Zaburzenia poznawcze u starych psów

dr n. wet. Jagna Kudła – specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów

jagnakudla.pl

Zaburzenia poznawcze wiążą się ze zmianami degeneracyjnymi w mózgu

Objawem zaburzeń poznawczych u psa może być na przykład mylenie dnia z nocą – znaczy, że pies przesypia cały dzień, a w nocy chodzi, nie może znaleźć sobie miejsca, piszczy i próbuje obudzić właściciela. Należy jednak pamiętać, że podobnie reagują zwierzęta odczuwające ból. Zaburzenia poznawcze mogą też się objawiać tym, że pies przestaje się bawić lub robi to znacznie rzadziej, albo np. nie wita się z właścicielem. Stopniowo rezygnuje ze swoich rytuałów.

Zaburzenia poznawcze u starych psów wiążą się ze zmianami w mózgu

Zaburzenia poznawcze u starych psów mogą objawiać się poczuciem zagubienia, bezcelowym wędrowaniem po mieszkaniu, przesypianiem dnia i aktywnością w nocy. Jeśli zauważymy takie zmiany w zachowaniu u naszego psa, warto pójść ze zwierzakiem do specjalisty.

Poczucie zagubienia

Niepokój właściciela powinny wzbudzić nietypowe zachowania zwierzaka, takie jak ogólna zmiana aktywności, bezcelowe krążenie po mieszkaniu, szczekanie bez przyczyny, utykanie w przejściach lub narożnikach – zwierzę idzie w kąt i nie wie, co dalej zrobić, jak się wycofać. Sygnałem świadczącym o zaburzeniu może być także sytuacja, kiedy pies siadał przed drzwiami wejściowymi, jeżeli chciał wyjść na spacer, ale w pewnym momencie zaczyna się mylić i siada przy wejściach do innych pomieszczeń. Wskazuje to na dezorientację zwierzęcia, a objawy takie jak nierozpoznawanie ludzi, przedmiotów, terenu, poczucie zagubienia w mieszkaniu i poza nim, świadczą o poważnych zmianach w mózgu.

Przyczyną zaburzeń poznawczych może być nowotwór

Zespół zaburzeń poznawczych to zespół objawów, którego występowanie wiąże się ze zmianami degeneracyjnymi w mózgu. Jest to choroba podobna do choroby Alzheimera u ludzi. Fizjologicznie polega na odkładaniu się złogów beta-amyloidu w mózgu i powstawaniu blaszek amyloidowych oraz splotów neurofibrylarnych. Są to podstawowe zmiany, które sprawiają, że mózg przestaje funkcjonować, tak jak funkcjonował wcześniej. Przedstawione przeze mnie objawy mogą świadczyć także o innych zmianach degeneracyjnych, powodowanych np. nowotworami mózgu, które występują u psów dość często. Guzy, które rosną powoli, nie dają gwałtownych objawów, ale stopniowo wpływają na zachowanie zwierzęcia.

Choroby nie można wyleczyć, ale da się ją spowolnić

Jeżeli widzimy podobne objawy u naszego pupila to powinniśmy zgłosić się do lekarza weterynarii, aby zdiagnozować psa i wykluczyć inne przyczyny niepokojących zachowań. Jeżeli nie możemy wykryć, jaka choroba somatyczna powoduje objawy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z zespołem zaburzeń poznawczych. W takiej sytuacji możemy tylko próbować spowolnić chorobę, ponieważ nie istnieje na nią lekarstwo zarówno dla psów jak i kotów. Tempo rozwoju choroby możemy zmniejszyć np. poprzez poprawę ukrwienia mózgu, stosowanie leków spowalniających neurodegenerację, działających neuroprotekcyjnie i dostarczających energię neuronom. Dajemy zwierzętom szansę na normalne funkcjonowanie, opóźniamy moment, w którym przestaną zachowywać się w typowy dla siebie sposób. Mówi się, że normalne jest to, iż pies lub kot w pewnym wieku niej się bawi czy rusza. Do jakiegoś stopnia jest to prawda, jednak badania porównujące zachowania starszych psów z demencją oraz zdrowych osobników pokazują, że różnice w stopniu zmiany zachowania są znaczące.

Podsumowanie
Zmiany poznawcze u starych psów
Tytuł
Zmiany poznawcze u starych psów
Opis

Zespół zaburzeń poznawczych to zespół objawów, których występowanie wiąże się ze zmianami degeneracyjnymi w mózgu. Jest to chorobe podobna do choroby Alzheimera u ludzi. Dr n. wet. Jagna Kudła – specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów, mówi czym się objawiają takie zaburzenia u psa i jak sobie z nimi radzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *