Alergia na pchły u psów

Dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog

Przychodnia Weterynaryjna Białobrzeska

Alergia na pchły u psów wiąże się z pchłami kocimi

Alergia na pchły to częsty problem u psów. Zwykle nosicielami pcheł, które uczulają, są koty. Szczególnie alergenny jest gatunek Ctenocephalides felis. Co ciekawe, pchły bytujące na psach uczulają mniej. Gdy pies ma pchły, ale tylko swoje, “psie”, długo może nie reagować na nie. O pchle kociej zwykle mówię, że jest mała, ruchliwa i wredna. I rzeczywiście tak jest. Te pchły są bardzo skoczne, małe, czarne, i dlatego trudno je zobaczyć.

Świąd i rumień – pierwsze objawy

Zmiany uczuleniowe u zwierzaka pojawiają się zazwyczaj w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, od okolicy między łopatkowej do nasady ogona. Ten pas na grzbiecie zostaje zwykle zaatakowany i swędzi. Świąd jednak występuje dopiero wtedy gdy dojdzie do reakcji immunologicznej, alergicznej. Potem pojawia się rumień, a następnie dochodzi do samo skaleczenia. To są trzy fazy przebiegu alergii na pchły. Dlatego u każdego psa, który zaczyna się drapać i widać zmiany w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, należy najpierw wykluczyć pchły. Kiedy przychodzi do mnie pacjent z takim problemem pierwszą rzeczą, o którą pytam jest to, czy pies ma kontakt z kotami.

Alergia na pchły u psów najczęściej wywoływana jest przez pchły kocie.

Alergia na pchły u psów najczęściej wywoływana jest przez pchły kocie. Jeśli pies się drapie, a na jego grzbiecie pojawiają się zmiany skórne, bardzo prawdopodobne jest, że miał kontakt z kotem i złapał od niego pchły.

Oręż do walki z pchłami

Obecnie mamy wiele środków do zwalczania pcheł. Nie ma z tym większego problemu, bowiem przeciw pchłom stosuje się te same preparaty co przeciw kleszczom. A że bardziej obawiamy się tych drugich, zabezpieczamy przed nimi zwierzaki, chroniąc je tym samym przed pchłami. Na pchły środki te działają zazwyczaj dłużej i dzięki temu nasze psy i koty mają pcheł coraz mniej. Nie znaczy to jednak, że problem można lekceważyć. Warto pamiętać, że jeśli znajdziemy pchły na skórze psa czy kota, podanie preparatu typu spot on, w kroplach, wcale nie rozwiąże problemu z dnia na dzień. Oczywiście środek będzie wybijał poszczególne pchły, ale reakcja alergiczna utrzyma się dopóty, dopóki nie wyeliminujemy wszystkich pcheł w środowisku. Dzieje się tak dlatego, że głównym alergenem jest – wprowadzana do organizmu – pchla ślina, która łączy się z białkami. Reakcja alergiczna występuje wtedy, kiedy poziom alergenu osiągnie pewne stężenie. Zatem, nawet jeśli likwidujemy pchły, stężenie to nie spada od razu. Jest to proces, dlatego alergia może się utrzymywać jeszcze długo po tym, jak wyeliminujemy alergen.

Jak znaleźć pchłę?

Gdyby przyszedł do mnie właściciel z psem i powiedział, że zwierzak się drapie, ale pcheł na pewno nie ma, przyjąłbym to oczywiście do wiadomości, ale stuprocentowej pewności bym nie miał. Aby potwierdzić, czy pies ma pchły czy nie, najlepiej zrobić próbę bibułową. Pchły bytujące na zwierzaku zostawiają w jego sierści odchody z krwi. Jeśli weźmiemy mokrą bibułę lub ligninę i “wyczeszemy” nią psa, te odchody (takie czarne plamki) w kontakcie z wodą rozpuszczą się i zostawią czerwone ślady. To daje nam sto procent pewności, że badany pies ma kontakt z pchłami, co zwykle zaskakuje właściciela. Wtedy najlepiej stosować preparaty w postaci spreju, żeby od razu zlikwidować jak najwięcej pcheł. Środki typu spot on są dobre profilaktycznie. Jeśli zabezpieczymy w ten sposób psa i pojedziemy na działkę, a zwierzę tam złapie pchły, to one wypiją krew i od razu padną. A ślina, która wniknie do organizmu nie wywoła reakcji uczuleniowej, ponieważ alergen nie osiągnie odpowiednio wysokiego stężenia.

Zobacz też:

Atopowe zapalenie skóry

Alergia skórna u psa, problemy ze skórą psa – gdzie szukać pomocy?

Nużyca u psa i koto – rozpoznanie, leczenie

Podsumowanie
Alergia na pchły u psów
Tytuł
Alergia na pchły u psów
Opis

Najbardziej uczulające dla psa są pchły "kocie", czyli te bytujące na kotach. Alergia objawia się świądem i zmianami skórnymi na grzbiecie. Aby mieć stuprocentową pewność, że przyczyną problemu są pchły, a nie co innego, należy zrobić próbę bibułową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *