lek. wet. Franek Paśko
Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo
Pielęgnacja uszu psa zapobiega infekcjom
Długie psie uszy rzeczywiście mogą być problemem, zwłaszcza, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowia i prawidłowej ich higieny. Pielęgnacja uszu, szczególnie tych wiszących jest nieco utrudniona. Takie rasy jak cocker spaniel, spaniel angielski oraz wszystkie psy, które mają duże, wiszące uszy, są bardziej narażone na infekcje. Bardzo często ich uszy są ciężkie i zasłaniają wejście do kanału słuchowego, i co za tym idzie, utrudniają prawidłową wentylację tych kanałów. A to niestety sprzyja rozwojowi infekcji, najczęściej grzybiczych, które wtórnie mogą przeobrazić się w infekcje bakteryjne. To jest powodem bólu, nieprzyjemnego uczucia i dyskomfortu u psa.
Stany zapalne uszu
Psy z długimi i ciężkimi uszami bardzo często są pacjentami w gabinecie weterynaryjnym właśnie z powodu mniej lub bardziej zaawansowanych stanów zapalnych. To, co może zrobić właściciel, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu schorzeń, jest utrzymanie właściwej higieny i prawidłowej wentylacji kanałów słuchowych.
Jak dbać o psie uszy?
Popularną metodą jest spinanie uszu na czubku głowy gumką lub spinką. Oczywiście dla psa to też jest jakaś forma dyskomfortu, dlatego nie powinien chodzić z tak spiętymi uszami cały dzień. Można jednak spróbować przyzwyczaić go do 5-10 minut dziennie – to już będzie sukces. Bardzo pomaga też pielęgnowanie i czyszczenie kanałów słuchowych raz na tydzień lub dwa. Jest to szczególnie ważne u psów pracujących albo myśliwskich, albo u psów, które przebywają w terenie i uwielbiają wskakiwać do różnego rodzaju zbiorników wodnych, takich jak jeziora, rzeki, czy zwykłe fontanny w parku miejskim. Woda momentalnie dostaje się do uszu, a niestety nie jest to raczej czysta woda. Pełna jest drobnoustrojów, bakterii, grzybów i glonów. Po takiej kąpieli musimy bardzo solidnie osuszyć i wyczyścić te uszy właściwymi preparatami, które najlepiej dobierze lekarz weterynarii.
Zobacz też:
Kotu ropieją oczy, pies łzawi – dlaczego?
Sierść kota – jak ją pielęgnować?
Pielęgnacja uszu psa jest bardzo ważną czynnością, szczególnie u ras mających duże, zwisające uszy, które zasłaniają wejście do kanału słuchowego, przez co zwierzę jest bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje. Takie uszy powinny być co jakiś czas odchylane i przewietrzane. Również uszy psów lubiących kąpiele w jeziorach, stawach i innych zbiornikach wodnych, należy regularnie czyścić.