Hiperkeratoza – co to za schorzenie?

Dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog

Przychodnia Weterynaryjna Białobrzeska

Hiperkeratoza to nadmierne rogowacenie naskórka

Hiperkeratoza nosa może wystąpić przy chorobach autoimmunologicznych, takich jak toczeń krążkowy, pęcherzyca liściasta, zwyczajna lub paranowotworowa, czy chłoniak t-komórkowy. Mogą one wywoływać zmiany i miejscowo dawać takie objawy. Drugą grupą chorób, z którymi łączy się hiperkeratoza, są choroby niedoborowe, takie jak na przykład dermatoza cynko-zależna. Występuje ona często u ras północnych, takich jak np. malamut, husky. Psy te mają skłonności do dermatozy cynko-zależnej, która może przebiegać właśnie w postaci hiperkeratozy skóry okolic nosa albo opuszek palców.

Hiperkeratoza to rogowacenie naskórka.

Hiperkeratoza może występować przy różnego rodzaju chorobach niedoborowych, np. dermatozie cynko-zależnej. Schorzenie to często występuje u psów rasy husky czy malamut.

Hiperkeratoza może być objawem nosówki

Przy pęcherzycy liściastej, oprócz hiperkeratozy małżowiny usznej i nosa, może pojawić się również hiperkeratoza opuszek palców, zwana chorobą twardej łapy. Jest jeszcze jedna choroba – wirusowa, występująca u młodych psów, której objawem może być rogowacenie opuszek palców. To nosówka. Gdybyśmy podejrzewali chorobę twardej łapy, należy się zastanawiać w jakim wieku jest pies. Jeśli jest młody to niewykluczone, że zachorował na nosówkę. Jednak to się rzadko zdarza, ponieważ teraz psy systematycznie poddawane są szczepieniom.

Jak leczyć hiperkeratozę?

Czasami zdarza się, że dochodzi do nadmiernego rogowacenia lusterka nosa, albo nosa w ogóle, oraz opuszek palców, i traktujemy tę dolegliwość jako chorobę idiopatyczną, czyli taką, której przyczyny nie można ustalić. Dzieje się tak  np. u labradorów, którym często nadmierne rogowacieje lusterko nosa. W tej sytuacji możemy jedynie działać profilaktycznie, gdyż nic się z tym nie da zrobić. Natomiast w pozostałych przypadkach hiperkeratozy, jeśli ustalimy chorobę podstawową i będzie to choroba autoimmunologiczna, np. pęcherzyca liściasta, to leczymy chorobę autoimmunologiczną. Jeśli będzie to dermatoza cynko-zależna – uzupełniamy niedobory cynku. Na przykład u ras północnych, które mają wrodzone problemy z wykorzystaniem cynku w organizmie. Cynk jest niezbędny do prawidłowego różnicowania naskórka i włosów. Dlatego jego niedobór prowadzi automatycznie do zaburzenia rogowacenia. Wyjątkiem są bulteriery, u których dermatoza cynko-zależna jest śmiertelna, jest to tzw. acrodermatitis. Gdy wystąpi – pies żyje około siedmiu, ośmiu miesięcy i niestety umiera. Choroba ta powoduje nadmierne rogowacenie opuszek palców oraz lusterka nosa, i jest nieuleczalna. Z pozostałymi nie ma problemu, można je wyleczyć.

Zobacz też:

Atopowe zapalenie skóry u psów – leczenie

Pies łysieje – czy to jest choroba?

Przerost gruczołu ogonowego

Podsumowanie
Hiperkeratoza - co to za schorzenie?
Tytuł
Hiperkeratoza - co to za schorzenie?
Opis

Hiperkeratoza nosa czy opuszek palców często łączy się z innymi schorzeniami. Przeważnie są to choroby o podłożu autoimmunologicznym lub tzw. choroby niedoborowe, takie jak na przykład dermatoza cynko-zależna. Zazwyczaj leczy się chorobę podstawową, będącą przyczyną hiperkeratozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *