Tarczyca – nadczynność i niedoczynność

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł dokrewny, produkujący tyroksynę i trijodotyroninę

Są to hormony wiążące, które w swoim składzie mają jod. Pełnią istotną rolę – wpływają na metabolizm całego organizmu, przyspieszają jego funkcjonowanie. Stymulują pracę serca, pracę przewodu pokarmowego, wzrost i regenerację skóry.  Tak ogólnie można opisać działanie hormonów tarczycy i dlatego tarczyca jest taka ważna.

Nadczynność tarczycy to przypadłość kotów

Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą być dwojakie. Może to być niedoczynność tarczycy – wówczas gruczoł ten nie wytwarza właściwej ilości hormonów regulujących pracę organizmu, albo nadczynność – wtedy tarczyca pracuje zbyt intensywnie, poziom wytwarzanych hormonów jest za wysoki i w związku z tym pojawiają się różnego rodzaju problemy. W weterynarii, jeśli chodzi o schorzenia psów i kotów, niedoczynność tarczycy, czyli zbyt słabe jej funkcjonowanie, zdarza się tylko u psów. U kotów właściwie nie występuje. I odwrotnie. Nadczynność tarczycy jest przypadłością kotów, natomiast u psów występuje bardzo rzadko. Można ją ewentualnie czasami wywołać niewłaściwym działaniem lekarskim. Jest to niezwykle trudne do osiągnięcia, ale zdarza się.

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł dokrewny.

Tarczyca wytwarza hormony, które regulują metabolizm całego organizmu. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą się objawiać u zwierzaka ospałością, brakiem sił lub otyłością.

 

Smutny pies

Objawy niedoczynności tarczycy, to m.in. osowiałość, apatia, otyłość, nietolerancja wysiłkowa – pies chce wyjść na spacer, ale już po kilku minutach ma dosyć. Bardzo często pojawia się u psa tzw. „smutny wyraz twarzy”, taki właśnie od niechcenia. Zwierzak absolutnie nie ma na nic ochoty, jest zmęczony. Najchętniej by się położył i odpoczywał, bo brakuje tego bodźca, który go pobudza, czyli hormonów tarczycy. To są tzw. objawy ogólne. Mogą się też zdarzyć objawy dermatologiczne, np. symetryczne wyłysienie. Pojawia się przerzedzenie okrywy włosowej, na bokach ciała, które wygląda bardzo podobnie po jednej i drugiej stronie. Typowym objawem jest tzw. szczurzy ogon – ogon pozbawiony włosa, łysy, bardzo cienki i taki nieelegancki. Najczęściej zmiany te przebiegają bez świądu, co jest dosyć charakterystyczne, chociaż nie patognomoniczne (typowe dla danej choroby) i nie pozwala nam tylko na tej podstawie postawić rozpoznania.

Zespół przedsionkowy i zespół Hornera

Niedoczynność tarczycy może także dawać objawy ze strony układu krążenia, takie jak: spowolniona praca serca, bradykardia. Jej konsekwencje, jeżeli proces trwa długo, to nawet przebudowa mięśnia sercowego, a wtórnie, jeżeli jest on przebudowany, mogą się rozwinąć się objawy ze strony układu krążenia. Może też n.p. dojść do kardiogennego obrzęku płuc, mimo że przyczyna jest teoretycznie zupełnie niezwiązana z samym narządem, który choruje. Przy niedoczynności tarczycy mogą też pojawić się objawy neurologiczne. Mówimy o tzw. zespole przedsionkowym, który może przebiegać również z zespołem Hornera. Jest to typowy objaw polegający na tym, że powieka górna jest opadnięta, trzecia powieka – wysunięta, a gałka oczna – cofnięta. Przy niedoczynności tarczycy wymienione objawy mogą występować wszystkie naraz, ale zdecydowanie częściej zdarza się, że jakaś grupa objawów dominuje, albo są jedynymi objawami, które występują. Rola lekarza weterynarii polega na tym, żeby zorientować się, czy to może być niedoczynność tarczycy.

 

 

Podsumowanie
Tarczyca - niedoczynność i nadczynność
Tytuł
Tarczyca - niedoczynność i nadczynność
Opis

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł, który wytwarza tyroksynę i trójjodotyroninę - hormony, regulujące metabolizm całego organizmu. O zaburzeniach funkcjonowania tarczycy i problemach z tym związanych, mówi lekarz weterynarii Franek Paśko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *