Gdzie drapać kota, żeby był zadowolony?

Marta Ambroziak Dogru – lekarz weterynarii

Gabinet weterynaryjny Pupil Piastów

Gdzie drapać kota, żeby sprawić mu przyjemność?

Jak i gdzie drapać kota? Czy koty lubią być drapane pod włos? Właściciele mają z tym problem, a zdarza się, że niektóre koty w ogóle nie przepadają za ludzkimi pieszczotami. Ogólnie mówi się, że koty nie lubią, kiedy głaszcze się je pod włos, ale wynika to z tego, że koci włos, tak samo jak włos ludzki, rośnie od góry do dołu, czyli od głowy do ogona (u człowieka od głowy w dół). Wydawałoby się, że kot nie lubi być drapany pod włos, natomiast są koty, które uwielbiają być czochrane w każdą stronę i nie ma to związku z kierunkiem wzrostu włosa. Włos rośnie w taki sposób, w jaki rośnie. Nadaje to zwierzęciu opływowy kształt, chroni przed deszczem. U kota długowłosego włos rozkłada się na boki, dzięki czemu padający deszcz spływa po futrze. Wracając do drapania: są koty, które to lubią i takie, które nie lubią. I nie wynika to ze specyfiki kociego włosa, taka jest kocia natura.

Gdzie drapać kota, żeby mruczał?

Gdzie drapać kota? Najlepiej pod brodą i za uszami. Pamiętajmy jednak, że są też takie koty, które w ogóle nie lubią pieszczot. Uszanujmy to.

Po brzuszku i za uszkiem

Natomiast są miejsca, w których koty lubią albo nie lubią być głaskane. Oczywiście są też koty, które w ogóle nie lubią być dotykane. Wynika to zazwyczaj z ich doświadczeń w wieku kocięcym. Z tego, że ktoś je męczył, dzieciaki ciągnęły za ogon, czy za łapki. Niektóre koty lubią być dotykane np. po łapach czy po brzuchu, który specjalnie wystawiają do głaskania. Natomiast miejsca, które najczęściej głaszczemy u kota, to głowa i grzbiet. Raz – jest nam najłatwiej do tych miejsc dosięgnąć, a dwa – kot się też podstawia do głaskania, zaczepiając nas pyszczkiem, w związku z czym, tam jest nam najwygodniej zwierzaka głaskać. Jednak koty najbardziej lubią być drapane pod brodą oraz za uszami, i wydaje mi się, że wszyscy to potwierdzą.

Zobacz też:

Koci słownik – czyli zrozumieć własnego kota

Jak wyszkolić kota domowego?

Najważniejsze etapy socjalizacji kota

Podsumowanie
Gdzie drapać kota, żeby był zadowolony?
Tytuł
Gdzie drapać kota, żeby był zadowolony?
Opis

Koty są mniejszymi pieszczochami niż psy. Gdzie zatem drapać kota, żeby był zadowolony? Czy to prawda, że kot nie lubi być głaskany pod włos? Tak naprawdę wszystko zależy od kota. Jedne lubią, kiedy drapie się je po grzbeicie, inne - po brzuchu, jeszcze inne - po łapkach. Ale są też takie, które w ogóle nie lubią ludzkich pieszczot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *