Rehabilitacja psów i kotów

lek. wet. Jacek Bany – chirurg

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Rehabilitacja zwierząt bardzo się rozwinęła w ciągu ostatniej dekady

Rehabilitacja psów i kotów to dziedzina weterynarii, której wiele lat nie docenialiśmy. Teraz różne metody rehabilitacji stosuje się coraz częściej, m.in. po operacjach ortopedycznych czy schorzeniach przewlekłych, takich jak zapalenia stawów u starszych psów.

Metody rehabilitacji zwierząt

Rehabilitacja weterynaryjna korzysta z takich samych metod jak ludzka. Są to: np. masaż klasyczny, akupresura, akupunktura. Coraz więcej osób specjalizuje się w rehabilitacji zwierząt. Już nie tylko lekarze, ale także fizykoterapeuci zajmują się zwierzętami. Przy rehabilitacji psów i kotów stosuje się również ultradźwięki (sonoterapię), laseroterapię, a także magnetoterapię, hydromasaże czy bieżnię wodną, która odciąża układ stawowy i pozwala znakomicie rehabilitować stawy.

Rehabilitacja psów i kotów to bardzo szybko rozwijajaca się dziedzina weterynarii.

Rehabilitacja psów i kotów to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina weterynarii. Wykorzystuje te same techniki, które stosowane są u ludzi, np. masaż. Masaż może poprawić ogólną sprawność zwierzaka i wpływa relaksacyjnie.

Kiedy zacząć rehabilitację?

Im szybciej uruchomimy staw po operacji, tym szybciej dochodzi do lepszego ukrwienia. Lepiej krąży chłonka (limfa) oraz krew, staw jest odżywiony, co przyspiesza gojenie i kończyna szybciej wraca do sprawności. Po wszelkich zabiegach przeprowadzanych na mięśniach, np. kiedy je zszywamy, często dochodzi do przykurczy albo osłabienia śródmięśniowego. Jeśli dwa tygodnie pies nie obciąża danej kończyny, to dochodzi już do znaczącego zaniku mięśniowego, który też można rehabilitować, chociażby poprzez odpowiedni masaż czy ucisk. Dzięki temu poprawia się ukrwienie i zwierzę lepiej się potem czuje. Ograniczamy także w ten sposób podawanie środków przeciwbólowych.

Krioterapia i fala dźwiękowa

Często stosowaną metodą, nie wymagającą jakichś specjalnych umiejętności, jest wychłodzenie rany bezpośrednio po zabiegu. Z reguły dwa dni schładzamy chore miejsce tylko o kilka stopni, uważając by go nie zmrozić. Taki zabieg znacznie przyspiesza gojenie się rany. Wśród innych, często stosowanych metod rehabilitacji, należy wymienić terapię ultradźwiękami (sonoterapię) oraz magnetoterapię. Zabiegi te nie są obciążające dla psów i zwierzaki z reguły dobrze je znoszą. Gorzej jest z użyciem fali dźwiękowej, ponieważ jest to zabieg dość bolesny. Z kolei rehabilitacja z użyciem lasera wymaga od fizjoterapeuty dużych umiejętności. Ale wszystkie te metody z powodzeniem można stosować, podobnie jak krioterapię. Właściwie wszystkie formy rehabilitacji stosowane u ludzi, wykorzystuje się także w weterynarii.

Zobacz też:

Czy kot zawsze spada na cztery łapy? Częste urazy kotów

Złamania ogona – jak postępować?

Zespół końskiego ogona

Podsumowanie
Rehabilitacja psów i kotów
Tytuł
Rehabilitacja psów i kotów
Opis

Rahabilitacja weterynaryjna korzysta z takich samych technik jak ludzka. Do najczęściej stosowanych nalężą: masaż, hydroterapia, laseroterapia, magnetoterapia czy terapia ultradźwiękami. Metody te przyspieszają gojenie się ran, zmniejszają ból, pomagają zachować sprawność starym zwierzętom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *