Pies złamał łapę – co robić?

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Jeśli pies złamał łapę, jest obolały i może reagować agresją

Gdy pies złamał łapę, to po pierwsze trzeba zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Jeżeli jest to ulica, należy zatrzymać ruch, żeby nic innego nie pogłębiło urazu tego psa. Po drugie – musimy zabezpieczyć siebie. Niestety psy, które doznały jakiegoś urazu, które coś boli mogą reagować agresją zwłaszcza, jeśli nas nie znają. Czasami psy są w takim szoku, że mogą rzucić się na właściciela, dlatego bardzo ważne jest, by założyć psu na pysk jakiś pasek lub kaganiec. Wiem, że czasami to wbrew naszym uczuciom, ale niestety, żeby psu pomóc, musimy zadbać też o siebie.

Kiedy pies złamał łapę jest obolały i może być agresywny.

Jeśli pies złamał łapę, to najlepiej jak najszybciej zawieźć go do weterynarza. Lekarz najpierw uspokoi zwierzę, da mu odpowiednie środki przeciwbólowe, a potem udzieli pomocy.

Kaganiec dla naszego bezpieczeństwa

Następnie sprawdzamy co się psu stało. Przed założeniem kagańca obejrzyjmy jak wygląda głowa psa, czy nie jest uszkodzona, czy nie leci mu krew z pyska, czy może oddychać. I dopiero wtedy zabezpieczmy mu pysk, albo chociaż szyję, żeby nie ugryzł, gdy będziemy go podnosić czy przesuwać. Istotne jest również, by przesunąć psa z miejsca wypadku w jakieś inne, bezpieczne miejsce, najlepiej za pomocą koca, sztywnej deski, kawałka drzwi lub czegokolwiek sztywnego. Musimy też zabezpieczyć go przed nadmierną ilością ruchu. Niestety nie ma kołnierzy ortopedycznych ani żadnych innych usztywnień dla psów, w związku z czym najlepiej, abyśmy ranne zwierzę jak najszybciej przetransportowali do lekarza, który udzieli mu fachowej pomocy.

Kontuzja podczas spaceru

Jeśli pies zrobi sobie coś podczas spaceru, to nasze postępowanie zależy od uszkodzeń jakich zwierzę doznało. Jeżeli widzimy, że oś długa łapy jest zwichrowana, że coś jest nie tak, to pamiętajmy, że psa to piekielnie boli. Należy wtedy zabezpieczyć siebie i założyć mu kaganiec. Dobrze by też było usztywnić tę łapę. Jeśli jesteśmy np. w parku czy w lesie, trzeba wziąć dwa patyki, związać paskiem i udać się jak najszybciej do lekarza. Czasami złamania bywają bardzo proste do rekonstrukcji, a czasami jest to dość skomplikowane. Nie możemy pomóc zwierzęciu na miejscu, ponieważ wszystkie ludzkie leki dostępne na rynku, nie są wskazane dla psów. Natomiast pierwszym postępowaniem, gdy pies przyjeżdża do lekarza weterynarii jest leczenie przeciwbólowe. Zwierzę jest w szoku, dlatego najpierw je uspokajamy, a dopiero później bierzemy się za dalsze leczenie.

Zobacz też:

Badanie ortopedyczne – na czym polega?

Pies miał wypadek – jak mu pomóc?

Eutanazja – ulżyć w cierpieniu

Podsumowanie
Pies złamał łapę  - co robić?
Tytuł
Pies złamał łapę - co robić?
Opis

Kiedy pies złamie łapę, jest w szoku, cierpi i może reagować agresją nawet na swojego właściciela. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest, by, zanim udzielimy pomocy rannemu zwierzakowi, zadbać o własne bezpieczeństwo i założyć mu na pysk kaganiec. Następnie, w miarę możliwości unieruchomić psa i jak najszybciej zaweźć go do weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *