Choroby kręgosłupa u psów – jak leczyć?

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Choroby kręgosłupa częściej dotykają psy niż koty

Choroby kręgosłupa są częstą przyczyną problemów z poruszaniem się u zwierzą. Częściej dotyczą psów niż kotów, ale zdarza się, że koty też mają problemy z kręgosłupem. Do najczęściej diagnozowanych chorób kręgosłupa zaliczamy spondylozę oraz różnego typu dyskopatie, w tym tzw. zespół końskiego ogona. Tu fizjoterapia ma duże pole do popisu. Tak naprawdę leczenie farmakologiczne jest bardzo ograniczone w tego typu przypadkach. Najczęściej, w pierwszej kolejności stosuje się terapię laserem lub magnetoterapię. Nierzadko wykorzystuje się również elektrostymulację TENS, szczególnie w przypadkach, gdy u zwierzaka występuje duża bolesność kręgosłupa. Pomocna jest też kinezyterapia – przede wszystkim bierne ćwiczenia.

Choroby kręgosłupa częściej dotykają psy niż koty

Choroby kręgosłupa u psów można leczyć fizjoterapią. Skuteczne są m.in. zabiegi lasero- i magnetoterapii czy kinezyterapia – tzw. bierne ćwiczenia.

Hydroterapią w osteofity

Spondyloza to choroba polegająca na pojawianiu się wyrostków kostnych na trzonach kręgów, w różnych miejscach: dobrzusznie, dogrzbietowo, bocznie. Wyrostki te są zazwyczaj na brzegach, między jednym, a drugim kręgiem. Nazywają się osteofity, takie wyrośla kostne. Robią się takie dzioby i zdarza się, że dwa kręgi potrafią się w ten sposób zrosnąć. Choroba sama w sobie nie jest problemem, czasami ma pozytywne aspekty, bo usztywnia się kręgosłup. Problem zaczyna się wtedy, kiedy taki osteofit wyrośnie w pobliżu tkanki nerwowej, w miejscu, gdzie jest mnóstwo korzeni nerwowych, które wychodzą z kręgosłupa. Taki wyrostek kostny uciska, powodując ból, lub dochodzi do ukruszenia czy pęknięcia osteofitu i jego kawałki mogą się nawet dostać do otworu kręgowego. U pacjentów stabilnych lub takich, którzy są już po zabiegu chirurgicznym, stosuje się hydroterapię, która daje bardzo dobre efekty. Czasem u takich pacjentowi alternatywą dla hydroterapii mogą być bardziej zaawansowane ćwiczenia aktywne wspomagane lub po prostu ćwiczenia aktywne. U pacjentów z dużymi deficytami neurologicznymi, z porażeniem kończyn, można zastosować również elektrogimnastykę w celu wzmocnienia mięśni.

Zwyrodnienia krążków międzykręgowych

Dyskopatie natomiast dotyczą przede wszystkim krążków międzykręgowych. Są to włókniste krążki, które rozdzielają poszczególne kręgi kręgosłupa. Do dyskopatii dochodzi wtedy, kiedy krążki te ulegają zwyrodnieniu, zwapnieniu. Wysuwają się wówczas spomiędzy dwóch kręgów, co może skutkować uciskiem na rdzeń kręgowy. Dyskopatie dotyczą głównie psów, u kotów występują rzadko, aczkolwiek też się zdarzają.

Zobacz też:

Fizjoterapia przy chorobach stawów

Kinezyterapia – leczenie ruchem

Wskazania do fizjoterapii

Podsumowanie
Choroby kręgosłupa u psów - jak leczyć?
Tytuł
Choroby kręgosłupa u psów - jak leczyć?
Opis

Choroby kręgosłupa u psów są najczęstszym powodem problemów z poruszaniem się. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny, mówi jak leczyć spondylozę, dyskopatie oraz inne schorzenia kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *