Bąble i łyse plamy na uszach

Dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog

Przychodnia Weterynaryjna Białobrzeska

Bąble i łyse plamy na uszach mogą być objawem różnych chorób

Zmiany na brzegach małżowin usznych mogą być związane z różnymi chorobami. Jeden ze sposobów postawienia diagnozy to wykluczenie świerzba.

Zazwyczaj takie choroby jak świerzb, z silnym świądem, przebiegają z łojotokowym zapaleniem brzegu małżowin usznych. Od tego zaczyna się cały proces. Chodzi o to, że między naczyniem brzeżnym małżowiny usznej a brzegiem ucha jest pusta przestrzeń i pasożyty spokojnie, bez wpływu układu odpornościowego, mogą się namnażać w tym miejscu. Kiedy dochodzi do pewnego stężenia, to choroba zaczyna się szerzyć. Pojawiają się bąble i łyse plamy. Ale to jeden punkt – uszy.

Bąble i łyse plamy na uszach mogą być objawem różnych chorób.

Choroby przebiegające ze świądem bardzo często obejmują brzegi małżowin usznych. Jednak bąble i łyse plamy na uszach mogą być również objawem nowotworów, alergii czy chorób autoimmunologicznych. Dlatego postawienie trafnej diagnozy jest trudne.

Choroba zimnych aglutynin

W przypadku świerzba, zmiany mogą również wystąpić w innych miejscach.  Ale jest też choroba, nazywana kiedyś chorobą zimnych aglutynin. Objawia się tym, że w okresie zimowym pojawiały się u psów zmiany na brzegach małżowin usznych – stąd ta nazwa. Zorientowano się jednak, że taka sama choroba występuje w Australii, gdzie są wysokie temperatury. Powiedzieć zatem, że to choroba zimnych aglutynin, to już nie pasuje. Dlatego zamieniono nazwę na zapalenie naczyń obwodowych.

Są też przypadki łojotoku, np. u cocker spanieli, który jest łojotokiem idiopatycznym i powoduje zmiany na uszach. Są także takie choroby jak zespół skórno-wątrobowy, w których mogą wystąpić zmiany na brzegach małżowin usznych. Podobnie jest w przypadku chorób autoimmunologicznych. Wystąpienie tego typu zmian wymaga diagnostyki różnicowej. Należy spróbować wykluczyć poszczególne choroby.

Atopowe zapalenie skóry i choroby autoimmunologiczne

Atopowe zapalenie skóry, wywołane przez roztocze kurzu domowego w pewnym stadium może objąć także brzegi małżowin usznych. Objawy typowych chorób alergicznych, takich jak alergia pokarmowa, nadwrażliwość itd. raczej nie są ograniczone do małżowin usznych. Zmiany będą występowały też w innych miejscach. Również niektóre choroby nowotworowe, np. rak płaskonabłonkowy oraz choroby autoimmunologiczne, takie jak pęcherzyca, mogą objawiać się zmianami w małżowinie usznej.

 

Podsumowanie
Bąble i łyse plamy na uszach
Tytuł
Bąble i łyse plamy na uszach
Opis

Postawienie trafnej diagnozy w przypadku chorób dermatologicznych często bywa trudne. Niektóre choroby objawiają się bardzo podobnie i jedynym skutecznym sposobem diagnozowania jest metoda, polegająca na wykluczaniu kolejnych schorzeń. Dr n. wet. Kourou Dembele - dermatolog, mówi o zmianach skórnych na uszach, ich przyczynach i diagnostyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *