, np. zapalenie ucha czy biegunkę. Wśród objawów wymienić należy parcie na mocz, posikiwanie, krwiomocz. Często zapalenie pęcherza przebiega bezobjawowo, dlatego warto raz na jakiś czas zrobić zwierzakowi badanie moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *