Zabezpieczyć psa przed upałem – ważna sprawa

Ewa Rybak – groomerka

Zabezpieczyć psa przed upałem – wyzwanie dla opiekunów

Upał daje się we znaki wszystkim psom, ale najbardziej doskwiera sierściuchom, które natura dodatkowo wyposażyła w podszerstek.

Generalnie nie ma takich praktyk jak podwiązywanie uszu czy letnie strzyżenie sierści, by przynieść psu ulgę w upał. Jeżeli natomiast chcemy zabezpieczyć psa przed gorącem, to możemy użyć chłodzącej kamizelki. Kamizelkę, wykonaną ze specjalnego materiału, nasącza się wodą i wkłada do lodówki, dzięki czemu przez pewien czas utrzymuje niższą temperaturę. Taką schłodzoną kamizelkę zakłada się psu, jeśli na dworze panuje upał. W jaki sposób można jeszcze zabezpieczyć psa przed upałem? Są kocyki, które podobnie jak kamizelki wkłada się do lodówki – one też pozwalają psu przetrwać upały. Ale przede wszystkim ważny jest dostęp do wody i dostęp do takiego miejsca, gdzie pies będzie mógł się schować – prawdopodobnie sam pokaże nam, gdzie mu będzie najwygodniej. Jeśli chodzi o zawiązywanie, czy podwiązywanie sierści – niewiele to pomaga.

Zabezpieczyć psa przed upałem to obowiązek każdego opiekuna

W jaki sposób zabezpieczyć psa przed upałem? To bardzo ważne pytanie, skutkiem przegrzania organizmu jest bowiem udar cieplny. Następstwem udaru cieplnego z kolei, może być niewydolność oddechowa i krążeniowa. Przegrzanie łba może wywołać zapalenie opon mózgowych. Pies w kamizelce wygląda może i śmiesznie, pewnie też “ubranko” go trochę uwiera, ale za to upał staje się znośny.

Przegrzanie i udar cieplny

Zwierzęta nie pocą się, a więc w przeciwieństwie do ludzi nie eliminują nadmiaru ciepła. Dla psa lub kota zabójcza może być nawet temperatura 25 stopni C. Głównym skutkiem przegrzania jest udar cieplny, na który narażone są głównie zwierzęta długowłose. Aby nie dopuścić do przegrzania należy zapewnić psu: dostateczną ilość wody do picia (najlepiej mineralnej), zorganizować mu ocienione miejsce do odpoczynku, nie spacerować w porze największego upału. Nigdy nie zostawiajmy psa w zamkniętym samochodzie!

Główne objawy udaru to: gwałtowne, szybsze niż zwykle ziajanie, ślinotok;  gwałtowne pobudzenie lub widoczne osłabienie z utratą przytomności włącznie; płytki i nieregularny oddech; szybki i słabo wyczuwalny puls; suche wargi, ciemny kolor dziąseł i języka; biegunka i wymioty, wyraźnie podwyższona temperatura. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do drgawek, parzeń skóry, zgonu. Każdy z tych objawów powinien stać się impulsem do szybkiej interwencji medycznej. Zanim pies trafi do lekarza powinien zostać przeniesiony w ocienione przewiewne miejsce, napojony, schłodzony letnimi, wilgotnymi ręcznikami. Weterynarz po rozpoznaniu udaru poda zwierzęciu kroplówkę z elektrolitami i leki moczopędne.

Szok termiczny

W upalne dni większość psów z radością korzysta z dostępu do zbiorników wodnych. Zazwyczaj nie ma żadnych konsekwencji po kąpielach w naturalnych zbiornikach wodnych – ani dla skóry, ani dla sierści psa. Ważne za to, żeby zwrócić uwagę, czy miejsce wybrane do kąpieli jest bezpieczne. Zanim pozwolimy psu wejść do wody powinniśmy sprawdzić, czy nie ma w nim np. szkieł, gdyż może sobie pokaleczyć łapy.

Pamiętajmy również, że pies nie może raptownie wskakiwać do wody, szczególnie w sytuacji, gdy wcześniej leżał długo na słońcu i jego ciało jest rozgrzane. Trzeba mu tego zabronić dlatego, że dość często zdarzają się niestety ataki serca wywołane szokiem termicznym.  Psa, tak samo jak człowieka, trzeba przygotować do zanurzenia się w chłodniejszej wodzie. Sama kąpiel natomiast, sprawia psu na pewno ogromną przyjemność.

 

 

Podsumowanie
Zabezpieczyć psa przed upałem - ważna sprawa
Tytuł
Zabezpieczyć psa przed upałem - ważna sprawa
Opis

W gorące, letnie dni, psy i koty męczą się podobnie jak ludzie. O tym, jak można pomóc zwierzakom przetrwać upał i jak je przed nim zabezpieczyć, mówi Ewa Rybak - groomerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *